Висновки - Образ народного месника в повісті Марка Вовчка "Кармелюк"

Досягненням письменниці слід вважати те, що вона першою в українській літературі на матеріалі народної творчості відтворила мужній образ народного месника. Змальовуючи одну з героїчних сторінок історичного минулого українського народу, літераторка прагнула відповісти на ряд актуальних питань свого часу, переконуючи, що збройна боротьба проти насильства - це єдино правильний шлях простолюддя в пореформену добу. Важливо, що в життєписі легендарного героя письменницю зацікавила передусім сила його особистості, овіяної нев'янучою славою. Марко Вовчок першою сказала правду про знеціненого "дворянськими" істориками народного ватажка, який понад двадцять років навіював жах на посполитих. Для авторки Кармелюк - справжній лицар, отаман "дивних розбійників", непересічний своїми помислами, діями, устремліннями, той, що є втіленням життєлюбства, відваги і безмежної любові до рідного краю.

Марко Вовчок яскраво зобразила мужню боротьбу Кармелюка проти панства, і це було спрямоване на виховання юних читачів борцями проти соціальної несправедливості.

В основу повісті покладені фольклорні матеріали. Письменниця зобразила Кармелюка таким, як його уявляв народ. Марко Вовчок підкреслила його кмітливість, мужність і хоробрість. Важливу роль у повісті відіграють народні пісні, що приписуються Кармелюкові. Одна пісня розповідала про соціальну неправду, про кривди бідних багатими - про зникнення героя з дому, його мандри в Чорний гай. Вона, пісня, була як клич.

Повість "Кармелюк" була написана, коли в Росії готувалися до проведення реформи, це були часи запровадження волі, коли селяни не раз піднімалися проти соціальної несправедливості.

Твір не лише став визначним зразком української класичної літератури для дітей, а й вийшла далеко за межі дитячої літератури, показала розуміння письменницею соціальної природи селянських заворушень, спрямованих проти самодержавства.

Похожие статьи




Висновки - Образ народного месника в повісті Марка Вовчка "Кармелюк"

Предыдущая | Следующая