Оцінка впливу виду Solidago canadensis L на фітоценози Дніпродзержинська - Особливості розповсюдження інвазивного виду Solidago canadensis L. (золотарника канадського)

Інвазивну спроможність виду визначають, використовуючи списки інвазійних рослин Європи та України. Звертають увагу на класифікацію ступенів натуралізації чужинних рослин. Досліджуваний вид належить до епекофітів - види, що натуралізувалися і тривало існують в антропогенно трансформованих екотопах. Золотарник віддає перевагу середньозволоженим із переходом до сухих місцезростанням на мезотрофних грунтах, із достатнім освітленням або незначним затіненням. Він досить швидко захоплює ділянки з порушеною трав'янистою рослинністю, повністю перебудовуючи структуру ценозів. Екологічні характеристики виду Solidago canadensis L.:

    -По відношенню до світла: тіньовитривалий, світлолюбний; -По відношенню до вологи: мезофіт (помірне зволоження); -По відношенню до тепла: холодостійкий; -По відношенню до грунтової родючості: мезотроф (грунти досить багаті поживними речовинами).

Вид Solidago canadensis L було оцінено за вище згаданою методикою на основі попередніх досліджень даного виду (дивись таблицю 2.2)

Таблиця 2.2 - Оцінка інвазивності виду рослин Solidago canadensis L.

№ ознаки

Відомості про вид в Україні

Оцінка в балах

Максимально можлива кількість балів

1.

Північна Америка, Канади, Аляска. Визнаний інвазійним небезпечним у Європі, Україні, Росії.

3

4

2

Вид екзотичної родини

1

2

3

Має 5 видів фенотипів. В Європі поширений диплоїдні рослини 2n = 18.

3

3

4

Вид корневищний гемікріптофіт. Окремі клони живуть до 100 років.

2

5

5

Поліхорна рослина. Поширюється насінням і фрагментами кореневищ. Насіння продукуються у великій кількості - один пагін може продукувати 10 тис. насінин.

3

4

6

Зростає на грунтах різного механічного складу, на порушених ділянках.

2

3

7

Рослина-трансформер. Змінює екосистеми. Виявляє себе як домінант, пригнічує розвиток інших рослин.

1

2

8

Проявляє високу щільність зростання, цим самим викорінює нижні яруси трав'янистих рослин

1

3

9

Рясне плодоношення; добре вегетативне розмноження

2

3

10

Самосів спостерігається в усіх областях України, в тому числі у місті Дніпродзержинську

1

1

11

Має алелопатичну активність. Відбирає валову частку провідних ресурсів

2

5

12

Розноситься комахами

1

2

13

Спрямована інтродукція. Lag-період в Україні - 100років

2

2

Показник інвазивної спроможності всього у балах:

24

39

Показник інвазивної спроможності всього у відсотках від максимально можливої суми:

61%

100%

Показник інвазивної спроможності становить 61%, оцінка виду Solidago canadensis L. Показала, що даний вид можна вважати інвазивним чужинним видом, який активно захоплює нові території. Через це актуальним є дослідження його розповсюдження у фітоценозах міста Дніпродзержинська в різних функціональних зонах.

Функціональне зонування - це розподіл території міста за характером переважаючого використання, тобто за типом функціонального призначення тієї чи іншої території. Виділяють такі зони:

    - селітебну - сюди входять ділянки житлових будинків, громадських установ, а також площі, парки, сади, сквери, бульвари та інші об'єкти зеленого будівництва й місця загального користування; - промислову - призначена для розміщення промислових підприємств і пов'язаних з ними виробничих об'єктів, у т. ч. комунально-складських, санітарно-захисних зон промислових підприємств, споруд зовнішнього транспорту і шляхів сполучення, внутрішньоміської вулично-дорожньої і транспортної мережі; -рекреаційну - сюди відносять озеленені й водні простори у межах забудови міста і його зеленої зони: лісопарки, ландшафти, що охороняються, землі сільськогосподарського використання та інші угіддя, позаміські зони масового короткочасного і тривалого відпочинку, та курортні зони.

У кожній зоні міста були виявлені осередки інвазій досліджуваного виду. Ділянки на яких виявлено вид показано на космознімку м. Дніпродзержинська.

На дослідних ділянках визначалася частота трапляння - частота знахідок виду у екосистемі. За цим критерієм оцінка проводилася у балах за шкалою чисельності Браун-Бланке: І - середня чисельність індивідів; покривається менше 5% досліджуваної території; ІІ - досить багато індивідів; покривається 5-25% досліджуваної території; ІІІ - покривається 25-50% території, число індивідів не має значення; ІV - покривається 50-75% території; V - покривається понад 75% території. Також оцінювалася щільність - оцінка чисельності популяцій виду на одиницю площі. Для цього в осередках інвазії було виділено ділянки розміром 1х1 м, (площею 1м2), де розраховано кількість рослин виду. Застосована шкала, на основі шкали рясності Г. Друде: І - середня чисельність не більше 10 особин, ІІ - 10-20 особин, ІІІ - 20-50 особин, ІV - 50-100 особин, V - особини виду є домінантами угруповань, більше 100 особин на 1м2.

Результати дослідження були занесені до таблиці 2.3. На різних ділянках досліджуваний вид займає від 5 до 75% рослин екосистем. В селітебній і рекреаційній зоні рослини виду Solidago canadensis L. Складають 5-50% рослин екосистем, а на зруйнованих грунтах в промисловій зоні (ділянки №6 і№9) до 75% рослинного покриву.

Таблиця 2.3 - Результати досліджень інвазивного виду Solidago canadensis L.

Функціональна зона міста

№ точки опису

Місце розташування

Частота трапляння, у балах

Щільність

Кількість рослин на 1м2

Оцінка в балах

Селітебна зона

1

Вулиця Металургів

II

75

IV

2

Вулиця Ціолковського

II

61

IV

3

Вулиця Тритузна

III

63

IV

4

Вулиця 8го Березня

ІІ

52

IV

5

Проспект Конституції

ІІ

57

IV

Промислова зона, транспортні шляхи

6

Станція 50км

IV

103

V

7

ДМКД

ІІІ

85

IV

8

ЄВРАЗ "Баглійкокс"

ІІІ

81

IV

9

Дніпро Азот

IV

95

IV

10

Цементний завод

ІІ

87

IV

Рекреаційна зона

11

Самишина балка

ІІІ

83

IV

12

Міський парк Лівого берега

II

53

IV

13

Зона відпочинку на р. Канал

III

67

IV

14

Парк біля ДК Горького

ІІ

44

ІІІ

15

Парк Соцміста

ІІІ

54

IV

На основі отриманих даних побудовано графік, що показує щільність рослин виду Solidago canadensis L. У різних зонах міста.

З графіку видно, що даний вид закріпився на антропогенно змінених грунтах, на що вказує високий показник рясності (до 103 рослин на 1м2). Так в промисловій зоні показник рясності становить від 81 до 103 рослин на 1м2. Найвищій показник на ділянці №6 (станція 50км), вид розповсюдився вздовж залізничної колії і закріпився, як домінуючий вид. У селітебній зоні показник становить 52-75рослини на 1м2, з найбільшим показником на ділянці №1 (вулиця Металургів), де вид розповсюдився за допомогою екологічного коридору - водної артерії (Каналу). В рекреаційній зоні показники менші (від 44 до 67 рослин на 1м2), окрім дослідної ділянки №11 Самишина балка, через те, що вона знаходиться, у той частині балки, де в 60ті роки минулого століття в результаті забезпечення транспортування та складування до тальвегу балки відходів золи від вугілля з Дніпродзержинської ТЕЦ було утворено відвали. Таким чином, екосистеми Самишиної балки зруйновані і вид Solidago canadensis L. Активно захоплює території.

розповсюдження виду solidago canadensis l. в різних функціональних зонах м.дніпродзержинська

Рисунок 2.2 - Розповсюдження виду Solidago canadensis L. в різних функціональних зонах м. Дніпродзержинська

На основі отриманих показників, що свідчать про середню щільність рослин на визначених ділянках на космознімку було відзначено враження екосистем м. Дніпродзержинська інвазивним видом.

З рисунку видно, що дослідний вид активно розповсюдився і захопив екосистеми розташовані поблизу транспортних і залізничних шляхів, а також на проммайданчиках підприємств. Природні та напівприродні екосистеми, на відміну від техногенних-зруйнованих, мають більшу стабільність і саморегуляцію, тому вид Solidago canadensis L.Розповсюдився там в меншій мірі. Рослини виду Solidago canadensis L.Захоплюють фітоценози, споживають більшість ресурсів (світла і живлення), тим самим пригнічуючи і знищуючи аборигенні види. Там, де виявлено золотарник канадський, зникають звичні іван-чай, ромашки, буркун, волошки, конюшина, костриця; змінюється склад і структура грунту. Дернина стає жорсткою, щільною, погіршується її аерація.

Похожие статьи




Оцінка впливу виду Solidago canadensis L на фітоценози Дніпродзержинська - Особливості розповсюдження інвазивного виду Solidago canadensis L. (золотарника канадського)

Предыдущая | Следующая