Структуризація бізнес-процесів і функцій маркетингу для запровадження аутсорсингу - Аутсорсинг в маркетингу

Структуризація бізнес-процесів і функцій маркетингу є одним з найважливіших етапів процесу запровадження аутсорсингу маркетингу на підприємстві.

Процесний підхід до діяльності організації дає можливість правильно обрати ті взаємопов'язані функції, які можуть бути винесені за межі організації без шкоди для її стратегічної позиції, конкурентоспроможності та ділової репутації.

Традиційно вважається, що аутсорсинг використовується лише відносно другорядних, периферійних функцій, некритичних для конкурентоспроможності компанії. Основна ж діяльність, що дає довгострокову конкурентну перевагу, повинна бути жорстко контрольована і ретельно захищена.

Компанія повинна залишати у своїй компетенції:

    1) гнучкі, довгострокові основи, які дають можливості для адаптації та еволюції; 2) унікальні ресурси в ланцюжку доданої вартості; 3) діяльність, в якій компанія домінує; 4) елементи, важливі для взаємодії з постійними споживачами в довгостроковому періоді.

Крім того, компанія повинна залишити у своєму володінні функції, вбудовані в організаційну культуру і у великій мірі залежать від творчості, відданості, ініціативі персоналу, а також ті, для яких залучаються кваліфіковані фахівці.

Проте існують ситуації, коли аутсорсинг основних функцій може бути дуже корисний, а іноді й просто необхідний.

Для правильного розуміння можливості і необхідності аутсорсингу окремих функцій або бізнес-процесів керівництво повинне знати точні відповіді на наступні питання:

Що ми вміємо робити найкраще?

Яким чином ми могли б робити це ще краще?

Яка наша головна відмінність від конкурентів?

Які цінності отримують наші клієнти з наших товарів і послуг?

Яку конкурентну перевагу нам дасть аутсорсинг?

Бізнес-процеси (англ. Business Process) -- будь-яка діяльність, що має вхідний продукт, додає вартість до нього, та забезпечує вихідний продукт для внутрішнього або зовнішнього споживача.

Існують три види бізнес-процесів:

    -процеси управління -- бізнес-процеси, які управляють функціонуванням системи. Прикладами процесу може служити корпоративне управління та стратегічний менеджмент. -основні бізнес-процеси, які складають стрижневий бізнес компанії і створюють основний потік доходів. Прикладами операційних бізнес-процесів є постачання, виробництво, маркетинг та збут. -забезпечувальні бізнес-процеси, які обслуговують основний бізнес. Наприклад, бухгалтерський облік, кадрове, інформаційне забезпечення.

Бізнес-процес починається з дослідження попиту споживачів і закінчується його задоволенням.

Основними процесами прийнято називати ті, "виходи" яких споживаються зовнішніми клієнтами, тобто кінцевими споживачами продукції / послуг. "Виходи" допоміжних бізнес-процесів споживаються всередині компанії - її підрозділами, відділами, конкретними людьми.

Оцінка результатів бізнес-процесів проводиться споживачами "виходів" на основі стандартів якості або спеціально розроблених критеріїв, зворотний зв'язок забезпечує вдосконалення процесу та відповідність "виходів" очікуванням споживачів. Таким чином, вся діяльність компанії представляється у вигляді взаємопов'язаних функціональних блоків:

Для реалізації стратегії розвитку компанії, спрямованої на аутсорсинг, необхідно чітко уявляти, які очікування споживачів "виходів": клієнтів компанії або її власних підрозділів. Ці очікування сформують конкретні завдання, які вирішуються в рамках аутсорсинг-проекту.

Методологія аутсорсингу полягає у виділенні з усіх бізнес-процесів саме тих, які складають ключові компетенції (core competencies) організації. Кількість ключових компетенцій може бути відносно невелика, а всі інші бізнес-процеси можуть бути передані аутсорсерам, причому це стосується не тільки допоміжної, а й основної діяльності організації. Як визначити, які саме бізнес-процеси повинні залишатися "всередині" компанії без шкоди для неї? Цьому сприяють:

    1)точний опис процесу і використовуваних ресурсів; 2)оцінка ефективності процесу як відношення входів і виходів; 3)необхідність постійного вдосконалення (business process improvement).

Структуризація бізнес-процесів та їх опис відповідно до вимог міжнародних стандартів якості значно знижують ризики аутсорсингу. Чи підходить дана функція для аутсорсингу, можна визначити за рівнем стандартизації даної функції або бізнес-процесу і ступенем переплетення функцій всередині підприємства. Чим вище рівень стандартизації, тим швидше можна буде знайти на ринку організацію, яка пропонує аналогічні послуги. Якщо ж ступінь переплетення функцій усередині організації дуже висока, то необхідно враховувати можливий вплив аутсорсингу на суміжні виробничі області, так як він може бути як позитивним, так і негативним.

Щодо окремих функцій і бізнес-процесів оцінюється рівень їх стратегічної важливості, якість реалізації власними силами в порівнянні з якістю конкурентів і ступінь забезпечення внутрішніми ресурсами організації (включаючи наявність кваліфікованого персоналу і розвиток інтелектуального капіталу організації) за допомогою матриці "рівень - якість компетенцій":

Бізнес-процеси, що потрапляють в групу 1 (слабкі компетенції, не забезпечені достатньою мірою власними ресурсами організації, розвиток яких не може принести стратегічних переваг в майбутньому), можуть бути без будь-яких обмежень винесені за межі організації. До них відносяться перш за все обслуговуючі та допоміжні процеси.

Групу 2 складають бізнес-процеси, розвиток яких в майбутньому здатний принести організації конкурентні переваги, але зараз вони не мають великого значення для основної діяльності організації. Наприклад, організація володіє технологіями і ноу-хау, веде наукові дослідження і володіє висококваліфікованими фахівцями, які з ряду обставин не задіяні в основному виробництві. Частковий аутсорсинг в цьому випадку сприяє розвитку цих процесів або технологій, наприклад, прискоренню виходу нових продуктів на ринок, а також знижує ризики. Надалі розвиток конкуренції може привести до повної відмови від цих бізнес-процесів або до їх переходу в групу 3 - ключових компетенцій компанії.

Група 3 - бізнес-процеси, які являють собою унікальні здатності компанії, її головна відмінність від конкурентів. Саме ці бізнес-процеси повинні залишатися всередині організації, більш того, залучення "третьої сторони" до їх реалізації пов'язано зі значним ризиком для конкурентоспроможності компанії.

Групу 4 складають зрілі бізнес-процеси, подальший розвиток власних компетенцій в цьому напрямку не може принести організації нових стратегічних переваг та неповні компетенції. До зрілих можуть належати процеси, пов'язані з основною діяльністю організації, витрати на реалізацію яких можуть бути скорочені при частковій передачі цих процесів аутсорсеру.

Неповні компетенції, наприклад відсутність технологічного чи адміністративного досвіду, також можуть бути компенсовані за рахунок часткового аутсорсингу. При цьому організація отримує можливість навчання власних фахівців. У цю ж групу потрапляють бізнес-процеси, від яких організація не може відмовитися повністю через причини політичного, соціального характеру або ж внаслідок відсутності пропозиції з боку постачальників послуг.

Не всі функції і бізнес-процеси, аутсорсинг яких міг би принести організації додаткові конкурентні переваги, реально можуть бути винесені за її межі. Для процесів, що становлять групи 1, 2 і 4, досліджується можливість аутсорсингу: його економічна доцільність, вибір варіанта аутсорсингу і потенційного партнера.

    26. Цілі, які переслідує підприємство при застосуванні аутсорсингу маркетингу 1. Співробітництво з конкурентами на основі аутсорсінгу. Дана ціль використання аутсорсінгу доцільна в умовах жорсткої конкурентної боротьби для спільного, двома або більше підприємствами, протистояння лідеру ринку або завоювання лідируючої позиції за рахунок співпраці. Переважно, об'єктом такого співробітництва є профільні проміжні операції, якими конкуренти обмінюються для створення високоякісної продукції. На практиці, така співпраця дуже часто змінюється поглинанням або об'єднанням підприємств, проте не завжди. 2. Збільшення кількості нових навичок та швидкості реагування на ринкову ситуацію. З посиленням конкуренції кожне підприємство стикається з необхідністю впроваджувати певні зміни, здобувати нові навички, удосконалювати усталені механізми та технології, проте вирішення цих завдань є досить складним і потребує значних коштів і часу. В даному випадку аутсорсінг може використовуватися на всіх рівнях управління (на рівні процесу, підрозділу, всього підприємства) при цьому буде задовольнятися один з найважливіших критеріїв - збереження гнучкості (як організаційної структури, управління так і господарської діяльності) для підприємства. 3. Довгострокове зниження витрат та контроль за ними. Однією з найголовніших переваг аутсорсінгу вважають зниження витрат внаслідок його використання, при цьому в різних джерелах можна зустріти показники зниження від 20 до 50%. Таке можливе зниження витрат є дійсно бажаним та важливим для кожного підприємства, проте це не єдина перевага використання аутсорсінгу в аспекті управління витратами на підприємстві. Аутсорсінгові угоди майже завжди мають довгостроковий характер. 4. Покращення організаційної ефективності підрозділів. З розвитком підприємства, в переважній більшості ускладнюється його організаційна структура, збільшується кількість функціональних підрозділів, виконується більша кількість процесів - все це ускладнює систему управління підприємством, а отже і впливає на його організаційну ефективність. Для вирішення такої задачі найважливішим фактором успіху є залучення висококваліфікованого персоналу. Проте наявність спеціалізованих компаній, в першу чергу в сфері інформаційних технологій, аудиту, фінансового управління, створюють жорстку конкуренцію в попиті на талановиті кадри. 5. Поточне зменшення суми витрат. Використання аутсорсінгу для даних цілей створює систему переваг, головними з яких є високоякісне виконання проекту та його впровадження спеціалізованими компаніями та їх працівниками; зникає потреба відчуження власних працівників від основної діяльності для впровадження даних проектів; зменшення часу впровадження за рахунок досвіду спеціалізованих компаній, тощо. Водночас, як свідчить практика, повні поточні витрати на впровадження таких проектів більші за плату підприємству аутсорсеру. 6. Покращення ефективності виконання конкретної бізнес-функції або процесу. Використання аутсорсінгу в даних цілях має дещо спільне з цілями поточного зменшення поточних витрат, проте в даному випадку зменшення поточних витрат може вступати як ефект отримання якого не є основною метою. 7. Вивільнити ресурси та сконцентрувати зусилля для виконання діяльності, що пов'язана з конкурентними перевагами компанії.

Похожие статьи




Структуризація бізнес-процесів і функцій маркетингу для запровадження аутсорсингу - Аутсорсинг в маркетингу

Предыдущая | Следующая