Основні поняття промислової екології - Промислова екологія. Шляхи підвищення екологічності харчових підприємств

Промислова екологія - це наука про сукупність складних систем, які включають в себе підприємства промисловості, а також інші господарські об'єкти і всі, що живуть на даній території організми.

Інакше, промислова екологія - це розділ екології, що вивчає закономірності формування природно-промислових комплексів і способи забезпечення їх екологічної безпеки.

Основою промислової екології є системний підхід з урахуванням інтересів усіх економічних, різноманіття технологічних, економічних, біологічних, соціальних, географічних та інших перетинів поміж людиною, об'єктами господарської діяльності й навколишнім середовищем.

Промислова екологія - нова швидко розвиваюча галузь, метою котрої є охорона довкілля шляхом раціонального і комплексного використання сировинних і енергетичних ресурсів у циклі: первинні сировинні ресурси - виробництво - споживання - вторинні сировинні ресурси, і зрештою створення техногенного кругообігу речовин за аналогією з його біохімічним кругообігом у природних екологічних системах.

Особливу важливість такий підхід підкреслював академік В. І. Вернадский, який казав, що перехід "до нового еволюційного стану ноосфери можливий лише за умови збереження циклів речовин, сформованих в біосфері". екологічний промисловий безпека

Промислова екологія, на відміну від всіх інших наукових напрямів, які вивчають взаємодію суспільства з природою, базується на повному та глибокому знанні технології виробництва. Вона використовує якісні та кількісні параметри технологічних процесів для оцінки їх впливу на природне середовище.

Промислова екологія, базуючись на нормах, які переважно регламентують гранично допустимі концентрації (ГДК) і впливи (ГДВ), визначає ефективні способи і засоби охорони навколишнього природного середовища.

Промислова екологія є функціональною дисципліною, тому що головне її завдання, поряд із встановленням структури і законів розвитку еколого-технічних систем - дослідження зв'язків усередині їх і зміни в часі, тобто функціонування подібної системи, як єдиного цілого.

Методологічною основою промислової екології є системний підхід з урахуванням усього різноманіття економічних, біологічних, соціальних, технологічних, психологічних і інших зв'язків, їх розмаїтість і супідрядність.

Головне тут не ускладнення методів досліджень, а використання нових принципів підходу до вивчення еколого-технічних систем.

Об'єктом вивчення промислової екології є техносфера - складова частина антропосфери.

Антропосфера - оболонка Землі, де реалізується діяльність людини (виробнича, побутова, власне соціальна).

Головними завданнями промислової екології є пошук і реалізація надійних способів і засобів забезпечення умов виживання природи і людини при функціонуванні природно-промислового комплексу.

Природно-промисловий комплекс - це структура, що виникає за рахунок взаємодії підприємства, його функціонування, впливу допоміжних служб, житла та всієї інфраструктури з природним навколишнім середовищем, що включає як біотичну, так і абіотичну складові частини.

Таким чином, при впливі виробничої діяльності людини на середовище її проживання виникає система досить складних природно-промислових комплексів, які з підприємства, допоміжних служб, житлового комплексу, різних комунікацій, включаючи територію, абіотичну і біотичну складові.

Біотична складова утворена рослинним співтовариством (природним і частково штучним, що виникли за рахунок формування різних типів агроценозів), а також тваринами, супутніми людині або тими тваринами та іншими типами організмів, які нормально переносять сусідство людини.

Сукупність природно-промислових комплексів на Землі утворює техносферу. Техносфера є джерелом і благ, і небезпек для людини, так як створює специфічні умови середовища її проживання.

Важливим поняттям промислової екології є виробниче підприємство.

Виробниче підприємництво - це яка-небудь матеріальна, інтелектуальна, творча діяльність, яка пов'язана із проведенням продукції, товарів, наданням відповідних послуг, створенням певних духовних цінностей.

Виробниче підприємство займає певну територію, знаходиться в конкретному будинку, включає допоміжні служби, має різні комунікації і за рахунок своєї виробничої діяльності впливає на природне навколишнє середовище.

Воно може включати вплив самої діяльності, що супроводжується зміною середовища (наприклад, будівельне підприємство змінює біогеоценоз при підготовці території для будівництва і т. д.), крім цього, можуть утворюватися відходи виробництва, виділятися різні проміжні продукти, що негативно впливають на середовище існування (наприклад пил при виробництві цементу). Готова продукція також може негативно впливати на середовище проживання людини (наприклад хімічна зброя).

Похожие статьи




Основні поняття промислової екології - Промислова екологія. Шляхи підвищення екологічності харчових підприємств

Предыдущая | Следующая