Томашпільський район в ХІХ-ХХ ст. - Історія Томашпільського району Вінницької області

1793 р., коли Поділля приєднали до Росії, в Томашполі було розквартировано війська О. В. Суворова. З 1797 р. поселення входить до складу Ямпільського повіту Подільської губернії. Місто швидко почало заселятися. Значна частина населення займалася ремеслом і торгівлею. Діяв винокурний завод. Більшість тогочасних земель краю належала поміщиці Томашпільського маєтку Розі Браницькій.

У 1857 р. в Томашполі став до ладу перший цукровий завод. Вибір місця під будівництво було обумовлене тим, що тут історично існували сприятливі умови для вирощування цукрових буряків і вже було набуто певного досвіду. Запрацювали цегельний і винокурний заводи, два водяні млини. 1870 р. почався регулярний рух пасажирських поїздів через Вапнярку

У роки Першої світової війни на теренах краю панували австро - німецькі війська, яким відчайдушний опір чинив партизанський загін під проводом Ф. Ю.Криворучка. Під час громадянської війни край почергово займали польські війська, бригада Котовського, загони Червоної армії.

Однак територія тогочасного Томашпільського району дещо відрізнялася від сучасної, тому що тоді виділявся ще окремий Вапнярський район, який зараз входить до Томашпільського району. Приєднання Вапнярського району до Томашпільського відбулося під час другої адміністративної реформи в УРСР 1930 року. Під час війни у східній частині Томашполя було влаштоване гетто.

Томашпільський район був утворений у 1923 році на території Ямпільського повіту Подільської губернії. З того часу розпочався розвиток невеликого містечка Томашпіль розпочалося пожвавлення господарського і соціального життя. Відновив свою роботу цукровий завод і стала до ладу невелика електростанція. Однак територія тогочасного Томашпільського району дещо відрізнялася від сучасної, тому що тоді виділявся ще окремий Вапнярський район, який зараз входить до Томашпільського району. Приєднання Вапнярського району до Томашпільського відбулося під час другої адміністративної реформи в УРСР 1930 року.

Тридцяті роки ХХ ст. були вкрай складними для Томашпільщини. Це період жорстоких розкуркулень та висилок до Сибіру, обмежень в правах, страшного голодомору та репресій. Якщо у 1932 р. населення Томашпільського району становило 87 тис. осіб, то в 1934 - трохи більше 36 тисяч. Тобто, від голоду помер кожен другий житель краю.

Важкі і не менш жорстокі випробування чекали на мешканців багатостраждальної Томашпільщини під час Другої світової війни. Уже з перших місяців вторгнення, німецькі окупанти стратили велику групу єврейського населення, бомбили кілька разів залізничний вузол Вапнярку, де загинули і військовослужбовці, і мирні жителі. Пізніше у східній частині Томашполя фашисти влаштували єврейське гетто. Упродовж окупації німцями та румунами було закатовано, силоміць вивезено на каторжні роботи до Німеччини тисячі людей.

Та не дивлячись на знущання, місцеве населення чинило активний супротив фашистам. Утворювалися підпільні, партизанські групи у Вапнярці, Рожнятівці та інших селах району.

971 день тривала принизлива окупація краю. 16 березня 1944 р. район був звільнений від фашистської неволі. Мешканці пишаються своїми земляками, які за подвиги під час Великої Вітчизняної війни удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу.

На кладовищах, місцях загального поховання біля підніжжя обелісків, меморіалів поховано більше 5600 солдат, які чесно виконали свій військовий і патріотичний обов'язок перед наступними поколіннями.

З перших днів визволення розпочалася не менш героїчна відбудова місцевої промисловості і сільського господарства. На жаль, у 1961 р. після запровадження нового адміністративно-територіального поділу, район було ліквідовано і поновлено лише 6 грудня 1966 р.

Похожие статьи




Томашпільський район в ХІХ-ХХ ст. - Історія Томашпільського району Вінницької області

Предыдущая | Следующая