Види та призначення інформаційно-комунікаційних технологій - Інформаційно-комунікаційні технології та комп'ютерні засоби у професійній освіті

Види сучасних інформаційно-комунікаційних технологій

Інформаційна технологія опрацювання даних

Інформаційна технологія опрацювання даних використовується для розв'язання добре структурованих задач, стосовно яких є необхідні вхідні дані і відомі алгоритми та інші стандартні процедури їх опрацювання. Ця технологія застосовується на рівні виконавчої діяльності персоналу невисокої кваліфікації з метою автоматизації деяких рутинних постійно повторюваних операцій управлінської праці. Тому впровадження iнформаційних технологій і систем на цьому рівні істотно підвищить продуктивність праці персоналу та звільнить його від рутинних операцій [4, c.98].

Багато даних на рівні операційної діяльності необхідно зберігати для наступного використання або на цьому ж рівні, або на іншому. Для їхнього збереження створюються бази даних.

Інформаційна технологія керування

Метою інформаційної технології керування є задоволення інформаційних потреб усіх без винятку співробітників фірми, що мають справу з прийняттям рішень. Вона може бути корисна на будь-якому рівні керування [5, c.135].

Ця технологія орієнтована на роботу в середовищі інформаційної системи керування і використовується при більш поганій структурованості розв'язуваних задач, якщо їх порівнювати з задачами, які розв'язуються за допомогою інформаційної технології опрацювання даних.

Інформаційна технологія керування ідеально підходять для задоволення подібних інформаційних потреб працівників різноманітних функціональних підсистем (підрозділів) або рівнів керування фірмою.

Інформаційна технологія підтримки прийняття рішень

Ефективність і гнучкість інформаційної технології багато в чому залежать від характеристик інтерфейсу системи підтримки прийняття рішень. Iнтерфейс визначають: мова користувача; мова повідомлень комп'ютера, що організує діалог на екрані дисплея; знання користувача.

Мова користувача - це ті дії, які користувач робить по відношенню до системи шляхом використання можливостей клавіатури; електронних олівців, що пишуть на екрані; джойстика; "миші"; голосових команд, тощо.

Мова повідомлень - це те, що користувач бачить на екрані дисплея (символи, графіка, колір), дані, надруковані принтером, звукові вихідні сигнали і т. п.

Знання користувача - це те, що користувач повинен знати, працюючи з системою. До них відносяться не тільки план дій, що знаходиться в голові у користувача, але і підручники, інструкції, довідкові дані, які видає комп'ютер.

Інформаційна технологія експертних систем

Найбільший прогрес серед комп'ютерних інформаційних технологій спостерігається у галузі розробки експертних систем. Експертні системи дають можливість спеціалісту одержувати консультації експертів стосовно будь-яких проблем, про які ці системами накопичили знання. Головна ідея використання технології експертних систем полягає в тому, щоб одержати від експерта його знання і, загрузивши їх у пам'ять комп'ютера, використовувати їх кожного разу, коли в цьому виникає необхідність.

Основними компонентами інформаційної технології, яка використовується в експертній системі, є: інтерфейс користувача, база знань, інтерпретатор, модуль створення системи [7, c.72].

Інтерфейс користувача. Спеціаліст використовує інтерфейс для введення інформації і команд в експертну систему та одержання вихідної інформації з неї. Команди містять у собі параметри, що спрямовують процес опрацювання знань. Інформація звичайно видається у формі значень, що присвоюються певним змінним.

База знань. Вона містить факти, що описують проблемну галузь, а також логічний взаємозв'язок цих фактів.

Інтерпретатор. Це частина експертної системи, що виконує у певному порядку опрацювання даних, які знаходяться в базі знань. Технологія роботи інтерпретатора зводиться до послідовного розгляду сукупності правил (правило за правилом).

Модуль створення системи. Він служить для створення набору (ієрархії ) правил. Існують два підходи, що можуть бути покладені в основу модуля створення системи: використання алгоритмічних мов програмування і використання оболонок експертних систем.

Окрім Персонального комп'ютера у своїй діяльності люди використовують під'єднанні до нього пристрої вводувиводу [8, c.147-159].

Пристрої введення - прилади для введення даних в комп'ютер під час його роботи.

Пристрої виводу - периферійні пристрої, що перетворюють результати обробки цифрових машинних кодів у форму, зручну для сприйняття людиною або придатну для впливу на виконавчі органи об'єкта управління.

До пристроїв вводу належать такі технічні пристрої як:

Сканер

Веб-камера

Цифровий фотоапарат

Мікрофон

Цифровий диктофон

Модем

Миша

Джойстик

Телефон

ФлешкаHDDCD-DVD

Основним, і зазвичай необхідним, пристроєм введення текстових символів та команд в комп'ютер залишається клавіатура [6, c.115].

Сканер в загальному сенсі - пристрій або програма, що здійснюють сканування, тобто дослідження об'єкта, спостереження за ним або зчитування його параметрів.

Веб-камера - цифрова відео або фотокамера, здатна в реальному часі фіксувати зображення, призначені для подальшої передачі по мережі Інтернет (у програмах типу Skype, Instant Messenger тощо).

Цифровий фотоапарат - пристрій, що є різновидом фотоапарата, в якому світлочутливим матеріалом є матриця або кілька матриць, що складається з окремих пікселів, сигнал з яких представляється, обробляється і зберігається в самому апараті в цифровому вигляді.

Мікрофон - електроакустичний прилад, перетворюють звукові коливання в коливання електричного струму, пристрій введення. Служить первинною ланкою у ланцюжку звукозаписного тракту або звукопідсилення. Мікрофони використовуються у багатьох пристроях, таких як телефони і магнітофони, у звукозапису і відеозапису, на радіо і телебаченні, для радіозв'язку, а також для ультразвукового контролю та вимірювання.

Модем - пристрій, що застосовується в системах зв'язку для фізичного сполучення інформаційного сигналу з середовищем його поширення, де він не може існувати без адаптації і виконує функцію модуляції і демодуляції цього сигналу.

Модулятор в модемі здійснює модуляцію несучого сигналу, тобто змінює його характеристики відповідно до змін вхідного інформаційного сигналу, демодулятор - здійснює зворотний процес. Модем виконує функцію кінцевого обладнання лінії зв'язку.

Пристрої виведення виконують функції презентації потрібної нам інформації в вигляді, зрозумілому для людських органів відчуття. До них ми можемо віднести такі прилади:

Монітор (дисплей)

Проектор

Принтер

Вбудований динамікКолонкиНавушники

Дисковод

Стример

Різні мережеві інтерфейси

Жорсткий диск

Монітор - пристрій, призначений для візуального відображення інформації. Сучасний монітор складається з корпусу, блоку живлення, плат керування і екрану. Інформація (відеосигнал) для виводу на монітор надходить з комп'ютера за допомогою відеокарти, або з іншого пристрою, що формує відеосигнал.

Проектор - світловий прилад, перерозподіляє світло лампи з концентрацією світлового потоку на поверхні малого розміру або в малому обсязі.

Принтер - периферійний пристрій комп'ютера, призначене для перекладу тексту або графіки на фізичний носій з електронного виду.

Акустична система - пристрій для відтворення звуку. Він дозволяє відтворити закодовану комп'ютером звукову інформацію.

Дисковод - пристрій комп'ютера, що дозволяє здійснити читання/запис інформації на носії інформації. Основне призначення дисковода, в рамках концепції ієрархії пам'яті - організація довготривалої пам'яті.

Накопичувач на жорстких магнітних дисках - пристрій зберігання інформації, засноване на принципі магнітного запису. Є основним накопичувачем даних у більшості комп'ютерів.

Різні мережеві інтерфейси - сукупність пристроїв та кабелів, які дозволяють встановити пряме з'єднання між різними ПК та мережею Інтернет для забезпечення доступу до інформації [12, c.38-41].

Інтернет - всесвітня система об'єднаних комп'ютерних мереж, побудована на використанні протоколу IP і маршрутизації пакетів даних. Інтернет утворює глобальний інформаційний простір, слугує фізичною основою для Всесвітньої павутини і безлічі інших систем передачі даних.

Найсучасніші технології на сьогоднішній день:

Технологія баз даних (БД)

Систем керування БД (СУБД)

Технології сховищ даних інтелектуального аналізу даних

Технологія баз знань (БЗ) експертних систем (ЕС)

Технологія електронної пошти телекомунікаційного доступу до віддаленої від користувача інформації

Технологія "Робоча група"

Технологія "Клієнт-сервер"

Технології використання інтегрованих пакетів прикладних програм (ППП)

Технології машинної графіки й візуалізації

Гіпертекстові технології

Засоби й системи мультимедіа (multimedia) і гіпермедіа (hypermedia)

Засоби гіпермедіа

Технологія віртуальної реальності, віртуальна реальність, комп'ютерна алгебра, об'єктно-орієнтовані, CASE-технології й ін.

БД - досить більші набори структурованих даних деякої предметної оласті, представлені на машинних носіях й які мають загальну й зручну структуру, єдині організаційно-методичні, програмно-технічні і язикові засоби забезпечення використання даних різними програмами користувачів.

СУБД - програмна система, що забезпечує спілкування (інтерфейс) програм користувача й даних із БД.

БЗ - нагромадження, структурування й зберігання за допомогою ЕОМ знань, відомостей з різних областей таким організованим способом, що можна мати доступ до цих знань, розширювати знання, одержувати, виводити нові знання.

ЕС - нагромадження досвіду, знань, умінь експертів, їхнє структурування й зберігання, актуалізація за допомогою ЕОМ з метою одержання експертних суджень по різних проблемах даної області.

Сховище даних - дуже велика спеціалізована БДі програмна система, призначена для добування, корекції і завантаження даних із джерел у БД із багатомірною структурою, включаючи засобу спрощення доступу, аналізу з метою ухвалення рішення.

Інтелектуальний аналіз даних - автоматичний пошук схованих у більших базах даних взаємин і зв'язків за допомогою математичного й інфологічного аналізу, виділення законів, класифікації й розпізнавання й т. д.

Електронна пошта - система передачі повідомлень за допомогою комп'ютера відправника й прийому їх за допомогою комп'ютера одержувача.

Телеконференція - обмін повідомленнями між учасниками конференції, оголошеної на електронній дошці оголошень у мережі Інтернет.

Технологія "Робоча група" - технологія спільної роботи декількох зв'язаних між собою загальними інформаційними ресурсами комп'ютерів ("робочої групи"), об'єднаних для рішення якого-небудь загального завдання.

Технологія "Клієнт-сервер" - це технологія взаємодії комп'ютерів у мережі, у якій кожний з комп'ютерів має своє робоче призначення.

Технології використання інтегрованих пакетів прикладних програм (ППП) - технології на базі ППП для рішення різних класів однотипних і часто, що зустрічаються завдань, з різного типу предметних областей.

Технології машинної графіки й візуалізації - технології, що базуються на системах малювання й креслення різних графічних об'єктів й образів за допомогою ЕОМ і пристроїв малювання, а також їх візуального подання.

Гіпертекстові технології. Ця технологія на базі засобів обробки більших, глибоко вкладених структурованих, зв'язаних семантично й понятійно текстів, інформації, які організовані у вигляді фрагментів (тексту), що ставляться до однієї й тій же системі об'єктів.

Мультимедіа технологія дозволяє одночасно використовувати різні способи уявлення інформації: числа, текст, графіку, анімацію, відео й звук.

Засоби гіпермедіа - засоби на основі синтезу концепції гіпертексту й мультимедіа, тобто в гіпертекстові фрагменти можуть бути "вбудовані" мультимедійний супровід, мультимедійний додаток.

Технологія віртуальної реальності, віртуальна реальність - технології актуалізації різних гіпотетичних середовищ і ситуацій, що не існують реально й можливих як варіанти розвитку реальних аналогів.

Проблеми і перспективи використання інформаційних технологій.

Для інформаційних технологій є цілком природним те, що вони застарівають і заміняються новими.

Складне програмне забезпечення має недоліки, якими можуть скористатися сторонні особи і використати їх на свою користь. Для попередження несанкціонованого доступу використовуються дуже дорогі системи захисту, а також вдосконалюється програмне забезпечення.

При використанні програмного забезпечення існує можливість втрати інформації, спричинена дією вірусів, які використовують його недоліки.

Основні тенденції розвитку та поширення Інформаційних технології такі як:

Широкодоступна мобільність стане реальністю.

Масовий широкосмуговий доступ в Інтернет стає реальністю.

Розвиток телекомунікаційних технологій, - від звичайного зв'язку до інструментів для спільної роботи, - досягне якісно нового рівня.

Зростання потужності і продуктивності обчислювальних систем, у поєднанні з появою нових бізнес-моделей в індустрії розваг, приведе до значного збільшення об'ємів завантажуваної з Інтернету мультимедійної інформації.

Розвиток технологій піде шляхом орієнтації на масового споживача.

Збільшення потужності ПК веде до появи нових моделей їхнього використання.

Необхідність дотримання екологічних і економічних вимог приведе до того, що в майбутньому енергоефективності обчислювальних систем приділятиметься особлива увага.

Ліквідація цифрової нерівності залишатиметься пріоритетним завданням. Розвиток інформаційних технологій дає людству величезні переваги, але все гостріше постає проблема, пов'язана з тим, що ІТ доступні поки що не всім.

Ліквідація комп'ютерної неосвіченості стане найважливішим завданням.

Підвищення якості охорони здоров'я за допомогою цифрових технологій. Найближчими роками навантаження на європейські медичні організації істотно виросте.

Отже, в ході дослідження я вияснила види та призначення інформаційно-комунікаційних технологій, виявила тенденції розвитку та їх поширення.

Похожие статьи




Види та призначення інформаційно-комунікаційних технологій - Інформаційно-комунікаційні технології та комп'ютерні засоби у професійній освіті

Предыдущая | Следующая