Висновки - Екологічне страхування

Сучасне суспільство зазнає значних фінансових збитків від негативних наслідків впливу техногенної діяльності на стан довкілля. Це змушує різні країни посилювати еколого-правові вимоги до господарської діяльності та відповідальність за шкоду, що завдається в результаті порушення законодавства про охорону довкілля. Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища, особи, які володіють джерелом підвищеної екологічної небезпеки, зобов'язані компенсувати шкоду громадянам та юридичним особам, якщо не доведуть, що шкода виникла внаслідок стихійного природного явища чи умисних дій потерпілого. Застосування цього положення може створити для власників таких джерел за певних обставин критичну фінансову ситуацію. У разі екологічної аварії, що станеться на їх виробництві, від них, незалежно від наявності чи відсутності вини, вимагатимуть грошових компенсацій, які значно перевищать їх фінансові можливості, що може спричинити банкрутство. Засобом уникнення такого небажаного сценарію розвитку подій може стати страхування ризиків виникнення екологічних аварій. Ідеться про екологічне страхування, призначене для створення резервів грошових ресурсів за рахунок власників підприємств з екологічно небезпечною діяльністю для компенсації збитків, яких зазнав хто-небудь з учасників створення цього фонду. Отже, збитки одного розподіляються між багатьма особами і стають не такими значними.

Екологічне страхування -- різновид страхування цивільної відповідальності власників або користувачів об'єктів підвищеної екологічної небезпеки у зв'язку з імовірним аварійним забрудненням ними довкілля та спричиненням шкоди життєво важливим інтересам третіх осіб, який передбачає часткову компенсацію збитків потерпілим.

Спираючись на законодавчі акти та програми, що регламентують необхідність екологічного страхування, можна виділити такі позитивні моменти екологічного страхування:

    1. підвищення правової свідомості та екологічної культури громадян; 2. постійний моніторинг довкілля; 3. формування єдиної державної системи запобігання аваріям, катастрофам, надзвичайним ситуаціям; 4. стимулювання протиаварійних заходів за рахунок диференціації страхових тарифів підприємствам за безаварійну роботу; 5. забезпечення компенсаційних гарантій потерпілим; 6. забезпечення стабільності фінансового стану підприємств; 7. створення бази даних про техногенні аварії; 8. створення дієвого екологічного страхового фонду

Однією з основних екологічних функцій нашої держави є реалізація конституційного права громадян на безпечне для їх життя та здоровя довкілля (екологічну безпеку) і на відшкодування шкоди, заподіяної порушенням цього права, що передбачено в статті Закону України "Про охорону навколишнього середовища" Малишко М. І. Екологічне право України: Навч. посібник.- Київ, ВД "Юридична книга", 2001 - ст.88

.

Екологічне страхування є одним з основних способів реалізації визначеного права. Його треба розглядати в сукупності з іншими елементами економічного механізму забезпечення охорони довкілля, закріпленого у Законі "Про охорону навколишнього середовища". Отже, можна зробити висновок, що екологічне страхування - це одне з джерел фінансування заходів, спрямованих на охорону довкілля. Однак та обставина, що дане страхування виконує природоохоронну, превентивну та інвестиційну функції, дозволяє вбачати у ньому важливий елемент економічного стимулювання природоохоронної діяльності і раціонального природокористування. Кінцевою метою екологічного страхування є зменшення або запобігання забрудненню навколишнього природного середовища шкідливими речовинами під час діяльності об'єктів підвищеної небезпеки.

Похожие статьи




Висновки - Екологічне страхування

Предыдущая | Следующая