Проблеми відтворення населення світу - Географічні особливості відтворення населення світу

Старіння населення (Європа); Перенаселення.

Приблизно в 1820 році чисельність землян досягла 1 мільярда. У 1927 році ця величина подвоїлася. Третій мільярд був зафіксований в 1959 році, четвертий вже через 15 років, в 1974 році, а всього через 13 років 11 липня 1987 року було оголошено ООН "днем народження 5 мільярдної людини". Шостий мільярд вступив на планету в 2000 році, 7-ий млрд в 2011. Як показує досвід цілого ряду країн, зниження темпів зростання населення залежить від багатьох факторів. До таких факторів належать забезпечення всього населення житлом належної якості, повна зайнятість, вільний доступ до освіти і медичного обслуговування. Останнє ж неможливе без розвитку національної економіки на основі індустріалізації і модернізації сх, без розвитку освіти і освіти, рішення соціальних питань. Дослідження, проведені в останні роки в ряді країн Азії і Латинської Америки, показують, що там, де рівень економічного і соціального розвитку є найнижчим, де більшість населення неграмотно, народжуваність дуже висока, хоча в багатьох з них і проводиться політика по регулюванню народжуваності, і навпаки, в наявності її зниження при прогресивних економічних перетвореннях. Дефіцит народжуваності (Росія) Росія стала щорічно втрачатиме по 1 млн. чоловік.

Смертність. Однією з причин стагнації і навіть зростання смертності в деяких африканських країнах є епідемія ВІЛ-інфекції та СНІДу. Тому не дивно, що оцінка прийнятності сформованого рівня смертності в істотному ступені залежить від рівня розвитку країни. Урбанізація. Сучасна урбанізація є головним чинником негативного людського впливу на навколишнє середовище, так як саме в них зосереджені основні виробничі потужності будь-якої країни світу. Внаслідок зростання агломерацій (компактне розташування міст) з'являються цілі області і навіть регіони з несприятливою екологічною обстановкою. Перша спроба оцінити динаміку чисельності населення і відповісти на питання, чи може Земля прогодувати всіх на ній живуть пов'язана з ім'ям Томаса Мальтуса, який в швидкому зростанні населення вбачав згубні екологічні наслідки. Він стверджував, що чисельність населення зростає в геометричній прогресії, в той час як харчові ресурси, необхідні для прожитку цього населення - в арифметичній. Загальмувати зростання населення зможуть тільки війни, злидні, хвороби та пороки (він до цих способів боротьби ніколи не закликав). В інших виданнях своєї книги Мальтус пропонував інші способи "гальмування" зростання чисельності населення: безшлюбність, вдівство, пізні шлюби. Перенаселення в концепції Мальтуса - не тільки біда людства, але певне благо, яке змушує численних і лінивих від природи робітників з-за конкуренції якісно працювати за невисоку плату.

В даний час світова демографічна ситуація має свої особливості:

Демографічна криза в ряді розвинених країн вже привів до порушення відтворення населення, його старіння і скорочення його чисельності.

Швидке зростання населення в країнах Азії, Африки і Латинської Америки. У країнах, що розвиваються живе в 3 рази більше людей, ніж в розвинених країнах. Зберігаються несприятливі соціально-економічні умови життя людей. Поглиблюються екологічні проблеми (перевищені гранично допустимі навантаження на екосистему, забруднення навколишнього середовища, опустелювання і ін.).

Продовжуючи розглядати процеси народжуваності населення, не можна не згадати про аналіз відтворення умовних поколінь. Вони являють собою оцінку фактичних умов відтворення населення з демографічної точки зору, при чому реальні кількісні дані співвідносилися б з умовними при стабільності та незмінності тих чи інших демографічних факторів. У житті ці чинники піддаються численним впливам, що носять як короткочасний, так і довгостроковий характер. Значення даного показника полягає в аналізі відтворювальної структури, обліку умов, що впливають на неї, і розробки заходів щодо цілеспрямованого зміни демографічного стану.

Розгляд умовних поколінь неможливо без урахування нетто-коефіцієнта населення, або чистого коефіцієнта:

N * d * SFx * FLx / lo * 0,001, де

- нетто-коефіцієнт відтворення населення;- вікові коефіцієнти народжуваності;- числа живих жінок з таблиць смертності, який і служать поправкою на смертність;- "корінь" таблиці смертності, рівний 100000 або 10000, в залежності від її розрядності;- частка дівчаток серед новонароджених;- довжина вікового інтервалу [2]

Даний коефіцієнт характеризує кількість дівчаток, які за певних на момент дослідження рівнях смертності доживуть до віку, коли зможуть самі мати дітей (цей вік також береться за станом на момент дослідження). На початку двадцятого століття аналіз відтворення умовних поколінь показав, що частка дівчаток, здатних дожити до віку материнства, дорівнює приблизно половині, під час Другої Світової війни ймовірність дожиття опускається до 37%. В післявоєнний час показник народжуваності набував короткочасне зростання, але потім знову стала проявлятися тенденція до його зниження, причому припиненню цього процесу не сприяли ні зниження дитячої смертності, ані підвищення ймовірності дожиття дівчаток до материнського віку до 0.98. Таким чином, показники відтворення умовних поколінь не дають достатньої об'єктивної інформації про демографічну ситуацію. У зв'язку з цим проводиться аналіз відтворення реальних поколінь.

Оцінка відтворення реальних поколінь оцінюється з двох позицій. По-перше, з точки зору особливостей материнського потенціалу за умови стабільності дитячої смертності формується норма числа народжених дітей. По-друге, формування "необхідного" рівня народжуваності з позиції реальних поколінь. Відхилення величини підсумкової народжуваності від необхідного числа дітей, тобто "Необхідного рівня", показує недостатність або надмірність рівня народжуваності, потрібного для простого відтворення. Проте з часом відбувається зростання числа тих, що вижили дівчаток, а, отже, змінюється рівень необхідної народжуваності. Останнє тягне до того, що дочірнє покоління, незважаючи на підвищення шансів дожити до материнського віку, вже не може відтворити населення, тому виникає звужене відтворення, слідом за яким можлива природне зменшення населення.

Таким чином, в можна зробити висновок про те, що демографічна проблема - це одна з найбільш актуальних глобальних проблем сучасності. Найбільша її небезпека, на мою думку, полягає в реальній можливості перенаселеності земної кулі: в майбутні два десятиліття населення світу може збільшитися майже в 1,5 рази. Причому зростання населення спостерігається в країнах, що розвиваються, де відчувається брак освіти і кваліфікації. У більшості ж розвинених країнах, де, здавалося б, створені найкращі умови життя людини, спостерігається тенденція зменшення чисельності населення. Дана особливість демографічної проблеми може привести до демографічної поляризації світу, що буде служити джерелом зростаючої геополітичної і геосоціальної напруженості, наростаючої загрози зіткнення цивілізацій.

Я вважаю, що в даний час проведення демографічної політики особливо актуальне. Тільки екстрені, але разом з тим і продумані заходи можуть захистити суспільство від подальшого погіршення демографічної ситуації.

Похожие статьи




Проблеми відтворення населення світу - Географічні особливості відтворення населення світу

Предыдущая | Следующая