Висновки - Визначення специфіки репрезентації національної ідентичності у романі сучасного англійського письменника Дж. Барнса "Англія, Англія"

Проблему національної ідентичності з давніх часів і до сьогодення вивчають як соціологи, філософи, психологи, так і літературознавці такі як М. Цвєткова [38], М. Меркулова [20], Е. Еріксон [40], Г. Солдатова [28], В. Зусман [14], Н. Висоцька [7].

В ході дослідження було з'ясовано сутність поняття "національна ідентичність" та "англійськість", в результаті чого можна зазначити, що національна ідентичність - це самовизначення особи в національному контексті. Усвідомлення власної причетності до певної нації та її системи цінностей: мови, релігії, етичних норм, культурної спадщини, тощо. Не існує і не може існувати суспільства, в якому людина б не відносила і не визначала себе його учасником. Сам термін "ідентичність" пов'язаний з іменем австрійського психолога Еріка Гомбургера Еріксона. Саме завдяки його дослідженням це поняття отримало широке розповсюдження і набуло міждисциплінарного характеру. В гуманітаристиці це поняття до Еріксона використовувалось як "сам" ("sе1f").

Однією із перших проблема національної ідентичності була поставлена по відношенню до англійської культури, яка відзначається високим рівнем національної рефлексії. В результаті цього сформувалось поняття "англійськість", що описує особливості національного характеру і образу життя англійців. Поняття "англійськості", то на сьогоднішній день являється предметом постійних дискусій і уточнень. Основна ідея концепції "англійськості" полягає в тому, щоб зберегти історично сформовані категорії, що відобразили суть ментальності, характеру, способу мислення і пошуку шляхів взаємодії свого і чужого мовного матеріалу. При цьому для англійськості є характерним прояв наполегливості в збереженні специфіки мови, традицій і звичаїв та у всьому, що пов'язане з історією нації. Поняття "англійськість" має на увазі характеристику національного менталітету Англії / англійців, являється концептом "англійського".

Знаковими концептами, для англійської культури є: концепти "home", "Fair play", "gentleman". Ці концепти мають велике значення для розуміння "англійськості". Концепт "home" співвідноситься з уявленнями про сім'ю, домівку, приватне життя людини. Концепт "Fair play" - з поняттями про необхідність дотримання правил людського життя, а також про здоровий глузд. Концепт "gentleman" концентрує уявлення про достоїнства людської особи (стриманості, благородстві, самоповазі і пошані до інших людей). Уявляючи "англійськість" як певну систему, можна зробити висновок, що вказані концепти відповідають трьом базовим рівням цієї системи: місце, правило, людина.

Отже, в результаті з'ясування сутності поняття "національна ідентичність" та "англійськість", можна зробити висновок, що ці поняття нерозривно пов'язані і вивчати їх необхідно в нерозривній системі, за для отримання повної картини і повного розуміння даної проблеми. Література зберігає пам'ять та створює культурні моделі, котрі в свою чергу формують ці основні поняття.

Специфіка сучасної національної літератури пов'язана з особливостями національного менталітету, серед яких дослідники відмічають інтерес англійців до реальних фактів, національності та особливе ставлення до минулого своєї країни. Особливістю англійського менталітету є те, що у англійській самосвідомості минуле вимальовує ідеальний зразок світу. Англійськість, як одна з визначальних рис сучасного англійського роману, стає втіленням у художній формі загального прагнення дослідити її.

Тема "англійськості" посідає одне з провідних місць в творчості багатьох сучасних письменників, зокрема і в романі Дж. Барнса "Англія, Англія". Роман здобув широке визнання критиків та читачів. В цьому романі автор відтворює звичаї життя сучасних британців, порушує тему відродження історії, ставлення до минулого, як до факту. У романі проілюстровано велику кількість національного колориту: королівська сім'я, Біг Бен, Робін Гуд, прапор "Юніон Джек", Темза, "Таймс", червоні автобуси та телефонні кабіни, типова англійська кухня. У діалогах, представлених у творі, діючі особи часто підкреслюють свою причетність до величавої і гордої англійської нації, унікальність та індивідуальність своєї країни. Головні персонажі являються патріотами своєї держави, описують славнозвісні англійські звичаї. Кожна фраза, ніби, просякнута духом Англії, що неможливо не помітити. У творі навіть подано конкретний перелік речей, що асоціюються із Англією у громадян різних країн світу. Доволі часто згадуються і частково описуються історичні події країни, що ще раз підкреслює важливу роль минулого у житті сучасної Англії.

Національна пам'ять стає джерелом прибутку для сера Джека, а стара Англія, яка втратила свою ідентичність і навіть ім'я, чим Барнс в котрий раз підкреслює роль у формуванні ідентичності: "Стара Англія втратила свою історію, а отже (оскільки індивідуальність -- це пам'ять, а пам'ять -- це індивідуальність), геть втратила себе. Національну пам'ять країни привласнив собі тематичний парк - саме він відомий як "Англія"".

Більш глибоке дослідження зв'язків між особистісною і національною ідентичністю ми бачимо в історії життя головної героїні роману Марти Кокрейн. Сюжетна лінія роману в хронологічному порядку простежує біографію головної героїні Марти Кокрейн. У трьох частинах роману розповідається історія дитинства, зрілих років і старості Марти. Легко помітити, що стадії її життя співвідносяться автором зі стадіями життя країни.

Отже, у романі "Англія, Англія" концепт англійськості Барнса повністю відповідає тим типовим уявленням, що виникли в результаті становлення англійської історії. У романі присутні символи всієї Англії, що містять в собі її багатовікові культурні традиції і автор перетворює їх на стереотипи. Можна простежити традиційність і історичність англійського національного способу життя, як основної культурної ролі країни у світі.

Похожие статьи




Висновки - Визначення специфіки репрезентації національної ідентичності у романі сучасного англійського письменника Дж. Барнса "Англія, Англія"

Предыдущая | Следующая