Економіко-правовий аналіз нормативної бази з обліку готової продукції - Облік наявності та руху готової продукції на підприємстві

Згідно з П(С)БО 16 "Витрати" до виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

Виробнича собівартість продукції зменшується на справедливу вартість супутньої продукції, яка реалізується, та вартість супутньої продукції в оцінці можливого її використання на самому підприємстві.

Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством.

До складу прямих матеріальних витрат включається вартість сировини та основних матеріалів, що становлять основу вироблюваної продукції, купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат. Прямі матеріальні витрати зменшуються на вартість зворотних відходів.

До складу прямих витрат на оплату праці включаються заробітна плата та інші виплати робітникам, зайнятим у виробництві продукції, виконанні робіт або наданні послуг, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат.

До складу інших прямих витрат належать усі інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат, зокрема: відрахування на соціальні заходи, плата за оренду земельних і майнових паїв, амортизація, втрати від браку, які складаються з вартості остаточно забракованої з технологічних причин продукції (виробів, вузлів, напівфабрикатів), зменшеної на її справедливу вартість, та витрат на виправлення такого технічно неминучого браку.

Для обліку виробництва призначений рахунок 23 "Виробництво". Це активний калькуляційний рахунок, за дебетом якого відображаються витрати, а за кредитом - вихід продукції або списання вартості виконаних робіт і послуг.(табл.1.1.)

Таблиця 1.1 Облік виробництва (без рахунків класу 8)

Зміст господарських операцій

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

Списано на виробництво сировину, матеріали та інші матеріальні запаси

23 "Виробництво"

    20 "Виробничі запаси", 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва", 28 "Товари"

Виконані роботи і послуги іншими підприємствами для потреб основного виробництва

23 "Виробництво"

63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками", 68 "Розрахунки за іншими операціями"

Нараховано знос (амортизацію) основних засобів

23 "Виробництво"

13 "Знос (амортизація) необоротних активів"

Нараховано заробітну плату з нарахуваннями і віднесено на основне виробництво

23 "Виробництво"

    65 "Розрахунки за страхуванням", 66 "Розрахунки за виплатами працівникам"

Списано загальновиробничі витрати на основне виробництво

23 "Виробництво"

91 "Загальновиробничі витрати"

Одержано від виробництва готову продукцію

26 "Готова продукція"

23 "Виробництво"

Списано собівартість виконаних робіт і послуг на сторону

90 "Собівартість реалізації"

23 "Виробництво"

За рахунком 23 "Виробництво" може бути залишок за дебетом, який показує суму незавершеного виробництва. Аналітичний облік до рахунку 23 ведеться за видах продукції, яка виготовляється, замовленнями, роботами, послугами.

Витрати обліковують за статтями, перелік і кількість яких підприємство встановлює самостійно, і зазначає в обліковій політиці. Для промислових підприємств рекомендується мати такий перелік статей калькулювання:

    - сировина та матеріали; - купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби; - роботи і послуги виробничого характеру сторонніх підприємств та організацій; - паливо й енергія на технологічні цілі; - основна заробітна плата; - додаткова заробітна плата; - відрахування на соціальне страхування; - витрати на утримання та експлуатацію устаткування; - загальновиробничі витрати; - втрати від браку; - інші виробничі витрати.

Підприємства поряд з основним можуть мати допоміжне виробництво, що залежить від галузі діяльності та інших обставин.

Допоміжні виробництва поділяються на дві групи:

    1) виробництва, які обслуговують окремі підрозділи - цехи механічні, ремонтні, інструментальні, деревообробні, тарні та ін.; 2) виробництва, які обслуговують декілька цехів і постачають їм свою технологічну продукцію, - електростанції, котельні, водоканалізаційні, транспортні, холодильні, компресорні, очисні споруди та ін.

Роботу допоміжних виробництв обліковують на окремих аналітичних рахунках до рахунку 23 "Виробництво". Витрати виробництв першої групи, як правило, додають до загальновиробничих витрат цеху і загальною сумою розподіляють між продукцією цього цеху. За виробництвами другої групи здійснюють калькулювання собівартості одиниці роботи чи послуги, за якою роблять розподіл вартості послуг між споживачами, здійснюючи запис за дебетом і кредитом рахунку 23 "Виробництво" за різними аналітичними рахунками.

Приклад 1.

Ремонтна майстерня обслуговує один цех. Витрати за нею обліковують на окремому аналітичному рахунку і розподіляють між видами продукції цеху так, як і загальновиробничі витрати.

Приклад 2.

Транспортний цех виконує послуги іншим цехам. Витрати за ним обліковують на окремому аналітичному рахунку і здійснюють калькулювання собівартості тонно-кілометра (одиниці роботи). Розподіляють витрати транспортного цеху між споживачами відповідно до виконаних тонно-кілометрів, оцінюючи їх за фактичною собівартістю. Запис роблять за кредитом аналітичного рахунку "Транспортний цех" і за дебетом аналітичних рахунків підрозділів споживачів послуг. У синтетичному обліку це буде запис за дебетом і кредитом рахунку 23 "Виробництво".

Похожие статьи




Економіко-правовий аналіз нормативної бази з обліку готової продукції - Облік наявності та руху готової продукції на підприємстві

Предыдущая | Следующая