Висновки - Стан довкілля в зоні АТО

Основні наслідки збройного конфлікту для стану довкілля та здоров'я живих істот.

По-перше, від вибухів та проїзду важкої військової бронетехніки, а такожвнаслідок зведення спеціальних укриттів руйнуються унікальні ландшафти, середяких - значні степові ділянки. Науковці й природозахисники нарахували, зокрема,16 тис. вирв навколо Савур-Могили. Як уточнив О. Василюк, це лише та інформація, яку відображено на доступних для аналізу аерокосмічних знімках NASA.

По-друге, страждають популяції червонокнижних видів, яких на Донбасідостатньо багато.

По-третє, чи не найбільшим лихом для зони АТО є масштабне вигорання та вирубування великих лісових масивів, переважно цілеспрямовано насадженихнавколо великих промислових центрів для часткової нейтралізації негативного впливу підприємств. За підрахунками екологів, збитки від знищення лісу на території тільки двох заповідних об'єктів Донбасу - Регіонального ландшафтного парку "Донецький кряж" і Національного природного парку "Святі гори" - вже перевищили 14 млрд грн.

Загалом наразі налічується 33 подібні понівечені вогнем об'єкти природно-заповідногофонду - з наявних на Донбасі 150-ти.

По-четверте, крім таких очевидних явищ, як лісові пожежі, є й результати хімічних процесів, специфічних саме для зони збройного конфлікту. У м. Щастя (Донецька область) донедавна ще працював пункт автоматичного моніторингу якості повітря: зафіксовані ним дані можна було відстежувати в режимі он-лайн. Згідно з показниками цього пункту в моменти, коли відбувалися обстріли, в повітрі різко зростала концентрація шкідливих речовин - продуктів вибуху (оксидів сірки, нітрогену тощо), перевищуючи гранично допустимі значення у 5-8 разів. Дихати таким повітрям можна тільки через вологі серветки або вологі марлеві пов'язки, які нейтралізують окиси і запобігають їх потраплянню до легень.

По-п'яте, після кожного вибуху в грунті залишається не тільки метал, а й близько 400 г сірки. Екологи не радять вирощувати сільськогосподарську продукцію на такій землі чи використовувати її як городи поруч із приватними садибами - впродовж тривалого часу.

По-шосте, в результаті численних обстрілів було пошкоджено очисні споруди й почали затоплюватися шахти. В разі виходу з ладу шахтових насосів накопичувана вода затопить копальні та вийде на поверхню. Це означає, що на великій густонаселеній індустріальній території Донбасу (у межах приблизно від Донецька до Стаханова) може утворитися солоне мілководдя, не придатне для проживання людей, а частина населення регіону змушена буде стати екологічними біженцями. Варто також зауважити, що викачувана з деяких шахт вода забруднена радіоактивними речовинами та потребує спеціальної хімічної обробки.

По-сьоме, на територіях, де тривали бої, залишаються непоховані тіла загиблих або поховання в неналежних, не відведених для цього місцях. А отже, в навколишнє середовище потрапляють токсини - результати розкладу.

Похожие статьи




Висновки - Стан довкілля в зоні АТО

Предыдущая | Следующая