Висновки - Аналіз роману І. Багряного

Життєвим кредо Івана Багряного став вислів "Хочеш пізнати світ - іди шляхом найбільшого опору". Письменник власним життям і творчістю кинув виклик радянській владі, її жорстоким "провідникам" та "охоронцям", які прагнули ствердити своє право на панування за рахунок мільйонів страчених "інакомислячих". Зазнавши переслідувань і митарств, публіцист, громадський діяч, драматург, прозаїк, поет свій досвід боротьби за збереження в людині людського вклав в уста героїв своїх творів. Обравши об'єктом свого зображення авантюрні пригоди полоненого втікача, нащадка відомого українського гетьмана Григорія Многогрішного, Іван Багряний у романі "Тигролови" прагне усвідомити сутність українського національного характеру, розкриває кращі традиції родинного виховання у сім'ї Сірків, переконує читачів у тому, що людина повинна боротися за право бути самою собою і бути щасливою. Письменник розмірковує над тим, чому колись прекрасні й привабливі комуністичні ідеали набули антигуманного характеру, а їх втілювачі - урядовці, чиновники, служаки - енкаведисти перетворилися на бездушних людиновбивць і переслідувачів, забувши, що найвищою цінністю має бути не політичний догмат, а людське життя.

Особливе місце в програмі державної пропаганди відігравали запопадливі журналісти, котрі свідомо перекручували правду заради виправдання жорстокої диктатури й сваволі чекістів, котрим приписувалося геройство, напускна здатність до самопожертви в ім'я "світлого комуністичного майбутнього", якщо до нього ще хтось доживе...

На сторінках роману правдолюб Багряний викриває запопадливість сексотів й конвоїрів, садистську непогамовність майора НКВД Медвина, з болем говорить про мільйони загнаних до БАМлагу невинних "ворогів народу", зневажених корінних мешканців Уссурійської тайги, доведених до стану тваринної загнаності удаваних націоналістів, до яких відносив і себе.

Десь між рядками, у вигляді натяків, письменник переконує нас, що на території Радянського Союзу зберігати людську гідність, доброту, щирість, традиційний національний уклад життя можна було тільки далеко в тайзі, подалі від офіційної влади, або за межами Союзу - чи то в Манчжурії, чи то в Китаї, а то й на Заході. Сам письменник вибрав останній з названих варіантів, провівши решки життя за кордоном.

Похожие статьи




Висновки - Аналіз роману І. Багряного

Предыдущая | Следующая