ВИСНОВКИ - Американська література XX ст

Американська література - є унікальною і дуже своєрідною із порівнянням з іншими країнами світу. Унікальність літератури Сполучених Штатів Америки полягає у тому, що відносно молода за утворенням, досить за короткий період часу мистецтво, культура, а література особливо зуміли проявитися в історії світової літератури яскравими особистостями - митцями різного напрямку, у тому числі авторами шедеврів літературного мистецтва.

Історія Сполучених Штатів Америки є досить не типовою - cпецифічна історія, різнобарвний народ створили колоритну культуру та літературу відповідно. Крім того, специфіка полягає у тому, що країна почала формуватися лише у XVII столітті, а література ще пізніше - у XIX столітті. Жодна країна світу за два століття не може похизуватися такою кількістю та якістю - видатними письменниками та поетами. У такому мізерно малому відрізку часу і така "висока концентрація" талантів літературного мистецтва. Багатство та розмаїття творів американських літературних "майстрів пера" просто вражає.

Американська література ХХ століття в українських перекладах та періодичних виданнях - є дуже важливою сферою для України. Від моменту здобуття незалежності України - американо-українські літературні відносини перманентно посилюються, але досить повільно. На сьогодні є незначна кількість наукових, публіцистичних та інших видів напрацювань у галузі вивчення та дослідження американської літератури. Можна зазначити глобально - матеріали сфери культури, літератури, інтернет ресурсів та засобів масової інформації американського походження, нажаль у великій кількості ще не озвучені та не перекладені на українську мову. Зокрема це стосується наукових, аналітичних, критичних, дослідницьких літературних робіт - залишається ще велика частина "незораного поля" у цьому напрямку. Стосовно навчальних матеріалів учбових закладів - така ж ситуація із підручниками, художніми творами американської літератури. Незважаючи на невтішне становище зазначених вище речей, в Україні певні напрацювання є. Тому необхідно якомога більше ресурсів залучати у напрямку розвитку культурних, мистецьких, інформаційних, та літературних зокрема, україно-американських відносин.

У ХХ столітті україно-американські відносини були дуже слабкими. Україна на початку та майже до кінця цього століття була в складі СРСР. Також в складі Радянського союзу Україні довелося пережити "холодну війну" - це були часи глобальної конфронтації між Радянським Союзом та США. Відповідно доступ українців до американської літератури був обмеженим. Фрагменти літературного мистецтва в переважній більшості були доступними в російськомовній обробці. Можна сказати, у радянський період україно-американських відносин, а літературних зокрема не було взагалі.

Протягом дослідження зазначеної теми - було виявлено певні літературні паралелі та перпендикуляри українських та американських письменників ХХ століття. Перпендикуляри, тобто точки перетину можна побачити у темах українських та американських авторів творів - це життя народу, а саме - аристократія та панщина, кріпацтво та рабство, християнство, любов до природи і землі, етика та естетика. Такі однаково важливі та близькі до болю ці теми для митців літератури обох країн. Спільними є також певні характерні риси літератури - це наявність гумору, гротеску, елемент містичності, відчуття і використання романтичної і барокової традиції, біблійні та історичні аналогії та символіка.

Паралелями, тобто ті точки, що ніяким чином не перетиналися в літературних творах України та США можна побачити у темах про фермерство і селянство, спосіб трактування спільних тем відповідно до історичних умов та коріння, традицій та культури обох країн. Літературні стилістики та світобачення письменників обох країн на реальне життя не мають спільних шляхів також.

У ХХІ столітті україно-американські літературні відносини покращились відносно ХХ століття, але глобального покращення не відбулося. Звісно прогрес присутній та все ж багато неопрацьованого залишилося. На сьогоднішній день в Україні працює Центр американських літературних студій при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ, який видає річник з літератури США "Американські літературні студії в Україні" - започаткований у 2004 році. Немало вчених-літературознавців, перекладачів американської літератури в Україні, але роботи у напрямку розвитку україно-американських відносин є ще досить багато.

Отже, можна підсумувати, що у ХХ столітті україно-американські літературні відносини були дуже слабкими, тоді як у ХХІ столітті ці відносини дещо покращилися та не в значній мірі. Тому для досягнення стрімкого прогресу необхідно здійснити певні заходи, а саме:

Підсилити усіх рівнів відносини між Україною та США на міждержавному рівні.

Перш за все необхідне сприяння з боку українського уряду для покращення літературної бази за рахунок дослідження та здійснення перекладів американських літературних матеріалів на українську мову.

За рахунок сприяння українського та американського урядів, налагодити співпрацю в освітній галузі, а саме між учбовими закладами - це організація грантів та стажування студентів у напрямку здійснення перекладів та дослідження американських творів.

Зазначені вище заходи допоможуть українським читачам у вільній можливості ознайомлюватися із різноманітною американською літературою. В Україні, нарешті з'явиться якісний продукт - американська література на українській мові, наукові дослідження, а також цікаві проекти та американські центри.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Американська література XX ст

Предыдущая | Следующая