Впровадження Міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні: стан та перспективи


Впровадження Міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні: стан та перспективи

Глобалізаційні процеси посилюються, тому весь світ в пошуках єдиного формату для спілкування, і сфері бухгалтерського обліку також, який являє собою специфічну мову, що дає можливість систематизувати та узагальнити інформацію про господарські процеси в підприємницькій діяльності. Такою мовою у сфері бізнесу стали міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ).

Не зважаючи на вимоги МСФЗ до подання інформації передбачають перебудову інформаційних систем з метою більш достовірного, гнучкого і своєчасного збирання даних для формування звітності. Застосування МСФЗ покращує репутацію країни в цілому, через впровадження стандартів інші держави бачать, що країна готова до реформ та інтеграції у світове економічне співтовариство.

На сьогоднішній день існує велика кількість підходів до застосування МСФЗ. Світова практика показує, що із впровадженням міжнародних стандартів підприємства рідше вдаються до маніпуляцій з розмірами прибутків та приховування результатів їх діяльності.

Аналізуючи стан впровадження МСФЗ в облікову практику світових країн можна стверджувати про посилення таких тенденцій і про позитивний ефект від використання міжнародних стандартів. МСФЗ обов'язкові або дозволені для застосування в 109 країнах світу.

Визначають чотири способи впровадження МСФЗ в країні:

    - Повне прийняття; - Офіційне застосування; - Адаптація; - Схвалення.

Україна дотримується політики адаптації замість повного прийняття. Було розроблено П(С)БО, які не суперечать міжнародним стандартам. В кожній країні впровадження МСФЗ відбувається по етапах, не виняток і Україна.

Перший етап - створення організаційних та законодавчих передумов впровадження МСФЗ. Згідно змін, які останнім часом були внесенні до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", фінансову звітність, яка було складена за національними стандартами, необхідно переводити у фінансову звітність за МСФЗ. Це являє собою складний процес переходу з однієї системи стандартів, методів та принципів обліку в зовсім іншу систему, введення якої потребує змін в обліковій політиці згідно МСФЗ 1 "Перше застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності".

Другий етап - адаптація національної нормативно-правової бази бухгалтерського обліку. На даному етапі можуть виникнути проблеми, які пов'язані з неузгодженістю методик обліку фінансових інструментів та низькою якістю облікової інформації. Для малих підприємств використання МСФЗ є більш економним через застосування меншого обсягу необхідної інформації через те, що керівник самостійно здійснює оцінку методів відображення господарських операцій, які повніше подадуть інформацію про підприємство із використанням пояснень, що доповнять та розкриють таку інформацію.

Третій етап - державне регулювання, яке відбувається в умовах існуючої правової системи. Регулювання вітчизняних П(С)БО відрізняється від регулювання МСФЗ.

Четвертий етап - розширення міжнародного співробітництва та застосування світового досвіду.

Таким чином, за рівнем наближення національних стандартів до міжнародних стандартів фінансової звітності Україна значно відстає від передових країн світу. Вирішення проблем можна здійснювати за допомогою інструментів:

Ь забезпечення співпраці між вітчизняними спеціалістами;

Ь розробка методик, норм та рекомендацій із застосування МСФЗ;

Ь підвищення кваліфікації бухгалтерів.

За даних умов впровадження МСФЗ може стати інструментом підвищення ефективності та прозорості системи упровадження підприємства, що надасть Україні можливість залучити іноземні позики та інвестиції, а також вийти на зарубіжний ринок.

В цьому процесі є й позитивні моменти:

Ь налагоджена взаємодія з Радою з МСФЗ - стандарти перекладені державною мовою і є у вільному доступі всім бажаючим;

Ь затверджене базове нормативне забезпечення на рівні держави та окремими регуляторами - НБУ;

Ь створено і поміщено на сайті Мінфіну Інтернет-ресурс, який стосується питань упровадження МСФЗ;

Ь організовано обговорення процесів упровадження МСФЗ широким суспільством через проведення круглих столів, науково-практичних конференцій.

Не дивлячись на значущі позитивні моменти є проблеми, які можна розділити на три групи:

    1. Технічні проблеми: необхідність професійного судження бухгалтерами; система бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, яка на даний час існує в Україні, не повністю відповідає національним П(С)БО; технічні аспекти застосування МСФЗ - або тільки для ведення бухгалтерського обліку, або для складання звіту; відображення у звіті інвестиції у асоційовані та дочірні компанії, щільний зв'язок з податковим обліком. 2. Організаційні проблеми. На багатьох підприємствах гадають, що питання, які стосуються обліку та звітності, належать до внутрішніх проблем бухгалтерської служби. Але це не так. Складання комплекту звітності та підготовка інформації, яка буде відповідати міжнародним стандартам, потребує залучення кола фахівців аналітичних, технічних, фінансових служб, оцінювачів, юристів та ін.. 3. Освітні проблеми. В законодавчій базі, на сьогоднішній день, не існує обов'язкових вимог до бухгалтерів, для підтвердження знань із МСФЗ.

Існує ряд відмінностей між національними та міжнародними стандартами: значні відмінності у відображенні інформації у Звіті про рух грошових коштів, у формі № 1 "Баланс" і формі № 2 "Звіт про фінансові результати" досить незначні статті входять до складу значних; нематеріальні актив (головним завданням є правильність оцінки наявних матеріальних активів); у П(С)БО немає інформації про гранти, а МСБО 20 "Облік державних грантів" потребує їх розкриття тощо.

Необхідність застосування МСФЗ - надійна основа для оцінювання фінансових результатів діяльності підприємства та його фінансового стану, пошук нових ринків інвестування капіталів який здійснюється інвесторами, необхідність у зрозумілій та достовірній фінансовій інформації. Розв'язання вище зазначених проблем повинне стати основним в діяльності держаних органів, громадських та професійних організацій.

Процеси, які останнім часом відбуваються в системі бухгалтерського обліку на мегарівні, націлені на дотриманні прозорості звітності і відображенні правдивої економічної ситуації в компаніях, що дасть можливість користувачам звітності адекватно керувати підприємство та здійснювати економічно правильні рішення на основі якісної та достовірної інформації. фінансовий звітність бізнес міжнародний

Отже, зближення МСФЗ та П(С)БО, що супроводжується переходом на нові правила, методи, способи і принципи складання фінансової звітності стане значним кроком на шляху до впровадження та розробки єдиних принципів бухгалтерського обліку, які будуть загальноприйнятими.

Однак, у ході цих процесі залишаються відкриті ряд питань, що потребуватимуть загальної уваги регуляторів, професійної спільноти та розробників стандартів, щоб досягти повної облікової конвергенції.

Похожие статьи




Впровадження Міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні: стан та перспективи

Предыдущая | Следующая