Банкрутство підприємства: підстави та наслідки - Діагностика ймовірності банкрутства підприємства (на прикладі ПАТ судноплавна компанія "Укррічфлот")

Підставою для застосування банкрутства до суб'єкта підприємництва є неспроможність суб'єкта як юридичної особи задовольнити своєчасно пред'явлені до нього майнові вимоги кредиторів і виконати зобов'язання перед бюджетом [3]. Фактичною підставою для порушення справи про банкрутство може бути лише письмова заява до Арбітражного суду, яка називається "заява про порушення справи про банкрутство юридичної особи" (таблиця 1.1) [23].

Таблиця.1.1.

Проходження справи про банкрутство підприємства [23]

В Таблиці 1.1. зображено хід арбітражного процесу за порушення справи про банкрутство підприємства-боржника в Україні. Підставою для порушення справи про банкрутство підприємства є письмова заява будь-кого з кредиторів боржника, органів державної подат­кової служби або контрольно-ревізійної служби до арбітражного суду. Кредитор може звернутися із такою заявою, коли дебітор не­спроможний задовольнити протягом одного місяця визнані ним претензійні вимоги.

Головною з перших ознак руху до банкрутства є спад прибутковості підприємства нижче за вартість його капіталу [2]. Дивіденди та відсотки за кредит, що сплачуються підприємством, перестають відповідати сучасним ринковим умовам господарювання, а вкладання коштів у таке підприємство стає невигідним. Кредитори (власники облігацій та інші) одержують певні суми, визначені кредитними угодами, але відносна вигідність їхніх вкладень у дане підприємство зменшується, а у зв'язку зі спадом вартості акціонерного капіталу падає й ціна акцій, збільшується ризик неповернення коштів, у підприємства виникають труднощі з готівкою, особливо якщо кредитори не пропонують кредитні угоди на наступний період і воно змушене буде виплатити не тільки відсотки, а й суму основного боргу. В цей момент може виникнути криза ліквідності і підприємство увійде в стан "технічної неплатоспроможності". Це явище вже можна розглядати як банкрутство.

Згідно із зарубіжним досвідом, банкрутство можна спрогнозувати за 1,5-2 роки до появи його очевидних ознак [32]. Цілком можливим є виявлення початкових ознак банкрутства через прогнозування "ціни підприємства" на найближчу та довгострокову перспективу.

Збільшення середньої вартості зобов'язань або зниження прибутковості підприємства означає зниження його ціни. Ціна підприємства - це приведені до теперішнього часу потоки виплат кредиторам та акціонерам. Як дисконтна ставка використовується середньозважена вартість капіталу [13]. Ціна підприємства може впасти нижче за суму зобов'язань кредиторам. Це означає, що акціонерний капітал "зникає". Ось це і є повне банкрутство - банкрутство акціонерів. Ціна підприємства може впасти навіть нижче за ліквідаційну вартість активів. Тоді ліквідаційна вартість розглядатиметься як ціна підприємства, а ліквідація підприємства стає вигіднішою за її експлуатацію. В цьому разі акціонери втрачають свій капітал.

Причини банкрутства підприємств (організацій) є найрізноманітнішими.

Їх можна деталізувати, поділивши на два фактори впливу:

    1) зовнішні, які практично дуже важко (іноді неможливо) врахувати; 2) внутрішні, що безпосередньо залежать від форм, методів та організації роботи на самому підприємстві.

Результатом одночасного впливу всіх чинників є настання банкрутства [рис. А.1.1]. Саме неточна, необгрунтована економічна політика уряду, некеровані інфляційні процеси, тотальна економічна криза, політична нестабільність суспільства, спад ділової активності в економіці найбільш впливають на результати діяльності підприємств передусім через недосконалість законодавчої бази. На сучасному етапі дуже уповільнився розвиток науки і техніки знов-таки через глибоку кризу в інвестиційній сфері. Низький рівень інтегрованості вітчизняної економіки, неефективне використання зарубіжного капіталу, різке погіршання кон'юнктури внутрішнього і зовнішнього ринків спричиняють помітні симптоми банкрутства в багатьох підприємствах України.

Рух до кризового стану починається в момент виникнення кумулятивного зростання величини відхилення тих чи інших показників, які характеризують стан зовнішнього та внутрішнього середовища функціонування фірми, від довгострокових тенденцій динаміки цих показників.

Наприклад, якщо обсяг продажу товару коливався в межах середньомісячної величини від середньоквартальної, а наступного місяця впав на 10% і негативна тенденція наростає, то маємо вже певні симптоми кризового стану [14]. І навіть коли у підприємства справи йдуть дуже добре, банкрутство може наступити внаслідок несвоєчасності розрахунків зі своїми кредиторами.

Існують і цілком конкретні симптоми настання тотальної заборгованості та повної неплатоспроможності підприємства (організації) (рис. Б.1.2).

Процес зростання процентних ставок і цін зумовлює подорожчання сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, яке випереджає підвищення цін на готову продукцію, збільшує за інших однакових умов кредиторську заборгованість підприємства. Усе це потребує додаткових кредитних ресурсів і, як наслідок, призводить до негативних змін у структурі зобов'язань підприємства через підвищення середньої вартості пасивів. Далі наростають кризові явища (більш явні ознаки банкрутства), які зумовлено різкими змінами структури балансу підприємства, а саме: труднощі з готівкою та різне зменшення грошових коштів на рахунках; збільшення дебіторської заборгованості(різке зниження її теж може бути негативним явищем, бо свідчитиме про труднощі зі збутом, зростання запасів готової продукції); збільшення кредиторської заборгованості; зниження обсягів продажу (хоча перед ліквідацією підприємства можливий повний розпродаж його продукції). Крім того, характерною є затримка з поданням звітності, наявність конфліктних ситуацій на підприємстві.

Наслідки признання підприємства банкрутом:

    1. Зупиняється підприємницька діяльність боржника. 2. До ліквідаційної комісії переходять права розпорядження майном банкрута та його майнові права і обов'язки. 3. Вважаються такими, що наступили, всі борги банкрута. 4. Зупиняється нарахування пені і процентів на всі види заборгованості. 5. Може бути признано недійсними угоди по продажу майна за три місяці до моменту подачі заяви про признання банкрутом і до року, до порушення справи про продаж майна або прийняття боргових зобов'язань, які привели підприємства до кризисного стану.

Похожие статьи




Банкрутство підприємства: підстави та наслідки - Діагностика ймовірності банкрутства підприємства (на прикладі ПАТ судноплавна компанія "Укррічфлот")

Предыдущая | Следующая