Вплив мінеральних добрив на грунти - Екологічні наслідки хімізації сільськогосподарського виробництва

У грунті як системі відбуваються такі зміни, які ведуть до втрати родючості: підвищується кислотність, змінюється видовий склад грунтових організмів, порушується кругообіг речовин, руйнується структура, яка погіршує інші властивості.

Є дані (Мінєєв, 1964), що наслідком збільшення кислотності грунтів при застосуванні добрив (перш за все кислих азотних) є підвищений вимивання з них кальцію і магнію. Для нейтралізації даного явища потрібно вносити в грунт ці елементи. Фосфорні добрива не мають настільки вираженим підкислюючим ефектом, як азотні, але вони можуть викликати цинкове голодування рослин і накопичення стронцію в одержуваної продукції. Багато добрива містять сторонні домішки. Зокрема, їх внесення може підвищувати радіоактивний фон, вести до прогресивного накопичення важких металів.

Основний спосіб зменшити ці наслідки - помірне і науково обгрунтоване застосування добрив (оптимальні дози, мінімальна кількість шкідливих домішок, чергування з органічними добривами та ін.) Слід також пам'ятати вираз, що "мінеральні добрива є засобом маскування реальностей". Є, наприклад, дані, що з продуктами ерозії грунтів виноситься більше мінеральних речовин, ніж їх вноситься з добривами.

Похожие статьи




Вплив мінеральних добрив на грунти - Екологічні наслідки хімізації сільськогосподарського виробництва

Предыдущая | Следующая