Вступ, Життя Платона - Философія Платона

ПЛАТОН (428 або 427 р. до н. е. - 348 або 347 р. до н. е.), давньогрецький філософ. Учень Сократа, ок. 387 заснував в Афінах школу. Ідеї (вища серед них ідея блага) вічні і незмінні умопостигаемые прообрази речей, всього скороминущого і мінливого буття; речі подібність і віддзеркалення ідей. Пізнання є анамнесис спогад душі про ідеї, які вона споглядала до її з'єднання з тілом. Любов до ідеї (Ерос) спонукальна причина духовного сходження. Ідеальна держава ієрархія трьох станів: правителі-мудреці, воїни і чиновники, селяни і ремісники. Платон інтенсивно розробляв діалектику і намітив розвинену неоплатонизмом схему основних ступенів буття. У історії філософії сприйняття Платона мінялося: "божественний вчитель"; передвісник християнського світогляду (середні століття); філософ ідеальної любові і політичний утопіст (епоха Відродження). Твори Платона високохудожні діалоги; найважливіші з них: "Апологія Сократа", "Федон", "Бенкет", "Федр" (вчення про ідеї), "Держава", "Теетет" (теорія пізнання), "Парменід" і "Софіст" (діалектика категорій), "Тімей" (натурфілософія).

Життя Платона

Походив з аристократичної сім'ї, що брала активну участь в політичному житті Афін (рід його батька Арістона, за переказами, сходив до міфічного царя Кодру; серед предків матері, Періктіони, законодавець Солон; після перемоги спартанців наполеонівській війні дядько Платона, Хармід, один з Десяти ставлеників Лісандра в Пірєє в 404-403, Критий один з Тридцяти тиранів в Афінах).

Отримав традиційне для аристократичного хлопця хороше виховання (фізичне і естетичне). У юності слухав софіста гераклитовскої орієнтації Кратіла, в 20 років познайомився, почав регулярно відвідувати його бесіди і відмовився від реальної політичної кар'єри. Відрізнявся крайньою соромливістю і замкнутістю.

Після смерті Сократа (399 р. до н. е.) Платон виїжджає в Мегари. Бере участь у війні Корінфа, в походах в Танагру (395 р. до н. е.) і Корінфі (394 р. до н. е.). У 387 р. до н. е. відвідує Південну Італію, Локри Епізефірськіє батьківщину якнайдавніших записаних законів Зальовка (з Локр відбувається піфагорієць Тімей, ім'ям якого названий знаменитий діалог Платона, подорож взагалі замислювалася перш за все ради знайомства з піфагорійцями). У Сіцілії (Сиракуза), він знайомиться з Діоном, наближеним правителя Сиракуз Дионисия I Старшого. Після повернення з Сіцілії (387 р. до н. е.) заснував в Афінах свою філософську школу в гімназії Академія. Знайомство з Діоном, що потрапив під чарівливість особи Платона і його образу думок, сприяло тому, що в 367-366 р. до н. е. і 361 р. до н. е. Платон зробив ще дві поїздки до Сіцілії.

Похожие статьи




Вступ, Життя Платона - Философія Платона

Предыдущая | Следующая