Стратегічне обгрунтування процесу аутсорсингу маркетингу - Аутсорсинг в маркетингу

Аутсорсинг маркетингових функцій є достатньо поширеним явищем на більшості підприємств. Тенденція зростання кількості завдань, що передаються на зовнішнє виконання, пояснюється збільшенням рівня конкуренції у всіх галузях економіки і необхідністю концентрації зусиль на профільних завданнях.

Деякі функції маркетингу, які передаються на аутсорсинг:

    -систематичний і постійний аналіз потреб і вимог ключових груп споживачів, а також розробка концепцій ефективних товарів або послуг, що дозволяють підприємству обслуговувати вибрані групи покупців краще, ніж конкуренти; -аналіз потреб фізичних осіб і підприємств; - уточнення "місії" підприємства, визначення цілей, розробка стратегії розвитку і забезпечення збалансованої структури товарного портфеля; - процес розробки стратегічного комплексу-міксу, основних напрямів стратегічної політики підприємства в області товару, цін, комунікацій, розподілу і збуту з урахуванням чинників, постійно змінюється маркетингового середовища.

Стратегічне обгрунтування аутсорсинг-проекту являєтся відправною точкою у прийнятті рішення про аутсорсинг. Цей процес складається з декількох кроків:

    1. Аналіз цілей; 2. Аналіз конкуренції і стратегічне позиціонування організації; 3. Формування стратегічного бачення майбутнього організації; 4. Прийняття рішень про можливість аутсорсингу маркетингу.

Етапи організації стратегічного обгрунтування аутсорсингу маркетингу:

1. Визначення функцій аутсорсинга - включає системний аналіз функцій, які необхідно передати сторонній організації на виконання. При прийнятті рішення важливо визначити, яка функція дорожче у вас, ніж в компанії аутсорсера, і що ця компанія робить краще за вас.

З цією метою на підприємстві створюється експертна група, яка здатна порівняти два сценарія реалізації маркетингових функцій. Робота експертів проводиться у два етапи:

    -самостійні польові роботи: визначення переліку ф-цій, які можеть передані на аутсорсинг (обираються з допомогою еталонного методу: ств еталонної маркетингової функції, яка характеризується ознаками, що дозволяють передати її на аутсорсинг. Кожна з ознак оцінюється за 5 чи 10-ти бальною шкалою. Додатково вводиться коефіцієнт значущості ознаки. Всі фактори, окрім фактору вартості можуть будти оцінені на основі власних суджень експертами.) -залучення експертів (економістів) для оцінки фактору вартості. Аналізують прямі та непрямі витрати на здійснення марк функцій. 2. Визначення факторів переваг і недоліків передачі маркетингу на аутсорсинг: визначаються конкретні показники кількості та якості затраченої праці, в тому числі тривалість проектних розробок, накладні витрати, фонд заробітної плати. 3. Обгрунтування компанії-аутсорсера, його іміджу, популярності в суспільстві. Корпоративні зусилля спрямовані на організацію тендеру, ранжування можливих претендентів на виконання послуги аутсорсингу та остаточний вибір компанії-аутсорсера. 4. Збір інформації про компанію-аутсорсера: спрямований на збір достовірної інформації про компанії-аутсорсера з використанням моніторингу ЗМІ, інформаційних даних про ринкової стійкості аутсорсера. 5. Програма реалізації аутсорсинга: передбачає прийняття управлінських рішень в рамках стратегій аутсорсингу, їх конкретну матеріалізацію через програми за напрямами логістики з виділенням конкретних строків і виконавців. Цьому сприяють грамотно виконаний SWOT-аналіз, рекомендації галузевих і муніципальних органів, будівельних асоціацій. Даний етап є завершенням в частині укладення контракту. Відомо, що контракт на аутсорсинг зазвичай супроводжується скороченням штатів, реструктуризацією компанії, переказом фахівців в компанію аутсорсера. Даний процес протікає болісно і сприяє виникненню конфліктних ситуацій, заходи по профілактиці яких необхідно ретельно продумати.

Після стратегічного вибору аутсорсера компанія-клієнт має продумати концепцію партнерства для створення атмосфери злагоди і взаєморозуміння.

Похожие статьи




Стратегічне обгрунтування процесу аутсорсингу маркетингу - Аутсорсинг в маркетингу

Предыдущая | Следующая