Вступ - Мор і Кампанелла

Утопія кампанелла мор мислитель

Деякі літературні явища вичерпуються потребами часів і країн, в атмосфері яких вони виникли. Художній процес без них неможливий так само. Зігравши свою роль, вони потрапляють в історію літератури. Одне з таких явищ - утопія. Термін утопія (грец. пэ + фьрпт -- "місце, якого немає") -- фантазія, вимисел, мрія, що не збувається. Саме визначення слова утопія - є нездійсненна мрія, в якій виражаються різні ідеали суспільства і устремління.

У всіх утопіях проходить думка, що в майбутньому людство не буде знати поділу на раси. Люди будуть говорити на одній мові і матимуть спільні інтереси.

Утопія - це "царство майбутнього", яке людина створює собі в мріях. Це те краще майбутнє, заради якого людина бореться, живе.

Перші європейські утопії XVI-XVII століть справили сильне вплив на розум і уяву. Але вони не були найбільш ранніми. Мрії про щастя, про ідеальному устрої суспільства здавна хвилювали уми апостолів, низів і еліти.

Наприклад, у діалозі "Держава" Платон виступає переконаним противником тиранії і олігархії, страти і сваволі влади. Але гуманізм його антидемократичний. Повного рівності не може бути, люди нерівні від природи. Держава мають очолити розумною - вчені - філософи, що створюють закони. Їх охороняють воїни. У самому низу - торговці, ремісники, землероби, які і розпоряджаються матеріальною власністю. Але головна їх обов'язок - забезпечувати вищі групи усім необхідним.

Суть утопічною мрії Платона - в ліквідації чвар і боротьби всередині пануючого класу рабовласників. Він хоче повернутися не до первісної громаді, а до більш близького минулого. А потім - ніяких зрушень, ніякого розвитку, все встановлено навіки при абсолютному поділі розумового і фізичної праці.

Але все ж перші уявлення про утопії пов'язані для багатьох з іменами Томаса Мора і Томмазо Кампанелли.

Вони були прогресивними мислителями та письменниками, дітьми епохи Відродження, коли Західна Європа, потрясе антифеодальних рухів, увійшла до стадії первісного розвитку капіталізму, коли техніка і наука пішли вперед, коли думка обганяла дійсність у пошуках нового.

Теорії Мора і Кампанелли припускають можливість побудови досконалого суспільства на базі не лише наявних знарядь і форм виробництва, але і суспільних відносин, що заперечувалося багатьма мислителями задовго до утопістів. В їх концепціях вільно чи мимоволі простежується бажання законсервувати існуючу ступінь суспільної розвитку, але лише трохи видозмінити форми соціальних відносин.

Аби було зрозуміліше, на чому грунтувалися утопічні теорії мислителів середніх віків, хочу розглянути твори найбільш відомих європейських утопістів і зрозуміти витоки їх світогляду.

Похожие статьи




Вступ - Мор і Кампанелла

Предыдущая | Следующая