Показники оцінки фінансового стану підприємства - Діагностика ймовірності банкрутства підприємства (на прикладі ПАТ судноплавна компанія "Укррічфлот")

Одним з показників, що характеризують фінансову стійкість підприємства, є його платоспроможність, тобто можливість наявними грошовими ресурсами вчасно погашати свої платіжні зобов'язання. Платоспроможність є зовнішнім проявом фінансового стану підприємства, його стійкості. Ліквідність балансу - можливість суб'єкта господарювання звернути активи в готівку і погасити свої платіжні зобов'язання, а точніше - це ступінь покриття боргових зобов'язань підприємства його активами, термін перетворення яких у готівку відповідає терміну погашення платіжних зобов'язань [9]. Вона залежить від ступеня відповідності величини наявних платіжних засобів величині короткострокових боргових зобов'язань. Ліквідність балансу є основою (фундаментом) платоспроможності підприємства.

Для зручності проведення аналізу і подальшої обробки даних, необхідні значення показників представимо у виді таблиці (таблиця 2.2) [30].

Таблиця 2.2.

Показники оцінки ліквідності та платоспроможності АСК "Укррічфлот" [30]

Показники

2012 рік

2013рік

Відхилення (+, -)

Сума власних обігових коштів

25477,7

-8215,2

17262,5

Маневреність власних обігових коштів

0,1

0,2

0,1

Коефіцієнт покриття загальний

- 0,86

0,95

0,09

Коефіцієнт швидкої ліквідності

0,06

0,6

0,54

Коефіцієнт абсолютної ліквідності(платоспроможності)

- 0,36

0,38

0,02

Частка обігових коштів в активах підприємства

0,1

0,3

0,2

Частка власних обігових коштів у покритті запасів

24

83

59

Коефіцієнт загальної ліквідності(частка грошових коштів та їх еквівалентів у поточних активах)

8

9

1

З розрахунку даних коефіцієнтів можна зробити такі висновки: сума власних обігових коштів підприємства збільшилась на 17262,5 тис. грн., це свідчить про те, що підприємство може на достатньому рівні підтримувати безперервний процесу виробництва, а також процес реалізації продукції, адже саме за це відповідає механізм забезпеченості власними коштами. Наступний аналізований показник - маневреність обігових коштів, яка збільшилась на 0,1. Маневреність - це частка грошових коштів та їх еквівалентів у власних обігових коштах підприємства. Підвищення відсотку цього показника на підприємстві свідчить про те, що підприємство здатне підтримувати рівень власного оборотного капіталу й поповнювати оборотні кошти в разі потреби за рахунок власних джерел. Також важливим економічним показником для підприємства є коефіцієнт швидкої ліквідності, тобто величина ліквідних активів на одиницю короткострокової заборгованості. Проаналізувавши дані, бачимо, що коефіцієнт швидкої ліквідності на підприємстві ПАТ "Укррічфлот" збільшився на 0,54, в той час як нормальним вважається значення від 0,7 до 1%. Це свідчить про нестачу коефіцієнта швидкої ліквідності, тобто, якщо положення підприємства стане дійсно критичним, то товарно-матеріальні запаси на підприємстві взагалі не мають ніякої ліквідаційної вартості. Але при цьому, слід зазначити, що коефіцієнт абсолютної ліквідності, який визначає ступінь покриття поточних зобов'язань поточними фінансовими інвестиціями і коштами та їх еквівалентами дорівнює 0.2, тобто становить норму, адже достатнім вважається значення даного коефіцієнта, яке становить 0.2-0.25.

Отже, проаналізувавши показники оцінки ліквідності та платоспроможності АСК "Укррічфлот" можна зробити висновок, що дані показники перебувають на нормальному рівні, але є близькими до мінімального.

Досить важливими при оцінці фінансового стану підприємства є показники оцінки фінансової стійкості та стабільності підприємства, тобто стан майна, що гарантує платоспроможність підприємства. Фінансова стійкість передбачає, що ресурси, вкладені в підприємницьку діяльність, повинні окупитись за рахунок грошових надходжень від господарювання, а отриманий прибуток забезпечувати самофінансування та незалежність підприємства від зовнішніх залучених джерел формування активів [9]. Дані представимо у вигляді таблиці (таблиця 2.3) [30].

Таблиця 2.3

Показники оцінки фінансової стійкості АСК "Укррічфлот" [30]

Показники

2012 рік

2013 рік

Відхилення

(+, -)

Коефіцієнт автономії(незалежності)

0.9

0.9

0

Коефіцієнт співвідношення залученого і власного капіталу

0.1

0.1

0

Коефіцієнт фінансової залежності

0.09

0.1

0.01

Коефіцієнт фінансової стійкості

9.7

9.2

-0.5

Маневреність власних коштів

0.1

1.6

1.5

Коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів

0.02

0.01

-0.01

Коефіцієнт забезпечення оборотних активів власними коштами

0.6

0.6

0

Проаналізувавши дані, можемо відзначити, що коефіцієнт автономної незалежності на початок 2012 року склав 0.9, що відповідало нормі, яка повинна бути більшою за 0.5, і на кінець 2013 року показник не змінився. Це свідчить про відносну фінансову незалежність підприємства від зовнішніх джерел фінансування його діяльності. Далі розглянуто коефіцієнт співвідношення залученого та власного капіталу. Зростання цього показника в динаміці свідчить про підсилення залежності підприємства від зовнішніх інвесторів і кредиторів, тобто про деяке зниження фінансової стійкості, і навпаки. Рекомендованим співвідношенням є 1:1, на аналізованому підприємстві цей показник знаходиться в нормі-0.1 та 0.1. Незначним є зменшення коефіцієнту фінансової стійкості - на 0,5. Це свідчить про величину активів, які фінансуються за рахунок стійких джерел, тобто тих що організація може використовувати у своїй діяльності тривалий час.

Загалом можна зробити, висновок, що підприємство фінансово стійке, адже відхилення від основних показників є незначними і знаходяться в нормі.

Також маємо дані про стан ділової активності і руху грошових коштів підприємства, що є одним з основних показників в оцінці загального стану підприємства (таблиця 2.4) [30].

Таблиця 2.4. Показники оцінки ділової активності руху грошових коштів АСК "Укррічфлот" [30]

Показники

2012 рік

2013 рік

Відхилення (+, -)

Коефіцієнт оборотності всього капіталу підприємства

- 0,08

0,1

0,02

Коефіцієнт оборотності оборотних активів

-0,17

0,35

0,18

Коефіцієнт оборотності власного капіталу

3,1

-0,2

2,9

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості

-0,9

-1,1

0,2

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості

1,89

-1,86

0,03

Оборотність обігових коштів підприємства

8,9

-3,1

-5,8

Фондовіддача основних засобів та інших необоротних активів

-0,12

-0,16

0,04

Обсяг грошового потоку (Cash - Flow)

12276,3

-26987,9

-14711,6

Коефіцієнт співвідношення Cash - Flow нетто поточної заборгованості підприємства

3,94

-27,9

-23,96

Отже, бачимо, що коефіцієнт оборотності всього капіталу збільшився на 0.02. Цей показник показує, скільки потрібно оборотів для оплати виставлених рахунків. Тобто на підприємстві швидкість обороту сукупного капіталу знаходиться на рівні норми. Звідси випливає необхідність розрахунку коефіцієнту оборотності саме власного капіталу: зростання показника відображає підвищення рівня продажів, а зниження показує тенденцію до бездіяльності частини власних коштів. З таблиці 2.4. бачимо, що цей коефіцієнт збільшився на 2.9, отже, можна говорити про підвищення рівня продажів, хоча й незначне. Негативну тенденцію має показник оборотність обігових коштів, що зменшився на 5,8. Коефіцієнт оборотності обігових коштів характеризує обсяг виручки від реалізації продукції у розрахунку на 1 грн. обігових коштів - зниження коефіцієнта оборотності свідчить про неефективне використання обігових коштів. В такому ж напрямі рухаються грошові потоки підприємства що зменшились на 14711,6. Грошові кошти використовуються для фінансування поточних операцій і включають кошти у касі та кошти на банківських рахунках підприємств, зменшення грошових потоків свідчить про втрату підприємством певного обсягу фінансування поточних операцій, тобто скорочення їх кількості.

З проведених розрахунків можна зробити такий висновок: в цілому підприємство працює ліквідно. Йому вистачає фінансування за рахунок власних коштів, незважаючи на те, що грошові потоки зменшуються. Але це має і негативний результат, адже підприємство не розширюється, тому не має потреби в додаткових коштах [8]

Похожие статьи




Показники оцінки фінансового стану підприємства - Діагностика ймовірності банкрутства підприємства (на прикладі ПАТ судноплавна компанія "Укррічфлот")

Предыдущая | Следующая