Проблеми банкрутства в Україні на сучасному етапі розвитку - Діагностика ймовірності банкрутства підприємства (на прикладі ПАТ судноплавна компанія "Укррічфлот")

Банкрутство підприємств в Україні є поширеним явищем сьогодення. Світова економічна криза, нестабільність економічного і політичного середовища в країні, недосконалість правового та податкового законодавства призвели до збільшення кількості неплатоспроможних підприємств, які прямують до банкрутства, що призводить у більшості випадків до ліквідації таких підприємств.

Загалом банкрутство є регулятором ринкової економіки, основне призначення якого полягає у "відсіюванні" неефективних, неплатоспроможних та збиткових суб'єктів підприємницької діяльності. Незважаючи на це, ми можемо констатувати, що рівень банкрутства в Україні є досить високим [33].

Певна частина українських підприємств є потенційними банкрутами. Проведені дослідження дозволили виявити, що найбільше підприємств-банкрутів в індустріально розвинених регіонах.

За даними Світового Банку і Міжнародної фінансової корпорації позиція України у рейтингу "Ведення бізнесу" [24] за індикатором "закриття бізнесу" погіршилася. За показником "закриття бізнесу" Україна у 2014 р посіла 162 місце порівняно зі 157 місцем у 2013 р., що свідчить про збільшення тенденції до банкрутства українських підприємств.

Відмічається, що однією з причин виробничої і фінансової неплатоспроможності українських підприємств, кризи неплатежів, які призвели за останній час до значного зменшення реального валового внутрішнього продукту, полягає в тому, що дотепер украй нерішуче та неефективно застосовується такий визнаний у всьому світі спосіб цивілізованого врегулювання відносин боржників і кредиторів, як банкрутство [20].

Про неефективність процедури банкрутства в нашій державі свідчать наступні цифри: тільки 9% справ про банкрутство в Україні закінчується відновленням платоспроможності (в порівнянні с 60-85% у розвинених країнах); лише 9% вимог кредиторів вдається повернути (в країнах Східної Європи і навіть Середньої Азії - 31%). При цьому в Україні на супроводження справи про банкрутство йде близько 42% бізнесу, в той час як у більшості країн - не більш 13%[32].

Варто відзначити, що під загрозою банкрутства в Україні перебувають, у переважній більшості, малі та середні підприємства, а стабільність розвитку ринкової економіки, як відомо, залежить від ефективності функціонування в країні малого та середнього бізнесу. В Україні спостерігається стабільна тенденція до підвищення ролі малого підприємництва в економіці.

Аналізуючи, сучасний стан інституту банкрутства України, можна виділити три його основні проблеми [20].

Перша проблема полягає в тому, що основним підходом до вирішення проблем існування збиткових підприємств у справі про банкрутство є не відновлення платоспроможності таких підприємств, а їх ліквідація.

Другою значною проблемою інституту банкрутства в Україні є так звані "схемні" справи, коли банкрутство використовують з метою "відмивання" коштів або ж рейдерського захоплення майна боржника. Хоча їх статистики в України і не існує, але всім відомо, що вони є, і механізм здійснення таких зловживань також ні для кого не секрет.

Іншим аспектом є використання банкрутства як спосіб протидії "рейдерству". Отже, процедуру банкрутства можна використовувати і як спосіб протидії "рейдерської" атаки.

Актуальність проблеми банкрутства підприємства в Україні особливо загострюється у зв'язку з кризовими явищами в економіці країни як в цілому, так і на рівні кожного окремого підприємства. Серед вітчизняних науковців, що висвітлювали в останні роки дану проблематику, можна виділити таких, як: Брінь П. В., Терещенко О. О., Штангрет А. М. та ін. [10, 19, 21].

Роблячи висновки, можна сказати, що інститут банкрутства в Україні ще розвивається і не є досконалим. Реформи законодавчого регулювання системи банкрутства повинні покращити регулювання в цих сферах та має сприяти кращому захисту прав власності та підвищити інвестиційну привабливість Української економіки.

Похожие статьи




Проблеми банкрутства в Україні на сучасному етапі розвитку - Діагностика ймовірності банкрутства підприємства (на прикладі ПАТ судноплавна компанія "Укррічфлот")

Предыдущая | Следующая