Екологічні наслідки застосування пестицидів - Екологічні наслідки хімізації сільськогосподарського виробництва

Досить зазначити, що тільки близько 1% внесеної у середовище отрути має безпосередній контакт з тими видами організмів, проти яких вони застосовуються. Решта їх маса потрапляє в різні ланки середовища і небайдужа для їх мешканців.

Екологічна шкідливість пестицидів залежить в основному від їх отруйності, тривалості життя, здатності вибірково діяти на окремі організми та трансформацій у середовищі. Є дані, що сумно відомий ДДТ під дією ультрафіолетового випромінювання перетворюється на інший стійкий і отруйний вуглеводень - поліхлоровані біфеніл (ПХБ). Останній, як і сам ДДТ, має значний термін життя, накопичується в ланцюгах харчування, вражає репродуктивні та інші структури.

Пестициди хоча і мають вибіркову дію на організми, але ця вибірковість відносна.

Практично немає пестицидів, які в тій чи іншій мірі не вражали інші організми, особливо близькі в систематичному відношенні. Тим більше що дуже часто концентрація пестицидів в ланцюгах харчування збільшується в силу біоакумулюючого ефекту.

Парадоксальний результат використання пестицидів з'являється і в тому, що збільшення обсягів їх застосування не позбавляє від втрат продукції. Зберігає свій сенс вираз "людина отримує від сільського господарства лише те, що йому зволіли залишити шкідники".

Сказане, проте, не означає, що треба або повністю відмовитися від пестицидів, або постійно збільшувати обсяги їх застосування.

Пестициди, які заподіюють мінімальної шкоди середовищі та екосистем (наприклад, з коротким терміном життя), доцільно застосовувати лише в тих випадках, коли інші методи не дозволяють досягти поставленої мети. Наприклад, для зняття "спалахів чисельності" небажаних видів.

В інших випадках треба використовувати більш м'які методи. Їх зазвичай називають "безпестицидні технології", "біотехнології", "біологічні заходи боротьби зі шкідниками" і т. п.

Нова стратегія захисту сільськогосподарських культур повинна, мабуть, виходити не з ідеї знищення неугодних нам форм життя, а з ідеї контрольованого співіснування з ними і заборони чисельності агресивних видів, що припускає збереження біорізноманіття і все більш широке застосування біологічних способів боротьби з шкідниками.

Похожие статьи




Екологічні наслідки застосування пестицидів - Екологічні наслідки хімізації сільськогосподарського виробництва

Предыдущая | Следующая