Можливості інформаційно-комунікаційних технологій в удосконаленні професійної освіти в Україні та світі - Інформаційно-комунікаційні технології та комп'ютерні засоби у професійній освіті

Нині необхідність використання сучасних комп'ютерних засобів у навчальному процесі є незаперечним фактом. Проте постає актуальна проблема, як реально підвищити ефективність навчання в його головних видах? Це пов'язано з відносно повільною та тривалою трансформацією сучасної освіти, яка неминуче відставатиме від прогресу технічних засобів. Вирішальним моментом у цьому питанні є позиція викладача. Якщо викладач вирішить залучити комп'ютер до навчального процесу, він буде змушений витрачати значно більше часу на підготовку до занять.

На сучасному етапі чітко визначились три головні напрями використання комп'ютерів у навчальному процесі [21, c.49-60].

По-перше, це навчання технологіям, що вимагають активного використання комп'ютера (графічний і текстовий редактори, робота у комп'ютерних мережах); навчання спеціалізованим технологіям (створення музики, комп'ютерне конструювання і анімація і т. ін.).

По-друге, вивчення інформатики як науки, що розглядає інформаційно-логічні моделі.

По-третє, використання комп'ютера як технічного засобу у вивченні основ наук у школі і ПТНЗ, фундаментальних і технічних дисциплін у ВНЗ і ПТНЗ.

Світовим лідером у виробництві програмного забезпечення і, зокрема, програмних засобів навчання, є корпорація Microsoft (США).

У навчальних закладах нашої країни вже закріпилась тенденція до організації нового структурного підрозділу, що називається медіатекою. Медіатека є лише пристроєм, а й носієм інформації, самою інформацією, засобом віддаленого доступу до неї. О тож, медіатека - це спосіб зберігання і знаходження інформації. Медіатека зберігає найрізноманітнішу інформацію: аудіо - та відеослайди, комп'ютерні програми тощо

Швидкий розвиток останнім часом технічних і програмних можливостей персональних комп'ютерів, а також розповсюдження нового виду інформаційних технологій, що отримали загальну назву "Креативні технології", створюють реальні можливості для використання їх у системі освіти з метою розвитку творчих здібностей людини в процесі навчання.

Серед головних видів креативних технологій можна визначити такі:

Комп'ютерна графіка;

Гіпертекст;

Геоінформаційні системи (ГІС -- технології);

Мультимедіа-технології;

Віртуальна реальність.

Педагогічна практика роботи в різних типах навчальних закладів свідчить про те, що використання інформаційних можливостей перерахованих нами найсучасніших технологій, а також їхніх різноманітних поєднань у навчальному процесі створює дійсно технологічний прорив у методології, організації та практичній реалізації навчального процесу під час вивчення різних дисциплін на всіх рівнях системи освіти.

У своєму найвищому прояві технологія мультимедіа переростає в системи віртуальної реальності. В iдеалі віртуальна реальність дозволяє створити такі ситуації, реальність або уявність яких людина не в змозі визначити. Ця властивість дуже вдало знаходить своє застосування в освітній галузі, насамперед - в професійній освіті, коли комп'ютерна система моделює певну ситуацію, що може виникнути в професійній діяльності учня або студента. Ситуація змінюється залежно від того, які рішенні приймає користувач. інформаційний комунікаційний технологія освіта

Слово "Інтернет" перекладається як Всесвітня мережа. Інтернет можна використовувати з різною метою. Наголосимо лише на кількох найпоширеніших його функціях:

Електронна пошта;

Мережа користувачів Usenet;

Протокол дистанційного запуску програм Telnet;

Протокол пересилання файлів FТР;

Інформаційна система Gopher.

Електрону пошту було створено як електронний аналог звичайної пошти. Зрозуміло, що ці листи і повідомлення існують і пересилаються каналами зв'язку в електронній формі і кінцевими фізичними пристроями і персональні комп'ютери кореспондентів [29].

Мережа користувачів Usenet - складається з інформаційних збірок певної тематики. Вони мають кілька назв - групи новин, конференції, формули тощо. Люди зацікавлені одним і тим самим предметом, зустрічаються у віртуальному середовищі для обговорення та спільного вирішення проблем.

FTP (File Protocol) є ще одним засобом пересилання інформації в Інтернеті. Справа в тому, що сотні систем, увімкнених в Інтернет, мають бібліотеки файлів, у тому числі архівованих, які є доступними для користувачів.

Інформаційна система Gopher дозволяє в зручний спосіб переглядати інформацію в комп'ютерах, на яких встановлено так званий gopher-сервер, а оскільки в цій системі створено багато інформаційних матеріалів, то така функція Інтернету є дуже важливою.

Якщо раніше комп'ютерні мережі знаходили своє застосування, в основному, в урядових та фінансових установах, великих наукових та освітніх центрах, то останнім часом спостерігається інтенсивне розширення цієї мережі за рахунок підключення до неї закладів освіти, насамперед, вищих, а також професійно-технічних навчальних закладів, загальноосвітньої школи. Відкриваються реальні перспективи, в тому числі, і міжнародного характеру, для повсякденного співробітництва педагогів університетів, училищ, вдосконаленню викладання існуючих навчальних дисциплін і може стати основою для введення нових курсів. На думку провідних науковців і педагогічних працівників, персональний комп'ютер найближчим часом стане таким же розповсюдженим засобом навчання, як відомі технічні засоби, наприклад, кінопроектор чи телевізор [19, c.110].

Використання комп'ютерних мереж має ряд беззаперечних переваг перед вже існуючими технологіями навчання, найважливішими з яких є:

    1. Розширення інформаційних ресурсів суб'єктів комп'ютерної мережі. Підключення до глобальної комп'ютерної мережі дає можливість користувачам отримати безплатний доступ до величезних масивів інформації, зокрема, навчального програмного забезпечення, сучасних комп'ютерних програм, каталогів світових бібліотек, різноманітних баз даних тощо. 2. Можливість значного підвищення кваліфікації викладача як головної діючої особи навчально-виховного процесу. Глобальні комп'ютерні мережі дають можливість не лише застосовувати в викладацькій діяльності більш широкий спектр навчальних матеріалів, а й використовувати для свого професійного росту широкі інформаційні ресурси комп'ютерних мереж, підтримувати тісні творчі зв'язки із своїми колегами, а в перспективі - підвищувати свою кваліфікацію шляхом дистанційного навчання за спеціальними програмами. 3. Додаткові навчальні можливості для студентів та учнів. Користувач отримує унікальну можливість використовувати різноманітні он-лайнові навчальні програми, включитись в заочні курси, що проводяться національними та зарубіжними навчальними закладами, отримати чудову мовну практику в спілкуванні на он-лайнових конференціях тощо.

Поява комп'ютерних телекомунікацій в закладі освіти передбачає:

Інтенсивне використання персональних комп'ютерів і безпаперової технології як інструмента повсякденної навчальної роботи;

Коригування змісту традиційних дисциплін та їх інтеграцію;

Розробку методів самостійної наукової і дослідницької роботи студентів та учнів під час виконання різноманітних дослідницьких проектів;

Навчання студентів та учнів методам колективного вирішення проблем;

Організацію спільної роботи викладачів різних дисциплін;

Підготовку вчителів до роботи з новим змістом, методами та організаційними формами навчання, до інтенсивного використання засобів обчислювальної техніки в навчальному процесі.

У результаті студенти та учні, що працюють в такому середовищі, отримують потужну методичну підтримку. Опановуючи роботу з новими програмними продуктами, студенти та учні розвивають навички самоосвіти. У разі впровадження комп'ютерної техніки в навчальний процес значно спрощуються такі великі за обсягом роботи організаційного характеру, як розробка і коригування навчальних планів, повсякденна і достовірна інформація про контингент студентів або учнів використання навчальних кабінетів та лабораторій, наявність підручників та навчальних посібників тощо.

Технологічна інтеграція становить сьогодні досить складну проблему. Потужні підприємства чи фінансові установи мають можливість придбання дорогої комп'ютерної техніки та сучасного програмного забезпечення. Заклади ж освіти в умовах майже повної відсутності фінансування на розвиток матеріальної бази змушені використовувати для цієї мети далеко не найсучасніше програмне забезпечення. Проте процес створення локальних комп'ютерних мереж поступово просувається вперед, охоплюючи все більше закладів освіти [20, c.347].

Розгалужена локальна комп'ютерна мережа може стати основою для створення системи дистанційного, перш за все, довузівського, навчання. Актуальність створення такої системи полягає в необхідності подолання відмінностей рівня шкільної підготовки і вимог вищих закладів освіти.

Комп'ютерні комунікації разом із сучасними технологіями навчання можуть суттєво вплинути на формування нового змісту освіти та модифікацію організаційних форм і методів навчання. Поява таких комунікацій в закладі освіти, перш за все, передбачає інтенсивне використання сучасних засобів обчислювальної техніки і безпаперової технології як одного з основних компонентів навчально-виховного процесу. Використання комп'ютерних мереж, без сумніву, приведе до коригування змісту традиційних дисциплін та до їх інтеграції. Значно розширюються можливості методів самостійної наукової та науково-дослідної роботи та навчання студентів та учнів методом колективного вирішення проблем. Безумовно, це вимагає від викладачів відповідної підготовки до інтенсивного використання засобів обчислювальної техніки в навчальному процесі.

В цьому підрозділі я описала можливості інформаційно-комунікаційних технологій в покращенні професійної освіти в Україні та світі. Також я описала цілий ряд беззаперечних переваг використання комп'ютерних мереж.

Похожие статьи




Можливості інформаційно-комунікаційних технологій в удосконаленні професійної освіти в Україні та світі - Інформаційно-комунікаційні технології та комп'ютерні засоби у професійній освіті

Предыдущая | Следующая