Теоретичні засади формування конкурентоспроможності корпорацій, Особливості функціонування корпорацій в Україні - Оцінка конкурентоспроможності кондитерської корпорації

Особливості функціонування корпорацій в Україні

Важливим елементом системи забезпечення належного рівня конкурентоспроможності підприємства, ефективного ведення його господарської діяльності як на внутрішньому (національному), так і на зовнішніх ринках є її оцінка. У процесі оцінювання конкурентоспроможності підприємства виявляються сильні і слабкі сторони його діяльності, можливості та потенційні загрози, що в підсумку дає можливість ефективно планувати та розвивати діяльність на основі конкурентних переваг.

Отже, конкурентоспроможність підприємства - це:

Рівень його компетенції відносно інших підприємств-конкурентів у нагромадженні та використанні виробничого потенціалу певної спрямованості та його окремих складових, що знаходить вираження в таких результуючих показниках як якість продукції, прибутковість, продуктивність тощо [1];

Можливість здійснення ефективної господарської діяльності й прибуткової її реалізації в умовах конкурентного ринку [2];

Інтегральна властивість суб'єкта ринкових відносин, яка відображає його здатність формувати та утримувати конкурентні переваги через нарощування та покращення внутрішніх потенціалів в умовах певного конкурентного ринку у конкретний момент часу[3].

Одним із важливих питань при побудові системи оцінки конкурентоспроможності підприємства на міжнародному рівні є питання вибору підходу, на якому вона базуватиметься. Автори у своїх роботах виділяють різну кількість підходів до оцінювання конкурентоспроможності підприємства. (дод. А)

Кожен із наведених підходів в процесі аналізу конкурентоспроможності підприємства може застосовуватися як окремо, так і в поєднанні з іншими залежно від конкретних цілей аналізу та специфіки діяльності досліджуваних підприємств.

Застосовані методи визначення й оцінки рівня конкурентоспроможності підприємства можуть бути об'єднані у дев'ять груп: методи, засновані на аналізі порівняльних переваг; методи, що базуються на теорії рівноваги фірми і галузі; методи, побудовані на основі теорії ефективної конкуренції; методи, засновані на теорії якості товару; матричні методи оцінки конкурентоспроможності; комплексні методи (в т. ч. інтегральні); метод, заснований на теорії мультиплікатора; метод визначення позиції в конкуренції з огляду на стратегічний потенціал підприємства; методи, засновані на порівнянні з еталоном (модифікація комплексних методів із застосуванням інтегральних оцінок).

Визначати конкурентоспроможність можна також за допомогою функціонального підходу, відповідно до якого найбільш конкурентоспроможними є ті підприємства, на яких найкращим чином організовані виробництво і збут продукції, ефективне управління фінансами.

Предметом аналізу є три групи показників:

    - До першої групи входять показники, що відображають ефективність виробничо-збутової діяльності підприємства - це перш за все відношення чистого прибутку до чистого оборотного капіталу; - друга група показників характеризує стан виробничої сфери підприємства (інтенсивність використання основного й оборотного капіталу), що має своє відображення у відношенні чистих продажів до чистої вартості матеріальних активів, до чистого оборотного капіталу, до вартості матеріально-виробничих запасів та ін.;

Третю групу становлять показники, пов'язані із фінансовою діяльністю підприємства: відношення оборотного капіталу до поточних зобов'язань, відношення довгострокових зобов'язань до чистого оборотного капіталу та ін. [6].

Результати критичного аналізу існуючих підходів, критеріїв та показників оцінювання конкурентоспроможності підприємства свідчать, що показники оцінки міжнародної конкурентоспроможності розраховуються аналогічно іншим, але, на нашу думку, є певні відмінності. (дод. Б)

Економімчна ефектимвність - це вид ефективності, що характеризує результативність діяльності економічних систем (підприємств, територій, національної економіки). Основною особливістю таких систем є вартісний характер засобів (видатків, витрат) досягнення цілей (результатів), а в деяких випадках і самих цілей (зокрема, одержання прибутку). (табл. 1.1). [37]

Таблиця 1.1. Показники ефективності виробничої діяльності підприємства

Показник

Економічний зміст

Формула розрахунку

1. Показник витрат на одиницю продукції

- відображає ефективність витрат при випуску продукції

В = Валові витрати/ Обсяг випуску продукції

2. Фондовіддача

- характеризує ефективність використання виробничих фондів

ФО= Обсяг випуску продукції/ Середньорічну вартість основних засобів

3. Рентабельність продукції

- характеризую ступінь прибутковості продукції

R=Прибуток/ Собівартість продукції

4. Показник продуктивності праці

- показує ступінь організації виробництва та використання робочої сили

ПП= Обсяг випуску продукції /Середньорічну чисельність

Стійкий фінансовий стан підприємства формується в процесі всієї виробничої, комерційної та фінансової діяльності. Тому об'єктивна оцінка фінансово-інвестиційного стану може здійснюватися лише за допомогою системи показників, що детально та всебічно характеризують господарську діяльність підприємства. (дод. В)

До системи показників конкурентоспроможності підприємства відносять показники оцінки збутової діяльності (табл. 1.2)

Таблиця 1.2. Показники збутової діяльності підприємства

Показник

Економічний зміст

Формула розрахунку

1. Рентабельність продажу

- характеризує прибутковість підприємства на ринку

Rпрод= Прибуток / Обсяг продажу

2. Коефіцієнт загрузки виробничих потужностей

- показує ефективність роботи служби збуту

К звп= Обсяг не реалізованої продукції /Обсяг продажу

3. Коефіцієнт ефективності реклами та засобів стимулювання збуту

- показує економічну ефективність реклами та засобів стимулювання збуту

Кефреклами= Витрати на рекламу та стимулювання збуту/Приріст прибутку від реалізації

4. Обсяг реалізації продукції

- сукупній обсяг продукції підприємства, що був проданий

ВП= Товарна продукція + Різниця залишків незавершеного виробництва на початок та кінець планового періоду

На сьогодні існує цілий ряд підходів до оцінки конкурентоспроможності підприємства, в межах яких дослідниками пропонується використання цілого ряду показників для оцінки, а також різні критерії групування таких показників. Водночас, практично всі пропоновані методики спрямовані на визначення конкурентоспроможності підприємства у певний момент часу.

На нашу думку, оцінка конкурентоспроможності підприємства повинна грунтуватися на комплексному аналізі основних 4 аспектів його діяльності, з використанням системи показників: показники оцінки міжнародної діяльності, показники оцінки конкурентоспроможності виробництва, показники оцінки конкурентоспроможності збуту та показники оцінки конкурентоспроможності фінансово-інвестиційної діяльності.

Похожие статьи




Теоретичні засади формування конкурентоспроможності корпорацій, Особливості функціонування корпорацій в Україні - Оцінка конкурентоспроможності кондитерської корпорації

Предыдущая | Следующая