Висновки - Особливості розповсюдження інвазивного виду Solidago canadensis L. (золотарника канадського)

Інвазія чужорідних видів в даний час є частиною глобальних природних змін і часто може викликати суттєві втрати біологічної різноманітності. Часом подібні інвазії можуть завдавати значні економічні збитки і становити небезпеку для здоров'я людей.

Найбільшу загрозу для біорізноманіття становить найвища за ступенем натуралізації група видів адвентивних рослин, які, вкорінюючись у фітоценози, відіграють у них роль едифікаторів і можуть змінювати деякі показники середовища, наприклад, режими зволоження, освітлення, вологості повітря, параметри грунтів тощо, тобто види-трансформери. Зміна умов існування і високий біопотенціал, що забезпечує конкурентоспроможність чужинця, негативно впливають на видовий склад і структуру ценозів, сприяючи їхній трансформації.

В роботі виконано аналітичний аналіз літератури відносно чужорідних (інвазійних) видів, проблем їх вивчення і шляхи їх розповсюдження. Виявлено, що за останні роки кількість інвазійних видів різко збільшилася. Чужорідні види активно захоплюють порушені території і починають домінувати в таких фітоценозах. Не стійкими до інвазій є степові і прибережні ландшафти, через мозаїчність їх рослинного покриву. Основним шляхом поширення інвазії стала інтродукція.

В основній частині роботи проаналізовано морфологічні особливості виду Solidago canadensis L., Первинний і вторинний ареал його місцезростань, оцінено інвазивну спроможність виду, яка склала 61%, що вказує на значний ризик з боку даного виду. У різних функціональних зонах м. Дніродзержинська було виявлено даний інвазивний вид, проведено оцінку на частоту трапляння і щільність виду в екосистемах. Виходячи з результатів, виявлено, що найбільша щільність рослин виду Solidago canadensis L. Спостерігається на зруйнованих ландшафтах промислової зони. На космознімку міста було створено карту щільності виду Solidago canadensisL. Осередками інвазії стали транспортні та залізничні шляхи, проммайданчики підприємств, річкові ландшафти. Вивчено вплив виду на екосистеми, людину і його економічне значення. Виявлено основні методи боротьби з видом.

У ході роботи, встановлено, що вселення нових видів-чужинців у ненасичені, порушені екосистеми, якими є й урболандшафти, відбувається простіше, ніж у непорушені зі стійкими міжвидовими зв'язками, які здатні формувати своєрідний біологічний бар'єр для інвазій. Таким чином, урбанізовані ландшафти стають екокоридорами для успішної інвазії видів. Види-чужинці є успішними у порушених екосистемах: тут вони легко реалізовують екологічні ніші середовища й виявляються конкурентнішими в цих умовах порівняно з корінними видами.

Похожие статьи




Висновки - Особливості розповсюдження інвазивного виду Solidago canadensis L. (золотарника канадського)

Предыдущая | Следующая