Теоретичний аспект банкрутства підприємства в сучасних умовах господарювання, Сутність та значення банкрутства суб'єктів господарювання - Діагностика ймовірності банкрутства підприємства (на прикладі ПАТ судноплавна компанія "Укррічфлот")

Сутність та значення банкрутства суб'єктів господарювання

Поняття банкрутства є невід'ємною частиною сучасних ринкових відносин. Воно характеризує неспроможність підприємства (організації) задовольнити вимоги кредиторів щодо оплати товарів, робіт, послуг, а також забезпечити обов'язкові платежі в бюджет і позабюджетні фонди.

Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" [3] під банкрутством розуміє зв'язану з браком активів у ліквідній формі неспроможність юридичної особи суб'єкта підприємницької діяльності задовольнити в установлений для цього строк пред'явлені до нього з боку кредиторів вимоги та виконати зобов'язання перед бюджетом.

Положення цього Закону застосовуються також і до юридичних осіб, які діють у формі споживчого товариства, благодійного чи іншого фонду (тобто не є суб'єктами підприємницької діяльності).

Разом з тим, положення цього Закону не застосовуються до юридичних осіб - казенних підприємств, а також до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права комунальної власності, якщо стосовно них виключно на пленарному засіданні відповідної ради органів місцевого самоврядування прийнято рішення щодо цього.

Поняття банкрутства охоплює різні його види. В законодавчій і фінансовій практиці виділяють такі види банкрутства підприємств [17]:

    1. Реальне банкрутство - повна неспроможність підприємства відновити в наступному періоді свою фінансову стабільність і платоспроможність в силу реальних втрат капіталу. Таке підприємство юридично об'являється банкрутом. 2. Технічне банкрутство - банкрутство, що викликане суттєвим простроченням дебіторської заборгованості та перевищенням цієї заборгованості над кредиторською, а сума активів істотно перевищує фінансові зобов'язання. При ефективному антикризовому управлінні підприємство, як правило, не об'являють банкрутом юридично. 3. Фіктивне банкрутство - завідома неправдива заява громадянина - засновника або власника суб'єкта господарської діяльності, а також службової особи суб'єкта господарської діяльності, громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності про фінансову неспроможність виконання вимог з боку кредиторів і зобов'язань перед бюджетом, якщо такі дії завдали великої матеріальної шкоди кредиторам або державі. 4. Приховування стійкої фінансової неспроможності - умисне приховування громадянином - засновником або власником суб'єкта господарської діяльності, а також службовою особою суб'єкта господарської діяльності своєї стійкої фінансової неспроможності шляхом падання недостовірних відомостей, якщо це завдало великої матеріальної шкоди кредиторові.

Окремі відносини щодо провадження у справах про банкрутство регулюються також Господарським кодексом України [2], про що в Законі робляться спеціальні застереження. Також особливості провадження у справах про банкрутство регулюються Законом України "Про приватизацію майна державних підприємств" [4].

Такими є основні нормативні акти, що регулюють відносини суб'єктів господарювання у процесах банкрутства.

У свою чергу, під неплатоспроможністю Закон "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" [2] розуміє неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності. З наведеного визначення випливає, що банкрутство має економічний і правовий характер.

З економічної точки зору банкрутство є неспроможністю продовження суб'єктом своєї підприємницької діяльності внаслідок її економічної нерентабельності, безприбутковості. Тобто суб'єкт підприємництва має стільки боргів перед кредиторами і зобов'язань перед бюджетом, що коли їхні вимоги будуть пред'явлені у визначені для цього строки, то майна суб'єкта - активів у ліквідній формі - не вистачить для їх задоволення.

Суб'єктами банкрутства (банкрутами) чинний закон визнає не лише юридичних осіб, як це було раніше, а й фізичних, зареєстрованих як суб'єкти підприємницької діяльності. Причому, як це випливає зі змісту окремих положень Cт. 1 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкротом" , суб'єктами банкрутства можуть бути лише особи однієї категорії - суб'єкти підприємництва, які називаються в Законі боржниками або банкрутами.

Банкрутство - це невід'ємний елемент ринкової економіки. Саме він є механізмом правового захисту таких проблем як борги та взаємні заборгованості. З однієї сторони, банкрутство дозволяє "відсіювати" неефективні підприємства, а з другої - сприяє оздоровленню господарюючих суб'єктів, що опинилися в тимчасових фінансових складнощах.

Проаналізувавши сутність банкрутства, можна виділити певні цілі, задля яких функціонує інститут банкрутства, тобто механізм, що забезпечує звільнення ринкової економіки від неефективних господарюючих суб'єктів, які функціонують на засадах самофінансування (з метою отримання прибутку) і несуть самостійну відповідальність за власними зобов'язаннями (рис. 1.2) [ 23 ].

основні цілі функціонування інституту банкрутства

Рис. 1.1. Основні цілі функціонування інституту банкрутства

Банкрутство неплатоспроможність фінансовий антикризовий

Як свідчить світова практика, банкрутство - неминуче явище будь-якого сучасного ринку, який використовує неспроможність у якості ринкового інструменту перерозподілу капіталу та відображує об'єктивні процеси структурної перебудови економіки. Таке призначення банкрутства визначене самою суттю підприємництва, яке завжди пов'язане з невизначеністю досягнення його кінцевих результатів, відповідно й з ризиком втрат. Джерелом цієї невизначеності являються всі стадії відтворювання: від закупівлі й доставки сировини, матеріалів і комплектуючих виробів до виробництва і продажу готових товарів.

Однією з характерних рис економічної ментальності, що склалася сьогодні у більшості пострадянських країн, є майже всеохоплююче негативне сприйняття процедур банкрутств суб'єктів підприємницької діяльності [32]. З точки зору більшості пересічних громадян, сам термін "банкрутство" асоціюється з чимось жахливим і непоправним. Психологічно процедура банкрутства підприємства сприймається як чиясь персональна трагедія, остаточне припинення бізнесу і всіх надій, що з ним пов'язані.

Однак у світовій практиці досить часто фірми проходять через банкрутство для ліквідації "тягаря" минулих помилок та невдач. Якщо підприємство-банкрут повністю розрахувалося по визнаних судом претензіях і позовах, воно визнається "вільним від боргів". Тобто ніхто вже не може подати до нього майнові претензії, що стосуються угод і дій "добанкрутного" періоду. Без ліквідації підприємство починає нове життя, з "чистої сторінки".

На думку американського юриста X. Чізмана, "позбавлення ненавмисного банкрута від тягаря боргів та надання йому можливості розпочати бізнес вільним від зобов'язань, що стали наслідком ділових невдач і збігу обставин", є однією із завдань цивілізованого законодавства про банкрутство [23].

Банкрутство частіше означає перерозподіл економічних ресурсів від недієздатних до ефективніших власників. У такому розумінні процедуру банкрутства підприємства слід розглядати як одну із форм реструктурування, реорганізації бізнесу з метою його оновлення.

Отже, банкрутство підприємств - це наслідок глибокої фінансової кризи, система заходів щодо управління якою не дала позитивних результатів. Значення банкрутства, перш за все, полягає у очищенні ринку від недієздатних учасників. Тобто, у процесі банкрутства забезпечується збільшення числа конкурентоспроможних (прибуткових) підприємств та зменшення кількості недієздатних (збиткових) підприємств.

Похожие статьи




Теоретичний аспект банкрутства підприємства в сучасних умовах господарювання, Сутність та значення банкрутства суб'єктів господарювання - Діагностика ймовірності банкрутства підприємства (на прикладі ПАТ судноплавна компанія "Укррічфлот")

Предыдущая | Следующая