Вплив мінеральних добрив на атмосферне повітря і воду, Вплив мінеральних добрив на якість продукції та здоров'я людей - Екологічні наслідки хімізації сільськогосподарського виробництва

Вплив мінеральних добрив на атмосферне повітря, як і воду, пов'язано в основному з їх азотними формами. Азот мінеральних добрив надходить у повітря або у вільному вигляді (в результаті денітрифікації), або у вигляді летючих сполук (наприклад, у формі закису N2O). За сучасними уявленнями, газоподібні втрати азоту з азотних добрив складають від 10 до 50% від його внесення.

Дієвим засобом зниження газоподібних втрат азоту є науково обгрунтоване їх застосування (внесення в коренеподібну зону для якнайшвидшого поглинання рослинами, використання речовин - інгібридів газоподібних втрат, наприклад нітропіріну та ін.). Найбільш відчутний вплив на водні джерела, крім азотних, надають фосфорні добрива.

Винесення добрив у водні джерела зводиться до мінімуму при їх правильному внесенні. Зокрема, неприпустимо розкидання добрив по сніговому покриву, розсіювання їх з літальних апаратів поблизу водойм, зберігання під відкритим небом і т. п.

Вплив мінеральних добрив на якість продукції та здоров'я людей

Міндобрива здатні чинити негативний вплив як на рослини, так і на якість рослинної продукції, а також на організми, її споживають. Основні з таких впливів представлені в таблицях 1, 2.

При високих дозах азотних добрив збільшується ризик захворювання рослин. Має місце надмірне накопичення зеленої маси, і різко зростає ймовірність вилягання рослин. Багато добрива, особливо хлоровміщуючі (хлористий амоній, хлористий калій), негативно діють на тварин і людини в основному через воду, куди надходить вивільняється хлор. Негативна дія фосфорних добрив пов'язано в основному з які у них фтором, важкими металами і радіоактивними елементами. Фтор при його концентрації у воді більше 2 мг / л може сприяти руйнуванню емалі зубів.

Таблиця 1. Вплив мінеральних добрив на рослини і якість рослинної продукції (за різними джерелами)

Види добрив

Вплив

Позитивне

Негативне

Азотні

Підвищують вміст білка в зерні, покращують хлібопекарські якості зерна

При високих дозах або несвоєчасних способи внесення - накопичення у вигляді нітратів (особливо в овочах), буйний ріст на шкоду стійкості, підвищена захворюваність, особливо грибними хворобами. Хлористий амоній сприяє накопиченню хлору. Основні накопичувачі нітратів - овочі, кукурудза, овес, тютюн.

Фосфорні

Знижують негативні впливи азоту, покращують якість продукції, сприяють підвищенню стійкості рослин до хвороб

При високих дозах можливі токсикози рослин. Діють в основному через містяться в них важкі метали (кадмій, миш'як, селен), радіоактивні елементи і фтор. Основні накопичувачі - петрушка, цибуля, щавель.

Калійні

Аналогічно фосфорним

В основному через накопичення хлору при внесенні хлористого калію. При надлишку калію - токсикози. Основні накопичувачі калію - картопля, виноград, гречка, овочі закритого грунту.

Грунт ерозія пестицид мінеральний

Таблиця 2

Вплив мінеральних добрив на тварин і людини (за різними джерелами)

Види добрив

Основні впливу

Азотні (нітратні форми)

Нітрати (ГДК для води 10 мг / л, для харчових продуктів - 500 мг / день на людину) відновлюються в організмі до нітритів, що викликають порушення обміну речовин, отруєння, погіршення імунологічного статусу, метгемоглобіну (кисневе голодування тканин). При взаємодії з амінами (у шлунку) утворюють нітрозаміни - найнебезпечніші канцерогени. У дітей можуть викликати тахікардію, ціаноз, втрату вій, розрив альвеол. У тваринництві: авітамінози зменшення продуктивності, накопичення сечовини в молоці, підвищення захворюваності, зниження плідності.

Фосфорні (суперфосфат і який міститься в ньому фтор, кадмій і ін. важкі метали)

В основному через фтор. Надлишок його в питній воді (більше 2мг / л) викликає пошкодження емалі зубів у людини, втрату еластичності кровоносних судин. При вмісті більше 8мг / л - остеохондрозні явища.

Хлоровміщуючі добрива (хлористий калій, хлористий амоній)

Споживання води з вмістом хлору понад 50 мг / л викликає отруєння (токсикози) людини і тварин.

Похожие статьи




Вплив мінеральних добрив на атмосферне повітря і воду, Вплив мінеральних добрив на якість продукції та здоров'я людей - Екологічні наслідки хімізації сільськогосподарського виробництва

Предыдущая | Следующая