Прийоми і принципи візуалізації художніх світів літературних творів у різних типах кіноінтерпретацій - Інтерпретація образу Доріана Грея

Використання літературно-художнього твору в якості основи для кіносценарію, з одного боку, полегшує завдання режисера, з іншого - виступає в ролі гаранта успішності створюваного кінопродукту. Як пише М. С. Каган, "поширена практика інсценування повістей і екранізації п'єс і романів призводить до естетично повноцінним результатами тільки тоді, коли є не" перекладом "з одного художнього мови на іншу, а створенням нових і самостійних художніх творів за мотивами оригіналу; навіть переклад вірша з однієї національної мови на іншій є, по суті, створення іншого твору мистецтва "за мотивами вихідного", бо художній зміст вірша невіддільне від звучання втілює його національно-своєрідної мови, не кажучи вже про особливості її асоціативних смислів і ідиоматики "[8, 51-52].

Методологічно інтерпретація літературно-художнього твору та його екранізація як текст культури спроможна в тому плані, в якому її пропонує розглядати П. Рікер: "З одного боку, інтерпретація включає в себе традицію: ми інтерпретуємо не взагалі, а робимо це для того, щоб прояснити, продовжити і таким чином життєво затвердити традицію, якою ми належимо. З іншого боку, інтерпретація сама відбувається у часі, в сьогоденні, відмінному від часу традиції; і те, і інше час належать один одному, вони взаємопов'язані" [15, 19]. І оскільки існує саме явище екранізації, яке затребуване сучасною культурою, то слід визнати і необхідність його оцінки в засобах мас-медіа і професійною критикою.

Екранізація стає одним із способів освоєння художньої дійсності літературного тексту. У інструментарій режисера слово входить дещо в іншому значенні: це безпосередня фізична реальність - в камеру потрапляє тільки те, що сценарист вважав за потрібне згадати. Слово як таке володіє силою опису та створення образу: воно дозволяє матеріалізувати метафору в процесі створення кінообразу - закодований в тексті образ стає візуальним, зримим. Слово - це посередник між реальністю, яку описує літератор, і уявою і народжуються асоціаціями (як вільними, так і закріпленими в контексті культури) читача. Кіно дає можливість творцям екранізації показати те, що вимагає опису в літературно-художньому творі, але автори фільму позбавлені можливості словесно описувати події голосом "закадрового оповідача". У той же час створення образу через вчинки дійових осіб, їх пряму мову, непряму мову інших персонажів і ставлення до інших героїв доступно як засобам кіно, так і літературі. У наш час пріоритет залишається за візуалізувати словом, незважаючи на те, що книга є побудником до творчості в галузі танцю, музики, театру і кіно.

Технічна сторона кіно набула статусу мистецтва: володіння апаратурою, монтаж, технологія розцвічування чорно-білих фільмів, накладення звуків і т. Д. Відображають професіоналізм, майстерність та творчий хист фахівців цієї сфери. Але організатором і творцем процесу продукту кінозйомки є режисер, у свідомості і голові якого складається свій образ художньої реальності. І його необхідно візуалізувати (перевести в екранний формат) відповідно до задуму письменника. А це вже зовсім інший текст, відмінний від оригінального.

Похожие статьи




Прийоми і принципи візуалізації художніх світів літературних творів у різних типах кіноінтерпретацій - Інтерпретація образу Доріана Грея

Предыдущая | Следующая