Використання матеріалів Дипломної роботи в курсі географії середньої загальноосвітньої школи - Комплексне краєзнавче дослідження Білопольського району

Історія заселення Білопільського району

Територія сучасного Білопілля була заселена ще у II-VI ст., про що свідчить виявлене поселення черняхівської культури. За часів Київської Русі виникло укріплене місто Вир, яке відігравало роль форпоста в боротьбі з кочівниками. Вперше Вир згадується в "Повчанні" Володимира Мономаха під 1096 роком, але події, які там відображені, стосуються 1113 р. У 1239 р. місто спустошили й спалили монголо-татари. В середині XVI ст. у цій місцевості з'являються пости російських служивих людей військові сторожі. Одну з них встановили на Вирському городищі. Існувала вона до 1571 р. У 1672 р. на місті давнього Вира виникло нове поселення, яке нараховувало 1352 чол. Першу свою назву Крига поселення дістало від річки. Під цією назвою, що довго зберігалася в народі, воно згадується в літопису Самовидця за 1687 р. Друга назва - Білопілля, - походить від однойменного містечка Варшавського повіту, звідки прийшли перші переселенці на чолі із сотником С. Фоменком.

Білопілля було сотенним містечком Сумського козацького полку. Воно складалось з містечка з 9 вежами і острогу з 13 баштами. В 1678р. тут нараховувалось 53 російських служивих людей та 1202 козаки. В 1681р. до Білопілля приписали три села Кригу (в посаді), Ворожбу (за 2 версти від міста) та Павлівку (за 5 верст від міста). В 1683р. Білопільські землі було відмежовано від Путивльського повіту, а путивльців, які проживали в приписаних до Білопілля селах, виселили на р. Снагость. В 1696-1697рр. в Білопіллі та ближніх селах відбувся виступ козаків, яких путивльські поміщики включили до числа своїх селян. Виступи закінчилися лише після того, як білопільські поселенні одержали підтвердження свого козацького стану.

Майже 100 років своєї історії Білопілля розвивалось в умовах поєднання військової сторожової служби з землеробством і промислами. Тут щорічно відбувались 4 ярмарки, на які товари доставлялись з Путивля, Курська, Воронежа, Бєлгорода, Тули, Сум, Полтави. Після скасування полкового устрою в 1765р. Білопілля стає центром комісарства, потім -- повітовим центром, пізніше -- заштатним містом Харківської губернії, районним центром.

Похожие статьи




Використання матеріалів Дипломної роботи в курсі географії середньої загальноосвітньої школи - Комплексне краєзнавче дослідження Білопольського району

Предыдущая | Следующая