УКРАЇНО-АМЕРИКАНСЬКІ ЛІТЕРАТУРНІ ВІДНОСИНИ - Американська література XX ст

У ХХ столітті україно-американські відносини були дуже слабкими. Україна на початку та майже до кінця цього століття була в складі СРСР - це 20-ті роки і до 90-х років. Також в складі Радянського союзу Україні довелося пережити "холодну війну", що тривала з середини 40-х до початку 90-х років. Вперше термін "холодна війна" застосував для опису протистояння Сполучених Штатів і Радянського Союзу Джордж Орвелл в статті "Ви і атомна бомба", що з'явилася на світ у 1945 році. Це були часи глобальної геополітичної, економічної та ідеологічної конфронтації між Радянським Союзом і його союзниками, з одного боку, та США, країнами Західної Європи та їх союзниками - з іншого. Тож можна лише собі уявити якими "тісними" були україно-американські відносини в усіх сферах - чи це економіка, політика, культура тощо. Відповідно доступ українців до американської музики, літератури, традицій був обмеженим, а іноді перекритий повністю. Якщо якісь фрагменти літературного мистецтва і потрапляли на очі українців, то в переважній більшості в радянській-російськомовній обробці. Навіть ті літературні твори, які були перекладені на українську мову - це одиничні екземпляри. Можна сказати, у радянський період україно-американських відносин, а літературних зокрема не було взагалі [5]. видання американський література

У ХХІ столітті україно-американські відносини покращились відносно ХХ століття, але стосовно літератури - глобального покращення не відбулося, нажаль. Звісно прогрес присутній, є багато перекладів творів американських письменників на українську мову, є науковці-дослідники американської літератури та все ж багато неопрацьованого залишилося.

Центр американських літературних студій та видання щорічника

На сьогоднішній день в Україні працює Центр американських літературних студій (ЦАЛСУ). ЦАЛСУ був створений 2005 р. при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ за підтримки Відділу преси, науки і культури Посольства США в Україні. ЦАЛСУ -- це професійне добровільне об'єднання фахівців-американістів з усієї України, яке має власну наукову програму, що узгоджується із статусом і нормами академічних вимог. Склад керівних органів: професор Т. Денисова -- голова, модератор ЦАЛСУ, професор Н. Висоцька (КЛУ) -- заступник голови. Центр має свої регіональні представництва у багатьох містах України.

Як було зазначено вище, "Американські літературні студії в Україні" - це річник з літератури США, який започатковано у 2004 році Центром американських літературних студій в Україні при Інституті літератури. Голова редакційної колегії була - Денисова Тамара Наумівна

Видання розраховане на фахівців-американістів, дослідників, викладачів і студентів зарубіжної -- зокрема американської -- літератури; на тих, хто цікавиться красним письменством і культурою США. Щорічник внесено до Переліку наукових фахових видань України, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук 8.06. 2005 р. і нового Переліку (затверджено постановою президії ВАК України від 22.12.2010 р. № 1-05/8) [5].

Видатні вчені - дослідники американістики в Україні

Слід відзначити значний вклад у розвитку літературознавства України видатного вченого - Денисова Тамара Наумівна (12.08.1934, Москва). Доктор фiлологічних наук (1984), професор (1993), провідний науковий співробітник відділу компаративістики. Викладач в Iнституті лiтератури НАНУ, голова Центру американських літературних студій в Україні, головний редактор щорічника "Американські літературні студії в Україні". Водночас викладач Київського університету та Національного університету Києво-Могилянська академія. Досліджувала зарубіжну літературу ХХ ст., зокрема американську. Авторка літературних портретів Е. Хемінгуея (1972) та Дж. Лондона (1978, Київ). Наукові інтереси: американістика, компаративні дослідження світової та української літератури, Вибрані публікації: Про романтичне в реалізмі: Із спостережень над сучасним романом США (1985), Экзистенциализм и современный американский роман. (1985), Роман і романісти США ХХ століття (1990), Історія американської літератури ХХ ст. (2002), Історія американської літератури ХХ століття/Вид. 2-ге (2012). Стажування: Фулбрайт, Зальцбурзький семінар. До числа іншої діяльності науковця належать: професор програми Фулбрайт. член IAPS, EAAS. До числа нагород: Медаль "Ветеран праці", почесна грамота Ради міністрів України, почесна грамота Міністерства освіти України, лауреат премії ім. С. Єфремова за монографію "Історія американської літератури ХХ ст." (2005).

В Україні та за її межами є ще кілька видатних вчених, які своєю працею привносять розвиток американо-українських літературних відносин. Серед них слід відзначити - Наталія Олександрівна Висоцька - доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри теорії та історії світової літератури імені В. І.Фесенко Київського національного лінгвістичного університету. Отримала вчений ступінь доктора філологічних наук у галузі літератури США в Інституті літератури імені Т. Г.Шевченка (1997). Наукові інтереси охоплюють сучасну літературу США; феномени мульти - та транскультуралізму; етнічні літератури США; американську драматургію і театр. Випускниця Програми наукового обміну ім. Фулбрайта, програми наукового стажування в Інституті Кеннана. Автор близько 200 наукових публікацій. Монографії: "Єдність множинного. Американська література кінця ХХ - початку ХХІ ст. у контексті культурного плюралізму" (2010), "На перехресті цивілізацій: афро-американська драма як мультикультурний феномен" (1997). Основні навчальні посібники: "Looking at the British Literature through the Prism of Humour. National Mythology in American Literature and Culture" (2015); "Концепція мультикультуралізму як чинник розвитку літератури США кінця ХХ - початку ХХІ століть" (2012); "Золота доба зарубіжної драми. ХVІ-ХVІІ ст." (2005); "Література західноєвропейського Середньовіччя" (2003) [4].

Також слід зазначити американського письменника українського походження - це Аскольд Мельничук, поет, перекладач, критик, видавець, професор Масачусетського університету в Бостоні, один із засновників і багатолітній редактор літературного часопису "Agni", нині очолює бостонське видавництво "Arrowsmith press". Автор численних художніх і літературно-критичних публікацій у "The New York Times", "The Los Angeles Times", "The Antioch Review", "The Nation" тощо. Остання книжка - роман "Дім удовиць" ("The House of Widows", 2008). Статті у часописі "Критика": Кундера, Памук та шлях белетристики (2012), Історія та ідентичність невичерпно цікаві (2010), Очима Заходу (2008) [5].

Немало вчених літературознавців, перекладачів американської літератури в Україні, але роботи у напрямку розвитку україно-американських відносин є ще дуже багато. Велика кількість матеріалів наразі ще не досліджено так само як значна кількість американської літератури потребує перекладу на українську мову як у друкованому вигляді так і в електронному, а також як у платному та безкоштовному користуванні.

Похожие статьи




УКРАЇНО-АМЕРИКАНСЬКІ ЛІТЕРАТУРНІ ВІДНОСИНИ - Американська література XX ст

Предыдущая | Следующая