Особливості та напрямки використання інформаційно-комунікаційних технологій в професійній освіті - Інформаційно-комунікаційні технології та комп'ютерні засоби у професійній освіті

Перехід сучасного суспільства до інформаційної епохи свого розвитку висуває в якості однієї з основних задач, що стоять перед системою професійної освіти, задачу формування основ інформаційної культури майбутнього фахівця. Адже саме інформаційно-комунікаційні технології доцільно використовувати в усіх сферах нашого життя через їх можливості покращення нашого життя. Основною причиною застосування інформаційних технологій є їх економічна доцільність, швидкість роботи пристроїв виробництва побудованих з використанням ІТ дуже висока, якість товарів виготовлених на цих пристроях дуже висока, якщо порівнювати з кустарним виробництвом. Одним з позитивних сторін є системність та циклічність роботи пристроїв ІТ, що дозволяє людині мати повний контроль над роботою пристроїв [17, c.27-28].

Однозначно визначити ступінь позитивності використання ІТ не можливо, адже ІТ в процесі своєї роботи інколи шкодять людині також. Отже ІТ впливають по різному, але вони роблять наше життя кращим, а проблеми які в нас виникають викликані нашими похибками в їх використанні.

Використання ІТ в освітній діяльності:

Метою інформатизації країн світу, зокрема й України, які прагнуть досягти рівня високорозвинених держав, є створення ефективної збалансованої економіки, орієнтованої на внутрішнє споживання та експорт інформаційних технологій і послуг, що базуються на принципах чіткого розмежування сфер відповідальності і принципів діяльності економіки й держави, максимального використання інтелектуального й кадрового потенціалу, гармонійного входження до світової постіндустріальної економіки на основі кооперації та інформаційної відкритості.

Під інформатизацією вищої освіти розуміють сукупність взаємопов'язаних процесів (організаційних, управлінських, науково-технічних, навчальних, виховних), що спрямовані на створення умов для задоволення інформаційних потреб усіх учасників освітнього процесу (студентів, викладачів, співробітників ВНЗ), розвитку їх інтелектуального потенціалу, самореалізації і самовдосконалення, на забезпечення підготовки до повноцінної професійної діяльності і життя в інформаційному суспільстві на основі створення, розвитку використання сучасних інформаційно-комунікаційних систем, мереж, ресурсів та технологій [10, c.321].

Основні тенденції застосування інформаційних технологій.

Застосування сучасних інформаційних технологій дозволяє підвищити рівень інформаційного забезпечення процесів управління та його ефективність. Для кращого розуміння суті змін, які привносять сучасні інформаційні технології, можна виділити п'ять визначальних тенденцій їх розвитку та застосування. Кожна з тенденцій є динамічним об'єднанням надпотужних ринкових, технологічних можливостей і факторів впливу оточуючого середовища, які взаємно підсилюють один одного. Перерахуємо ці тенденції:

Відокремлення інформаційного продукту від фізичних носіїв.

Інформація є нематеріальним товаром, властивості якого з одного боку визначаються тим, що властиво товарам взагалі, а з іншого - особливостями, пов'язаними з її природою і можливостями використання, як товар вона має характерні риси, пов'язані з її інтелектуальною сутністю і витікають із спроможності впливати на створення нового інтелектуального і матеріального продукту [23, c.84].

Здатність до взаємодії різноманітних інформаційних технологій.

Поряд з зростанням відносної цінності інформаційного продукту, здатність до взаємодії між різнотиповими технологіями набуває значення ведучої технологічної проблеми для постачальників і споживачів інформаційних технологій, які часто прагнуть знайти бажане, але практично недосяжне абсолютне рішення. добилися повної взаємодії окремих серійних документів, то можна тільки уявити проблеми забезпечення взаємодії [16, c.60-66].

Оптимізація та раціоналізація структури взаємозв'язків обміну інформацією.

Оптимізація та раціоналізація структури взаємозв'язків обміну інформацією проявляється в ліквідації проміжних ланок в ланцюжку управління чи створенні додаткових повністю автоматизованих пунктів збору та обробки інформації. В процесі вдосконалення внутрішніх операцій ліквідація проміжних ланок проводиться всередині організації. Сучасний стан програмного забезпечення дозволяє створювати такі інтелектуальні програмні засоби, які вже витіснили проміжний технічний персонал, що поєднував постачальників інформації з її користувачами.

Географічне розширення дій користувачів.

Використання сучасних засобів систем зв'язку та комп'ютерних мереж забезпечує можливість використання переваг глобалізації для підвищення ефективності функціонування організації за рахунок підтримання тіснішого технологічного та територіального взаємозв'язку між нею і її філіалами, замовниками, постачальниками і врешті решт із зовнішнім інформаційним середовищем (представленим глобальною комп'ютерною мережею INTERNET).

Конвергенція та інтеграція.

Конвергенція та інтеграція попередніх тенденцій для досягнення спеціальних користувацьких цілей приводить до синергічних ефектів в економії ресурсів, ощадного використання ресурсів, координації сумісних дій і т. д.

Найбільш актуальними напрямами розвитку процесу інформатизації та впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчальний процес ВНЗ є :

Створення концепції інформатизації та комп'ютеризації ВНЗ і комплексної програми її реалізації;

Організаційна підтримка, матеріально-технічне, програмне і кадровезабезпечення цієї програми;

Створення інформаційно-аналітичної системи управління ВНЗ, яка повинна охоплювати його адміністративні, фінансові, господарські, навчальні та наукові підрозділи;

Підготовка науково-педагогічних працівників ВНЗ до ефективного використання ІТ у навчальній, методичній, науковій та організаційній діяльності;

Формування інформаційної культури студентів, їх підготовка до ефективного використання ІТ у навчальній, науково-дослідній роботі та майбутній професійній діяльності;

Розвиток та вдосконалення організації навчального процесу на основі широкого використання інформаційних та телекомунікаційних технологій;

Широке використання освітніх, наукових і культурних ресурсів Internet у навчальному процесі ВНЗ, створення і підтримка власного освітньо-наукового порталу, який повинен стати прототипом цифрового університету й основою інформаційного середовища ВНЗ.

В 3-му підрозділі було обгрунтовано та досліджено особливості та напрямки використання інформаційно-комунікаційних технологій в професійній освіті та у суспільстві.

Похожие статьи




Особливості та напрямки використання інформаційно-комунікаційних технологій в професійній освіті - Інформаційно-комунікаційні технології та комп'ютерні засоби у професійній освіті

Предыдущая | Следующая