Особливості становлення аутсорсингу в маркетингу в Україні - Аутсорсинг в маркетингу

Швидкі темпи розвитку сучасних ринків вносять корективи в усі стадії процесу формування, розвитку і вдосконалення бізнесу. Намагання максимально забезпечити конкурентоспроможність компанії, збільшити її прибутковість шляхом оптимізації (зменшення) витрат при збереженні або збільшенні показника якості призвело до виникнення послуг за принципом аутсорсингу.

Використання аутсорсингу звільняє підприємства від вимушеного створення своїх власних внутрішніх служб і підрозділів, які потребують значних фінансових витрат і відповідного кадрового забезпечення. Переваги використання аутсорсингу як нової стратегії в управлінні полягають у можливості сфокусувати увагу на основному бізнесі, знизити інвестування в неосновні фонди, гнучко реагувати на зміни на ринку; скоротити витрати на навчання персоналу, проведення маркетингових досліджень тощо.

Аутсорсинг в Україні перебуває на стадії становлення, особливо у сфері маркетингу. Темпи його розвитку надто повільні, оскільки підприємства побоюються передавати низку функцій через ризик їх виконання на неналежному рівні. Специфіка цього виду аутсорсингу в Україні полягає у тому, що підприємства більшою мірою спрямовані на передачу дослідницьких функцій, функцій комунікації, ніж на передачу функцій у сфері збуту та контролю маркетингової діяльності.

В Україні найчастіше до послуг аутсорсерів промислові підприємства звертаються в умовах кризових чи передкризових станів, тобто, лише при виникненні серйозних труднощів у власній діяльності, акцентуючи увагу на можливості зниження витрат. Аутсорсинг повинен стати частиною стратегії управління компанією, а не просто видом партнерської взаємодії чи кооперації.

Найбільш поширеними причинами, які сповільнюють темпи використання аутсорсингу вітчизняними промисловими підприємствами, є невпевненість у професійності потенційного виконавця та економічна невигідність передачі. Ці дві причини свідчать про слабо розвинутий ринок аутсосрсингових послуг в Україні. Серед інших причин доцільно виділити: неволодіння інформацією про послугонадавачів та можливість витоку конфіденційної інформації. Ще одним обмежником широкого використання переваг аутсорсингу є недостатньо розвинуте інфраструктурне і інституціональне середовище здійснення аутсорсингових операцій.

До того ж на низькі темпи розвитку аутсорсингу в Україні, на думку вітчизняних фахівців, впливають недотримання аутсорсером зобов'язань щодо якості виконуваних ним робіт і послуг; недостатнє розуміння аутсорсером стратегії підприємства у відповідному сегменті діяльності; непередбачуване зростання цін на послуги аутсорсера та зниження рівня контролю з боку підприємства за функціями, переданими на аутсорсинг.

Для ефективного розвитку аутсорсинга необхідно:

=поліпшення законодавства (включаючи нормативні акти, трудове законодавство та ін.);

=перегляд податкової системи;

=проведення масштабних конференцій і симпозіумів;

=маркетингова активність тощо.

Щоб підвищити роль аутсорсингу в зростанні ефективності діяльності підприємства, особливу увагу необхідно приділити збиранню, систематизації та аналізу інформації, яку використовують під час прийняття рішення про передавання бізнес-процесів чи функцій. Якісно спланований і взаємоузгоджений аутсорсинг, що грунтується на тісних комунікаційних зв'язках, може суттєво покращити результати діяльності підприємства, підвищити його ринкову вартість.

Похожие статьи




Особливості становлення аутсорсингу в маркетингу в Україні - Аутсорсинг в маркетингу

Предыдущая | Следующая