Гідролого-кліматичні умови - Особливості Бразильського плоскогір'я

Кліматичні умови області різноманітні. Майже для всієї цієї величезної території характерно розподіл року на два періоди - вологий і сухий. Тривалість вологого і сухого періоду та річні суми опадів у різних частинах області різні, що відбивається на характері рослинного покриву й образі культурного ландшафту.

Мал. 7. Річний хід температур, опадів і відносної вологості у внутрішній частині Бразильського нагір'я.

Клімат центральної частини Бразильського нагір'я, як і внутрішньої частини Гвіанського нагір'я, типовий субекваторіальний з чітким виділенням сухого і вологого сезонів і переважанням високих температур. Річна кількість опадів (1500-2000 мм) випадає майже повністю протягом чотирьох-п'яти місяців літа південної півкулі. Середня температура січня приблизно 25-27 °, а середня липнева температура - близько 24 °. При таких малих відмінностях температурних умов у різні періоди року добові амплітуди можуть бути дуже значними. Взимку добові зміни температур у зв'язку з проникненням холодного повітря з півдня можуть досягати 25 °. Навіть у найспекотніший час року при появі хвиль холоду можливі падіння температури до 15 за добу.

Північ області нагадує за кліматичними умовами південь Амазонії. Вологий період року розтягується на більш тривалий час, і температури стають ще більш рівномірними і майже не змінюються протягом року.

Мал. 8. Долина річки Шінгу

Внутрішні і північні частині області зрошуються притоками р.. Амазонки-Шінгу (Мал.8) і Токантінс. Річкова мережа дуже густа, але режим річок нерівномірний. Для всіх видатків характерні осінньо-літні паводки і сильне падіння рівня в інші пори року. Через нескінченної кількості порогів і водоспадів річки несудохідні, але запаси водної енергії великі.

Значна зміна кліматичних умов спостерігається у напрямку до сходу. У північно-східній частині нагір'я вологий сезон скорочується до трьох місяців у році і кількість опадів знижується до 100-400 мм, причому річні суми опадів різко коливаються з року в рік. Як правило, цей район обходиться повітряними течіями, несучими опади. Південно-східні пасати залишають головну масу вологи на узбережжі, а всередину нагір'я проникають вже відносно сухими. Екваторіальний ж повітря не завжди в незмінному вигляді доходить до північно-східного виступу Бразильського нагір'я. Цим і пояснюється непостійність режиму опадів в цьому районі і їх малі річні суми. При цьому температури повітря високі, як і в інших частинах нагір'я. Середні температури найбільш спекотних місяців досягають 28 °. Сухість клімату не сприяє розвитку водної мережі, річок на північному сході мало. Найбільша з них - Сан-Франсиску має дуже непостійний режим, але, незважаючи на це, на окремих ділянках течії, вільних від порогів, використовується для судноплавства.

На півдні області спостерігається деяке зниження середніх зимових температур. Морозов і тут не буває, тільки при піднятті в гори відчувається значне зниження температури, і іноді бувають заморозки. [ 3, стор 132-135 ]

Похожие статьи




Гідролого-кліматичні умови - Особливості Бразильського плоскогір'я

Предыдущая | Следующая