Програма соціологічного дослідження на тему "Особливості сприйняття і презентації модифікацій тілесності студентською молоддю (на прикладі студентів ДНУ ім. О. Гончара)" - Метафізика тілесності

Актуальність.

Сьогодні є очевидним, що цивілізовану людину початку третього тисячоліття стан, "образ" та привабливість свого тіла хвилюють не менше, ніж невгамовні протистояння політичних чи релігійних угрупувань, так що парадигма вивчення тілесного разом із визнанням психосоматичної (психотілесної, психофізичної) взаємообумовленості видається найбільш продуктивною у процесі створення цілісного образу людини, її "образу тіла". Закономірним чином в індустрії здоров'я акценти з медичних засобів відновлення здоров'я зміщено на засоби його ефективного збереження через здоровий спосіб життя, різноманітні режими рухової активності, фітнес тощо. Актуальним для сучасної європейської ментальності виявляється питання психотілесного здоров'я людини, підвищення якості життя через культивування тілесності, культури й краси тіла, зацікавлення психотілесними практиками сходу, східними єдиноборствами тощо. У центрі цих новацій стоїть саме тіло зі своїми практиками й формами демонстрації.

У більшості досліджень поняття "образ тіла" розглядається як один з найважливіших компонентів самосвідомості (Бернс Р., Мухіна В. С., Піаже Ж., Рубінштейн С. Л., Сеченов І. М., Меерович Р. І., Соколова Е. Т. та ін.).

Само поняття "образ тіла" ввів П. Шильдер, визначивши його як "суб'єктивне переживання людиною свого тіла", тобто як просторовий образ, який, на його думку, складається в між особовій взаємодії. Це своєрідна система уявлень людини про фізичну сторону власного "Я", про своє тіло - тілесно-психологічна "карта". При цьому образ тіла не є пасивним і "застиглим", раз і назавжди заданим. Навпаки, він динамічний і суб'єктивний, оскільки формується самою людиною в процесі активної діяльності.

Образ тіла конструюється з окремих фрагментів - різних проявів тілесного усвідомлення в різноманітних життєвих ситуаціях, в тому числі і шляхом тілесних модифікацій. З усього вище сказаного можна зробити висновок, що ключовим чинником в модифікації, являється відношення до свого тілесного образу і здатність адекватно рефлексувати з приводу його.

В останні роки модифікації тіла привертають до себе підвищений інтерес суспільства як нові екстравагантні тенденції сучасної моди. Феномен модифікацій тіла займає особливе місце у сфері соціальних досліджень: з одного боку, залишаючись маловивченим і, відповідно, теоретично і методологічно непоясненим, з іншого боку, він, поза сумнівом, є актуальним вимагаючи пильної наукової уваги. Саме тому ми в своєму дослідженні вважаємо необхідним звернутися до проблематики тілесних модифікацій, з метою вивчення особливостей їх сприйняття та презентації. Молодь є найбільш рухливою, активною групою, яка охоче сприймає усі інновації та виклики моди. Не став винятком й процес тілесної модифікації, який найбільш широко сьогодні практикується саме молоддю. Тому у дослідженні свою увагу ми звернемо саме на модифікаційні тілесні практики молоді, і, зокрема, конкретніше, студентської молоді, яка найбільше підходить за критерієм доступності та відкритості для нашого дослідження. Окреслена актуальність та проблемна ситуація обумовлюють об'єкт, предмет, мету та задачі дослідження.

Об'єкт дослідження - студентська молодь ДНУ ім. О. Гончара як соціально-демографічна група.

Предмет - особливості сприйняття і презентації модифікацій тілесності як своїх власних, так і модифікацій інших людей.

Мета - виявити особливості сприйняття і презентації студентами модифікацій тілесності.

Задачі:

    1. виявити наявність/відсутність тілесних модифікацій у студента; 2. визначити ступінь поширеності даних практик серед студентів та їх оточення - друзів, одногрупників, знайомих. 3. виділити мотиви, які спонукають студентів до практик до подібних тілесних практик. 4. зафіксувати найбільш поширені види модифікацій серед студентів. 5. зазначити особливості сприйняття тілесних модифікацій як своїх власних, такі модифікацій оточуючих. 6. вивчити найбільш характерні способи демонстрації та самопрезентації свої тілесних модифікацій. 7. визначити, чи відрізняється сприйняття тілесних модифікацій в залежності від того, мають респонденти їх, чи ні.

Гіпотези:

    1. Серед студентів є поширеними практики тілесної модифікації; 2. Найбільш поширеними є татуювання та пірсинг. 3. Оточуючі сприймають тілесні модифікації нейтрально. 4. Головний мотив тілесних модифікацій - самопрезентація та бажання виділитися. 5. Сприйняття тілесних модифікацій істотно відрізняється взалежності від того, мають респонденти їх, чи ні.

Теоретична інтерпретація основних понять

Молодь - соціально-демографічна група, відокремлена на основі сукупності вікових характеристик і особливостей соціального стану. Молодість як певна визначена фаза, етап життєвого циклу біологічно універсальна, але її конкретні вікові рамки, пов'язаний з нею соціальний статус і соціально-психологічні особливості мають соціально-історичну природу і залежать від суспільного ладу, культури та властивих даному суспільству закономірностей соціалізації.

Студент - особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого навчального закладу та навчається за денною (очною), вечірньою або заочною, дистанційною формами навчання з метою здобуття певних освітнього й освітньо-кваліфікаційного рівнів.

Модифікації тіла є різними формами і способами видозміни тіла через ушкодження шкіри (нанесення порізів, шрамування, таврування, проколювання, татуювання, ампутації і інші хірургічні втручання), здійснювані добровільно, самостійно або за допомогою фахівців з модифікацій тіла заради досягнення психологічних, естетичних, духовних, ідеологічних цілей.

Типи (види) модифікації тіла

Пірсинг і тунелі

Татуювання;

Микродермали, скиндайвери;

Імплантати;

Шрамування;

Модифікації зубів: ікла, пірсинг, стрази;

Хірургічні модифікації: обрізання, розтин язику, эльфійські вуха, кастрація.

Емпірична операціоналізація основних понять

Категорія

Індикатор

Наявність/відсутність тілесних модифікацій

Количество телесных модификаций.

Ставлення до тілесних модифікацій

Считаете ли Вы тему модификаций тела актуальной?

Как Вы относитесь к людям с модификациями тела?

Если бы Ваш друг/подруга решил сделать модификацию тела, Вы бы продолжили общаться с ним как раньше?

Стоит ли, по Вашему мнению, уделять теме модификаций тела большое внимание?

Отношение родителей, друзей и окружающих.

Есть ли планы дальше модифицировать свое тело?

Ступінь поширеності

В Вашем окружении есть люди с модификациями тела? Знаете ли Вы места, где производят различные модификации тела?

Види (типи) тілесних модифікацій

Назовите виды телесных модификаций, которые присутствуют у Вас.

Какую модификацию Вы бы сделали?

Мотиви нанесення тілесних модифікацій

Какие причины толкнули модифицировать свое тело?

Как Вы думаете, почему каждый 4-ый в наше время имеет модификации тела?

Особливості сприйняття тілесних модифікацій

Отношение к себе, ощущения, положение в обществе после появления модификаций?

Как Вы относитесь к людям с модификациями тела?

Хотели ли Вы когда-нибудь сделать какую-нибудь модификацию?

Соціально-демографічні характеристики

Стать, вік, профіль навчання

Методами дослідження виступили: глибинне полуструктуроване інтерв'ю.

Вибірка: представники двох груп: ті, які мають тілесні модифікації (у кількості більше як 2 штуки) - 6 чоловік, ті, які не мають тілесних модифікацій - 5 чоловік. Всього опитано 11 чоловік.

Тип вибірки: стратифікаційна, цільова.

Робочий план

Дата

Пункти плану

02.04.14 - 01.05.14

Вивчення літератури, присвяченої методу анкетування і літератури по темі дослідження

02.5.14 -05.05.14

Написання методологічного розділу програми дослідження

06.05.14 - 10.05.14

Написання методичної частини програми дослідження, розробка опитувальника

11.05.14 -30.05.14

Проведення інтерв'ю

01.06.14 -05.06.14

Обробка результатів

06.06.14 -10.06.14

Аналіз отриманої інформації, складання другого розділу диплома

Бланк-опитувальник для респондентів з наявністю тілесних модифікацій

    1. Ваш возраст, курс, профиль обучения. 2. Количество и виды телесных модификаций. 3. В каком возрасте, и при каких обстоятельствах появились первые модификации? 4. Какие причины толкнули модифицировать свое тело? 5. Отношение родителей, друзей и окружающих. 6. Отношение к себе, ощущения, положение в обществе после появления модификаций? 7. Есть ли планы дальше модифицировать свое тело?

Бланк-опитувальник для респондентів з відсутністю тілесних модифікацій

    1. Ваш возраст, курс, профиль обучения. 2. Какие модификации тела Вы знаете? 3. Считаете ли Вы тему модификаций тела актуальной? 4. Как Вы относитесь к людям с модификациями тела? 5. В Вашем окружении есть люди с модификациями тела? 6. Хотели ли Вы когда-нибудь сделать какую-нибудь модификацию? 7. Какую модификацию Вы бы сделали? 8. Знаете ли Вы места, где производят различные модификации тела? 9. Если бы Ваш друг/подруга решил сделать модификацию тела, Вы бы продолжили общаться с ним как раньше? 10. Как Вы думаете, почему каждый 4-ый в наше время имеет модификации тела? 11. Стоит ли, по Вашему мнению, уделять теме модификаций тела большое внимание?

Похожие статьи




Програма соціологічного дослідження на тему "Особливості сприйняття і презентації модифікацій тілесності студентською молоддю (на прикладі студентів ДНУ ім. О. Гончара)" - Метафізика тілесності

Предыдущая | Следующая