Морфологія самородної міді України - Кристалогенезис самородної міді України

Волинський міднорудний район. Класифікація самородної міді за розмірами близька до добре відомої класифікації самородного золота і дозволяє приблизно розрізняти різну за величиною мідь з вулканітів Волині: дрібні і середні виділення міді з туфів; дрібні, середні і великі, рідше дуже великі -- з базальтів та кварцових прожилків; великі, дуже великі та самородки -- з туфо - та лавобрекчій. За ступенем ідіоморфізму виділень волинська самородна мідь розділена на ксено-, гемі - та ідіоморфні утворення. Найбільш контрастна морфологія самородної міді з туфів і базальтів. У перших встановлено ряд морфологічних типів міді (губчасті, друзо-, амебо-, дротоподібні виділення), які не зустрічаються серед міді з базальтів, туфо - і лавобрекчій, кварцових прожилків. Серед багатогранників волинської міді виявлено всі відомі морфологічні типи кристалів самородної міді (рис. 1) і велику кількість її простих форм. За даними гоніометричних досліджень на кристалах волинської міді встановлено такі прості форми: {100}, {110}, {111}, {210}, {320}, {520}, {740}, {750}, {940}, {950}, {980}, {311}, {322}, {952}. Серед дрібних багатогранників самородної міді з базальтів та їхніх туфів переважають комбінаційні форми {hk0}+{110}, {110}, {hk0} і складні багатогранники типу {hk0}+{110}+ +{100}+{111}+{hkk}; {100}, {111}, {100}+{111} - порівняно рідкісні, до того ж куби частіше зустрічаються в туфах. Найбагатшими на поліедри є вулканіти горизонтів 3Б1, 2А і 2Б. На великих кристалах самородної міді головними формами також є {110} і {hk0}.

Двійникові утворення кристалів волинської самородної міді є як простими (двійники {111}, {100}, {110} і {hk0}), так і складними (п'ятірники {100}+{111}, {110} і {hk0}) зростками за шпінелевим законом (рис.2). Останні спостерігаються найчастіше. Загалом п'ятірники кристалів самородної міді є порівняно рідкісними утвореннями.

У рудопроявах Волині іноді зустрічаються дендритоїди. Також рідкісними є скелетні форми кристалів самородної міді.

У пористих базальтах Гірницької ділянки самородна мідь утворює ідеальні і спотворені дрібні кульки розміром до 0,7 мм, які часто спостерігаються на контакті основної маси породи і порожнини.

Досить незвичною є знахідка включень самородної міді у кристалах калієвого польового шпату з осадових порід бродівської світи ділянки Володимирець. Великі включення міді мають переважно тонкопластинчасту форму, менші за розміром - неправильні зерна. Найвірогідніше виділення міді належать до сингенетичних польовому шпату включень.

Самородна мідь з нижньовендського габро-долериту поблизу с. Берестовка Володимирецького району переважно ксеноморфна - пластинчаста, плівчаста і грудкоподібна.

Рудопрояв Жданівка. Самородна мідь цього рудопрояву майже повністю представлена дрібними (до 0,5 мм) багатогранниками і дендритними утвореннями. Серед багатогранників самородної міді домінують {100}, а {100}+{111} і {111} зустрічаються рідше. Характерно велике розмаїття закономірних і незакономірних зростків багатогранників. Перші є паралельними зростками та складними двійниками {100} (трійниками, четвірниками та п'ятірниками за шпінелевим законом). Досить часто складні двійники супроводжуються дендритними формами. Спостерігаються також і досконало оформлені двійники {100}+{111}за шпінелевим законом.

Проте найчастішими серед виділень міді Жданівки є різноманітні дендрити і дендритоїди, головні прості форми яких габітусний куб і слабко розвинений октаедр. Серед ксеноморфних виділень самородної міді переважають друзо-, голко - і волосоподібні утворення.

Рудопрояв Чемерпіль. Самородна мідь представлена дрібними октаедричними кристалами, їхніми двійниками за шпінелевим законом і складнішими закономірними зростками октаедрів - п'ятірниками.

Рудопрояв Курчиці. Головні форми виділення міді - плівчасті і пластинчасті, рідше жилкоподібні утворення. Найчастіше плівки і пластинки міді наростають на кубічні кристали галеніту або його масивні форми. Зустрічаються зростки кристалів галеніту і плівок самородних міді та свинцю, а також включення міді в галеніті. Особливо незвичними є жилкоподібні і плівчасті зростки самородних металів, а також зростки самородної міді і слюди.

Похожие статьи




Морфологія самородної міді України - Кристалогенезис самородної міді України

Предыдущая | Следующая