Грунти - Комплексне краєзнавче дослідження Білопольського району

На території Білопільського району виявлені наступні генетичні та агропромислові групи грунтів:

    А). Опідзолені грунти - 0,7 тис. гектар - 0,5%. Б) Чорноземи типові - 112,5 тис. гектар - 78%. В) Лучні грунти - 28,9 тис. гектар - 20 %. Г) Болотні грунти - 1,4 тис. гектар - 1%. Д) Інші типи грунтів - 0,7 тис. гектар - 0,5%.

Серед опідзолених грунтів у Білопільському районі представлені чорноземи опідзолені слабо - та середньозмиті. Вони розміщені на вузьких ерозійно-небезпечних плато та схилах крутизною 1-3° та 3 - 5° окремими масивами. Показник рН - 5,3 - 5,8 (слабокислі, близькі до нейтральних). Вміст гумусу - 3 - 4 %. Чорноземи опідзолені мають кислу реакцію грунтового розчину, лужність якої з глибиною збільшується, співвідношення між увібраним кальцієм і магнієм 6:1. За механічним складом - середньосуглинкові. Внаслідок кислої реакції, вилугованості грунти слабоструктурні, здатні до коркоутворення і запливання. За запасами рухомих поживних речовин чорноземи опідзолені мало поступаються перед чорноземами глибокими: в орному шарі міститься гідролізованого азоту (за Тюріним) - 4 - 5мг, фосфору (за Чириковим) - 3 - 6 мг, калію (за Бровкіною) - 14 - 16 мг на 100 г грунту. Середній бал бонітету - 70.

Чорноземи опідзолені слабозмиті розміщені на вузьких плато (0 - 1°)та схилах крутизною 1 - 3°, 3- 5°, 5 - 7°, 7 -10°, 10 - 12°. Грунти використовуються під ріллею, садами та природними кормовими угіддями. У зв'язку із змитістю вони менш родючі у порівнянні з повнопрофільними опідзоленими грунтами. При умові високої культури землеробства, в поєднанні з правильним внесенням рекомендованих норм добрив, грунти даної агрогрупи здатні давати високі і стійкі врожаї всіх сільськогосподарських культур.

Чорноземи опідзолені середньозмиті розміщені на схилах різної крутизни і використовуються під ріллею та пасовищами. Вони дуже бідні на гумус та інші поживні речовини, в сухому стані щільні та тріщинуваті. Все це зумовлює посилення ерозії та зниження продуктивності земель. Середньозмиті опідзолені грунти мають неглибокий орний горизонт, тому тут потрібно проводити 1 раз в 4 роки глибоку відвальну оранку з грунтопоглибленням та внесенням підвищених доз органічних та мінеральних добрив.

Серед чорноземів типових на території Білопільського району поширені:

    - чорноземи типові малогумусні карбонатні - 9 %; - чорноземи типові малогумусні вилугувані - 10%; - чорноземи осолоділі - 0,8 %; - чорноземи реградовані - 1 %; - власне чорноземи типові малогумусні - 50 %.

Найпоширенішими на території району є чорноземи глибокі малогумусні. Механічний склад їх - легкосуглинковий та середньсуглинковий відповідно з бонітетами - 64 та 80. Кількість гумусу в орному шарі становить 4,5 - 5,1 % і поступово зменшується з глибиною. Колоїдний комплекс чорноземів глибоких добре насичений увібраними кальцієм і магнієм. Це зумовлює близьку до нейтральної реакцію грунтового розчину (рН коливається від 6,4 до 7,7). Вміст рухомих поживних речовин такий: у чорноземах середньосуглинкових гідролізованого азоту - 5 - 8 мг, рухомого фосфору - 5 - 8 мг, калію - 10 - 15 мг; у чорноземах легкосуглинкових, відповідно азоту - 3 - 5 мг, фосфору - 4 - 7 мг, калію - 10 - 12 мг на 100 г грунту. Відмінність чорноземів карбонатних І вилугуваних від чорноземів типових полягає у глибині залягання карбонатів: у типових чорноземів з глибини 30 - 65 см, у карбонатних відмін - з поверхні або з глибини 25 - 30 см (бонітет - 68), у вилугуваних - з глибини 80 - 90 см (бонітет - 67).

Чорноземи типові реградовані дещо схожі за будовою з чорноземами опідзоленими, але відрізняються від них підвищеною гумусованістю (4,2 % гумусу), майже нейтральною реакцією грунтового розчину та вищою насиченістю колоїдного комплексу катіонами кальцію. Вони середньо забезпечені поживними речовинами. В орному шарі на 100 г грунту міститься: гідролізованого азоту - 3 - 6 мг, рухомого фосфору - 4 - 8 мг, рухомого калію -- 12-19 мг. За механічним складом - легкосуглинкові. Показник бонітету - 63. Використовуються як орні землі і кормові угіддя. Чорноземи типові реградовані слабозмиті характеризуються менш високим рівнем родючості. Це пов'язано з тим, що вони в процесі водної ерозії втратили частину орного шару. Тому змиті грунти менш гумусовані, менш забезпечені поживними речовинами і тому потребують більш високих доз органічних та мінеральних добрив. Чорноземи реградовані слабозмиті, за виключенням ділянок, що залягають на схилах вище 3 - 5°, і тих які включені у зв'язку з цим у зернотрав'яні і інші грунтозахисні сівозміни, - землі універсального використання. Чорноземи реградовані середньозмиті, як правило, - землі грунтозахисних сівозмін. Можливе використання під багаторічні насадження (сади, тутовники).

Чорноземи осолоділі зустрічаються на території Білопільського району у комплексі з іншими грунтами на вододілах. Це грунти слабокислі (рН - 5 - 5,8), слабоструктурні і характеризуються гіршим водним режимом і агрономічними властивостями ніж власне чорноземи типові. Механічний склад-суглинковий, бонітет - 63.

Серед лучно-чорноземних грунтів є лучно-чорноземні глибоко-слабо солонцюваті та лучно-чорноземні осолоділі.

Розташовані здебільшого на низьких рівнях лесових терас, а також у високих рівнях річкових заплав, зрідка - в балочних долинах. За механічним складом лучно-чорноземні глибоко-солонцюваті є супіщаними, з показником бонітету 77. Вони добре гумусовані (5-6 % - показник гумусу у верхньому орному шарі), мають лужну реакцію грунтового розчину. Ці грунти мало засолені, переважно содою, менше хлоридами і сульфатами. Вміст рухомих поживних речовин - азоту - 7 мг, фосфору - 6 мг, рухомого калію - 11 мг на 100г грунту. Використовуються як орні землі і кормові угіддя.

Лучно-чорноземні осолоділі грунти сформувались у неглибоких замкнутих зниженнях. Вони характеризуються наявністю по всьому профілю великої кількості борошнистої крем'янки, глибокою вилугуваністю, яка зумовила слабо кислу реакцію грунтового розчину. Ці грунти слабоструктурні. Суглинковий механічний склад. Показник бонітету - 71. Зустрічаються у комплексі з іншими грунтами.

Лучні грунти поширені на заплавах середнього рівня, а також на днищах балок. Утворились у гідроморфних умовах. Крім цього періодично затоплюються паводковими (на заплавах) або талими сніговими і дощовими (на днищах балок) водами. Лучно-глибоко-слабосолонцюваті за механічним складом - супіщані, з бонітетом 56, суглинкові з бонітетом - 77.

Мають значний вміст гумусу - 6,4 %. Реакція грунтового розчину слаболужна (рН - 7,6).

Лучні поверхнево-слабосолонцюваті - за механічним складом - супіщані, з бонітетом - 48 та суглинкові, з бонітетом - 65. Лучні грунти переважно з поверхні засолені легкорозчинними солями - гідрокарбонатами, сульфатами і хлоридами. Вміст рухомих поживних речовин: азоту - 7 мг, фосфору -9 мг, калію - 14 мг на 100 г грунту. Використовуються як природні кормові угіддя (незначна площа як орні землі, на яких вирощують овочеві, технічні та кормові культури).

Болотні грунти залягають низькому рівні заплав і на днищах балок. Використовуються переважно як кормові угіддя. Вони постійно перезволожені, у зв'язку з чим мають низьку біологічну активність. Показники бонітетів болотних осушених грунтів - 36, неосушених - 44.

Слаболужна реакція (рН -7,6 - 8,1), мало засолені гідрокарбонатами, сульфатами кальцію і натрію.

Торфовища залягають на найнижчих ділянках заплав, днищ балок, в умовах надмірного зволоження і незадовільного повітряного режиму. Торфовища часто засолені реакція грунтового розчину нейтральна (рН - 6,7 - 7,2) або слаболужна (рН - 7,3 - 7,7). Валові запаси азоту у торфовищах великі, але рухомість його низька. Торфовища бідні на фосфор і особливо на калій. Після осушення торфовища (бонітет - 36) можна використовувати для вирощування овочевих і технічних культур. Бонітет неосушених -44.

Основною оцінкою грунтів є якісна оцінка або бонітіровка. Під бонітіровкою розуміють порівняльну оцінку грунтів, їх потенціальної родючості по відношенню до природних або культурних фітоценозів. Показником якості грунтів є бонітет - кількість балів щодо найкращого грунту, бонітет якого приймають за 100 балів.

В межах Білопільського району присутні грунти як низького так і високого бонітетів. Середній бал бонітету в межах району становить 60 балів, характеристика бонітетів грунтів представлена в таблиці 8 (Додаток 5).

Похожие статьи




Грунти - Комплексне краєзнавче дослідження Білопольського району

Предыдущая | Следующая