Томашпільський район в другій половині XVI-ХІХ ст. - Історія Томашпільського району Вінницької області

Томашпільський район визвольна війна

До 1569 року Томашпіль належав до Великого князівства Литовського. В 1569 році (за Люблінською унією) був переданий Польщі. У писемних документах Томашпіль вперше згадується у 1616 р. Відомості про це подає польський вчений О. Яблоновський в "Трудах дзейових". Він вказує, що 1459 р. цей край належав боярину Єремії Шашку і звався Драгушов. Зокрема, грамота Київського князя Семена Олельковича Єремії Шашку гласить: "І ми день змилувавшись над слугою нашим уроченим Єремією Шашком, який нам великі заслуги свої і коштом немалим віддає". Про те нагородою йому самому, дружині і потомству його при цьому від нині і навіки його землями... Городіще і з лесамі Драгушовськімі і зо всєю землею над рекою Русавою. По обох сторонах тої рекі земля лежачая як півострів в широті і довгості з дубровами, сєножатямі і рекамі малими в Русаву впадаючи і як тая сама в собі рекою іде в Днестр упадаєть і з тією річкою Русавою і шірокостю землею". У кінці ХVІ ст. землі перейшли до польського магната Яна Замойського, який у 1616 р. подарував поселення своєму синові Томашу. Тоді Драгушов і був перейменований у місто Томашпіль, тобто місто Томаша. У 1629 році тут було вже 419 дворів.

Деякі жителі Томашполя брали участь, а деякі постраждали від повстання 1648--1657 років під проводом Богдана Хмельницького. У липні 1648 р. козаки і повсталий народ під проводом Максима Кривоноса тимчасово визволили Томашпіль від польської шляхти. Тоді ж були звільнені й інші місця краю: Стіна, Марківка, Комаргород.

З кінця ХVІ-ХVII ст. в цій місцевості спостерігається процес швидкого зростання населення. Запрошуються євреї із західної Європи для організації торгівлі і ремесел. Після укладання Зборівського мирного договору (1649 р.), Томашпіль увійшов до складу Ямпільської сотні Брацлавського полку. За Андрусівським перемир'ям (1667 р.) Томашпільщина, як і вся Правобережна Україна залишилася під владою Польщі.

Великого лиха краю завдавали постійні грабіжницькі турецько-татарські вторгнення. Для захисту від них, козаками було збудовано фортецю, яка стала одним з опорних пунктів, що боронив населення від непроханих гостей. У 1672 р. турецька армія вкотре вдерлася на Поділля, зруйнувавши чимало міст, містечок та сіл краю. Не оминув цієї участі й Томашпіль. Значну частину населення загарбники знищили чи забрали у неволю, що призвело до занепаду ремесел, торгівлі і сільського господарства.

За Прутським трактом 1711 р. Томашпіль знову переходить під владу польських магнатів. То ж боротьба проти польського гніту за національне визволення розгортається в краї з новою силою. Під час Коліївщини у районі Томашполя діяли численні гайдамацькі загони.

Похожие статьи




Томашпільський район в другій половині XVI-ХІХ ст. - Історія Томашпільського району Вінницької області

Предыдущая | Следующая