Засоби захисту зору від надлишкового освітлення моніторів - Оптимізація виробничих процесів комп'ютерної мережі підприємства

Дослідження, проведені у нас і за кордоном в останні 40-50 років, свідчать про те, що здоров'я людей, що працюють з комп'ютером, піддається ризику з-за наявності небезпечних факторів.

При роботі з комп'ютером основне навантаження припадає на зір, оскільки при роботі з монітором очі втомлюються значно швидше, ніж при будь-яких інших видах роботи. Тому має сенс докладніше зупинитися на медичних аспектах впливу роботи за комп'ютером на зір оператора, а також на вимогах до моніторів та характеристики зображення на екрані.

Навантаження на органи зору у людини, робота якого пов'язана з комп'ютерами, виникає за рахунок роботи з монітором, на якому відображається дрібний текст програм, документів, а також за рахунок мерехтіння монітора.

Щоб зменшити навантаження на органи зору з боку монітора, необхідно застосовувати дисплеї з досить великим розміром екрана і частотою горизонтальної розгортки понад 70 Гц. Всі монітори повинні мати гігієнічний сертифікат, що включає, в тому числі оцінку візуальних параметрів. Конструкція дисплея, його дизайн і сукупність ергономічних параметрів повинні забезпечувати надійне та комфортне зчитування. Конструкція дисплея повинна забезпечувати можливість фронтального спостереження екрана шляхом повороту корпуса в горизонтальній площині навколо вертикальної осі в межах плюс-мінус 30градусів і у вертикальній площині навколо горизонтальної осі в межах плюс-мінус 30 градусів з фіксацією в заданому положенні.

Основне навантаження на органи зору виникає від мерехтіння освітлення і від його нерівномірності. Мерехтіння освітлення виникає у люмінесцентних лампах при їх несправній роботі. Рівномірність освітлення залежить від правильності розташування світильників і від положення робочого місця оператора.

Приміщення з ПЕОМ повинні мати природне та штучне освітлення.

Природне освітлення повинно здійснюватися через вікна приміщення переважно на північ і північний схід і забезпечувати коефіцієнт природної освітленості не нижче 1,2% у зонах зі стійким сніговим покривом і не нижче 1,5% на решті території. Розташування робочих місць з ПЕОМ в підвальних приміщеннях не допускається.

Штучне освітлення в приміщеннях експлуатації ПЕОМ повинне здійснюватися системою загального рівномірного освітлення. Допускається установка світильників місцевого освітлення для підсвічування документів. Світло неповинно створювати відблисків на поверхні екрану.

Місцеве освітлення не повинно створювати відблисків на поверхні екрану і збільшувати освітленість екрана. Дослідження вчених переконливо довели, що і півтемрява, і занадто висока освітленість екрану призводять до швидкого зорового стомлення.

Для захисту від прямих сонячних променів повинні передбачатися сонце-захисні пристрої (плівки з металізованим покриттям, жалюзі з вертикальними ламелями). Операторам і користувачам рекомендується видавати такі засоби захисту як комп'ютерні окуляри, захисні екрани, що пройшли випробування в акредитованих лабораторіях і мають відповідний гігієнічний сертифікат.

У випадках виникнення у працюючих з ПЕОМ зорового дискомфорту, незважаючи на дотримання санітарно - гігієнічних, ергономічних вимог, режимів праці та відпочинку слід застосовувати індивідуальний підхід в обмеження часу роботи з ПЕОМ, корекцію тривалості перерв для відпочинку.

Технічний рівень сучасних моніторів не дозволяє повністю виключити існування шкідливих впливів. Однак цей вплив необхідно мінімізувати, регламентувавши ряд параметрів, для чого в 1996р. були розроблені і випущені нові санітарні норми, які діють і в наш час. Основна мета їх полегшити адаптацію до незвичних для організму людини факторів, зберігши тим самим працездатність і здоров'я користувачів ПК, розрахунок штучного освітлення поміщення

Похожие статьи




Засоби захисту зору від надлишкового освітлення моніторів - Оптимізація виробничих процесів комп'ютерної мережі підприємства

Предыдущая | Следующая