Загальна характеристика, структура та значення Консолідованого балансу (Звіту про фінансовий стан) (ф. № 1-к) - Консолідація звітності

Консолідований баланс - зведена бухгалтерська звітність, інтегрований сукупний баланс асоційованої корпорації, що складається з кількох компаній, звіт про фінансові результати діяльності головної компанії та дочірніх компаній, філіалів.[3,411]

Консолідований баланс, який веде головне підприємство (материнське підприємство), включає в себе баланси тих її учасників, які мають аналогічні показники фінансової звітності. Але одночасно кожен з учасників веде окремий баланс в тій частині активів, яка не задіяна в спільній діяльності групи. Консолідований баланс - складається на підставі балансів підприємств, юридично самостійних та дочірніх підприємств, як єдиної економічноїодиниці. Консолідованого балансу потребують складні господарства, що маютьвідділи, філії чи підприємства, які самостійно ведуть рахівництво іскладають прості баланси. Простих балансів у цих структурах складаєтьсястільки, скільки було окремих самостійних систем рахівництва. Форму балансу підприємства та зміст його статей визначено П(С)БО 2"Баланс". Згідно з цим нормативно-правовим документом баланс складаєтьсяза формою №1 (код 1801001) .

Метою складання консолідованого балансу є надання користувачам повної, правдивої танеупередженої інформації про фінансовий стан підприємства на звітнудату.

Як і будь-яка форма фінансової звітності, консолідований баланс включає заголовок, основні її елементи (класи) та підкласи. У заголовку наводиться:

    -назва підприємства, його організаційно-правова форма та місцезнаходження; -назва звіту; -дата, на яку складено звіт; -валюта, в якій складено звіт та рівень її точності.

Для вивчення фінансового стану підприємства необхідна інформація про економічні ресурси, що ним контролюються, його фінансову структуру, ліквідність та платоспроможність, а також здатність адаптуватися до змін середовища, в якому воно функціонує. [4,305]

Консолідований баланс - це не тільки метод узагальнення інформації про стан та склад господарських засобів материнського та дочірніх підприємсв і джерел їх формування, а й форма фінансової звітності, яка містить важливу інформацію про фінансовий стан підприємства. Нормативним документом, яким визначається зміст і форма Балансу та загальні вимоги до розкриття його статей є Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87.

Норми цього Положення (стандарту) застосовуються до балансів підприємств, організацій та інших юридичних осіб (далі -- підприємства) усіх форм власності (крім банків і бюджетних установ).

Особливості складання консолідованого балансу визначаються окремим положенням (стандартом).Терміни, що використовуються в цьому Положенні (стандарті), мають таке значення:

Активи -- ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до надходження економічних вигод у майбутньому.

Власний капітал -- частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов'язань.

Довгострокові зобов'язання -- всі зобов'язання, які не є поточними зобов'язаннями.

Пов'язані сторони -- підприємства, стосунки між якими обумовлюють можливість однієї сторони контролювати іншу або здійснювати суттєвий вплив на прийняття фінансових і оперативних рішень іншою стороною.

Зобов'язання -- заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди.

Еквіваленти грошових коштів -- короткострокові висо - коліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни вартості.

Фінансові інвестиції -- активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора.

Поточні зобов'язання -- зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бу - ти погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу.

Необоротні активи -- всі активи, що не є оборотними.

Оборотні активи -- грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

Операційний цикл -- проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та отриманням коштів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг.

Метою складання балансу є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан підприємства на звітну дату.

У балансі відображаються активи, зобов' язання та власний капітал підприємства.

Згортання статей активів та зобов'язань є неприпустимим, крім випадків, передбачених відповідними положеннями (стандартами).

Підсумок активів балансу повинен дорівнювати сумі зобов'язань та власного капіталу.

Актив відображається в балансі за умови, що оцінка його може бути достовірно визначена і очікується отримання в майбутньому економічних вигод, пов'язаних з його використанням.

Витрати на придбання та створення активу, які, відповідно до попереднього абзацу, не можуть бути відображені в балансі, включа - ються до складу витрат звітного періоду у звіті про фінансові результати.

Зобов' язання відображається у балансі, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення.

Власний капітал відображається в балансі одночасно з відображенням активів або зобов'язань, які призводять до його зміни.

Консолідований баланс складається в два етапи:

    - підсумовуються балансові дані материнської компанії і дочірньої організації, причому активи дочірньої компанії вважаються за результатами проведеної оцінки вартості бізнесу; - усуваються елементи "подвійного рахунку" активів і зобов'язань.

У консолідованому балансі довгострокові фінансові вкладення - це оцінка прямих інвестицій "поглинається" компанії на певну суму.

Інші основні процедури консолідації балансу полягають у наступному:

    - балансова вартість інвестицій материнської компанії в кожну дочірню компанію та частина капіталу кожної дочірньої компанії, що належить материнської компанії, виключаються;[5,47] - частка меншості в чистих активах зведених дочірніх компаній за звітний період розраховується і наводиться у зведеному бухгалтерському балансі окремо; - внутрішньогрупові баланси та внутрішньогрупові операції виключаються; (внутрішньогрупові операції - операції між материнським та дочірніми підприємствами або між дочірніми підприємствами однієї групи). - консолідований прибуток коригується з урахуванням дивідендів за кумулятивним привілейованими акціями дочірньої компанії незалежно від того, були дивіденди оголошені або ні; - інвестиції слід враховувати починаючи з тієї дати, коли вона припинила бути дочірньою компанією і не стала асоційованою компанією .

Під час складання консолідованої фінансової звітності можуть не наводитися статті (рядки) форм фінансової звітності, за якими група підприємств не має показників (крім випадків, якщо такі показники були у попередньому звітному році), і підлягають виключенню:

    - балансова вартість фінансових інвестицій материнського підприємства у кожне дочірнє підприємство та частка материнського підприємства у кожному дочірньому підприємстві; - сума внутрішньогрупових операцій та внутрішньогрупового сальдо; - сума нереалізованих прибутків та збитків від внутрішньогрупових операцій (крім збитків, які не можуть бути відшкодовані).

Материнське підприємство для складання консолідованої фінансової звітності визначає частку меншості в капіталі та фінансових результатах дочірніх підприємств. Частка меншості визначається як добуток відсотку голосів, які не належать материнському підприємству, відповідно до власного капіталу та чистого прибутку (збитку) дочірніх підприємств, зменшеного (збільшеного) на суму нереалізованого прибутку (збитку) від внутрішньогрупових операцій.

Частка меншості відображається в консолідованому балансі окремо від зобов'язань та власного капіталу материнського підприємства у вписуваному рядку 385 "Частка меншості". У консолідованому звіті про фінансові результати частка меншості у прибутку (збитку) відображається у вписуваному рядку 215 "Частка меншості" від'ємною величиною у дужках.

Якщо частка меншості у збитках дочірнього підприємства перевищує частку меншості в капіталі дочірнього підприємства, то на суму такого перевищення і величину наступних збитків, яка належить до частки меншості, зменшується частка материнського підприємства у власному капіталі групи підприємств за винятком тієї частини, щодо якої меншість має зобов'язання і здатна покрити збитки. Якщо згодом у фінансовій звітності дочірнього підприємства відображено прибуток, то вся сума такого прибутку розподіляється на частку материнського підприємства до покриття збитків меншості, сума яких відшкодована раніше за рахунок материнського підприємства.

Якщо дочірнім підприємством випущені привілейовані акції, за якими накопичується сума дивідендів та які перебувають у володінні за межами групи, то материнське підприємство розраховує свою частку прибутку або збитку після коригування на суму дивідендів за привілейованими акціями дочірнього підприємства, незалежно від оголошення дивідендів.[7]

Вартість гудвілу, що виникає при консолідації фінансової звітності материнського підприємства і фінансової звітності дочірніх підприємств, визначається згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 19 "Об'єднання підприємств" і відображається в консолідованому балансі у вписуваному рядку 075 "Гудвіл при консолідації".

Різниця між балансовою та справедливою вартістю придбаних ідентифікованих активів і зобов'язань на дату придбання відображається у консолідованій фінансовій звітності у складі витрат (доходів) протягом періоду корисного використання відповідного активу або терміну погашення зобов'язання.

Курсові різниці, що виникають під час переобрахунку показників фінансової звітності дочірніх підприємств, які розташовані за межами України, у валюту України, визначаються згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів" і відображаються у консолідованому балансі у вписуваному рядку 375 "Накопичена курсова різниця". При цьому негативна курсова різниця наводиться у дужках і вираховується при визначенні підсумку розділу "Власний капітал" Балансу. Такі різниці в консолідованому звіті про власний капітал відображаються у додатковій графі "Накопичена курсова різниця".[6]

Консолідований баланс передбачає включення до його складу всіх підприємств однієї компанії, фірми, концерну з правом юридичної особи У консолідованому Балансі відстрочені податкові активи та відстрочені податкові зобов'язання відображаються розгорнуто.

Згортання відстрочених податкових активів та відстрочених податкових зобов'язань полягає у визначенні різниці між сумою визнаних відстрочених податкових активів (рахунок 17) і сумою визнаних відстрочених податкових зобов'язань (рахунок 54). Відповідно у Балансі підприємства буде відображений або відстрочений податковий актив (рядок 060), або відстрочене податкове зобов'язання (рядок 460) у разі, якщо це не консолідований звіт.

Заключні етапи процесу консолідації балансу включає наступні кроки:

    - у баланс переноситься рядок нерозподіленого прибутку зі звіту про нерозподіленого прибутку; - у звіті про прибутки та збитки знаходиться підсумок колонки "Інтереси меншості" і переноситься цей підсумок в колонку консолідованого балансу; - підсумовуються всі рахунки балансу по рядках і вийдуть рахунку консолідованого балансу; - перевіряється рівність сум активів і пасивів консолідованого балансу.

П. 12 П(С)БО 20

Порядок відображення у звітності (балансі ПБО 2) гудвілу, згідно з яким вартість гудвілу (негативного гудвілу), який виникає при консолідації фінансової звітності материнського підприємства та фінансової звітності дочірніх підприємств, визначається згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 19 "Об'єднання підприємств" і відображається в консолідованому балансі у вписуваному рядку 075 "Гудвіл при консолідації". При цьому вартість негативного гудвілу наводиться у дужках і вираховується при визначенні підсумку розділу "Необоротні активи" балансу. Порядок відображення курсових різниць при перерозрахунку показників фінансової звітності дочірніх компаній, які працюють за кордоном, згідно з яким курсові різниці, які виникають під час перерозрахунку показників фінансової звітності дочірніх підприємств, розташованих за межами України, у валюту України, визначаються згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 21 "Вплив зміни валютних курсів" і відображаються в консолідованому балансі у вписуваному рядку 375 "Накопичена курсова різниця". При цьому негативна курсова різниця наводиться у дужках і вираховується при визначенні підсумку розділу "Власний капітал" балансу. Розкриття інформації про складання консолідованої фінансової звітності провадиться у примітках до консолідованої фінансової звітності, у яких наводиться інформація про:

    - перелік дочірніх підприємств з вказанням: назви країни реєстрації; місцезнаходження; частки в капіталі; частки в розподілі голосів (у разі її неспівпадіння з часткою в капіталі); - назви дочірніх підприємств, у яких материнському підприємству прямо або опосередковано (через дочірні підприємства) належить більше половини голосів, але які з причин відсутності контролю не є дочірніми підприємствами; - причини, через які показники фінансової звітності дочірнього підприємства не включені до консолідованої фінансової звітності; - характер відносин між материнським та дочірнім підприємствами, якщо материнське підприємство не володіє в дочірньому підприємстві (прямо або опосередковано) більш як половиною голосів; - вплив придбання чи продажу дочірніх підприємств на фінансовий стан (на дату балансу), фінансові результати звітного періоду та такі самі показники попереднього періоду; - статті консолідованої фінансової звітності, до яких застосовувалася різна облікова політика. [7]

Похожие статьи




Загальна характеристика, структура та значення Консолідованого балансу (Звіту про фінансовий стан) (ф. № 1-к) - Консолідація звітності

Предыдущая | Следующая