Папір для відстав і полімерні плівки - Процес вироблення книги

Папір для відставу має бути щільним, пружним, не ламатися при круглінні шпації та при тисненні на корінці рельєфного малюнка. Він повинен бути цупким, щоб ліпше сприймати клей. Для цього використовують папір масою один метр квадратний на 210 г, що називається папером для галантерних виробів.

Целофан -- тонка прозора плівка, яку отримують при обробці целюлози. На лужну целюлозу діють рідким сірковуглецем CS. Отримують розчин ксантогенату целюлози, який протискується через вузьку щілину у ванну зі сірчаною кислотою.

Кислота руйнує ксантогенат і відновлює целюлозу у вигляді прозорої, безбарвної неплавкої плівки. Крихку плівку з відновленої целюлози пластифікують, пропускаючи через ванну з гліцерином. У результаті отримують целофанову плівку, що містить 10... 15% гліцерину та 1... 10% води.

Целофанова плівка пропускає повітря та вологу, добре приклеюється, але не зварюється. На поверхні целофану можна друкувати будь-яким способом, але найчастіше використовують трафаретний і глибокий друк. Целофан використовують для пакування харчових продуктів.

Лакований целофан. Для підвищення водостійкості целофан покривають лаковими плівками і використовують при цьому нітроцелюлозні, полівінілацетатні та кремнійорганічні лаки товщиною 1...5 мкм.

Лакований целофан при використанні термопластичних лаків стає термозварювальним, здатність до задруковування кольоровими фарбами при цьому поліпшується. Лакований целофан використовують для пакування молочних і м'ясних продуктів, фруктів, овочів, кондитерських виробів, заморожених напівфабрикатів та ін.

Ацетилцелюлозна плівка -- безбарвний, прозорий матеріал, непроникний для газів і пари. Плівка не має запаху, нетоксична, не деформується при зміні температури та вологи повітря, стійка до дії води, олії та жирів. Розчиняється в ефірах, кетонах, метиленхлориді, етилендихлориді. Пластифікується трихрезилфосфатом і трифеніл фосфатом. На ацетил целюлозній плівці легко друкувати. її можна приклеювати до паперу, картону, металевої фольги, але не можна зварювати.

Ацетилцелюлозну плівку використовують для виготовлення прозорих альбомів, як основу-підкладку фотографічних шарів і малоформатних металізованих офсетних друкарських форм.

Лавсанова (поліетилентерефталанова) плівка відзначається стійкістю до низьких і високих температур. її розміри і фізичні властивості залишаються незмінними при зміні температури і вологості навколишнього середовища. Товщина плівки 10...20 мкм, вона прозора (пропускає близько 90% видимого світла), еластична (відносне видовження 50... 130%), міцна (витримує понад 20 000 подвійних згинань), температура плавлення -- 260...265 °С, має невелику усадку після термообробки, що запобігає ко-робленню виробів, зберігає свої властивості протягом тривалого часу (до п'яти років), дешевша, ніж триацетатна плівка.

Лавсанову плівку широко використовують як основу-підкладку фо-тошарів і палітурної фольги. її можна припресувати до різної продукції, що віддрукована на крейдяному папері масою 1 м2 120...240 г, на офсетному та обкладинковому 1 м2 100 г і більше.

Поліамідна (нейлонова) плівка не жолобиться, не морщиться при зберіганні, надійно захищає від водяної пари, олії, а також від органічних запахів. Поліамідна плівка добре зварюється, на ній можна друкувати різним способом без попередньої обробки. Широко використовують при виготовленні книжкових оправ.

Поліпропіленова плівка високоміцна, еластична, зі значним відносним видовженням (170...250%). Товщина плівки 12...20 мкм, міцність на згин -- понад 70000 подвійних згинань. Вона прозора (пропускає 90...95% світла), стійка до дії води та ряду хімічних реагентів, має малу усадку після термообробки, температура плавлення -- 160... 170 °С. Недолік плівки -- невисока морозостійкість. При температурі нижче --20 °С вона стає крихкою. Проте завдяки високим фізико-хімічним і механічним властивостям плівку використовують для припресування до продукції, віддрукованої на офсетному крейдяному папері, маса їм2 якого більша 120 г.

Триацетатні плівки мають товщину 25 мкм, крихкі, погано розтягуються (відносне видовження 6...8%). Тому не доцільно припресовувати плівку до палітурки № 7. Вона має невисоку міцність, середню вологостійкість, температуру плавлення 100... 180 °С, але може відбуватися її відшаровування від паперу. Плівка товщиною 24 мкм є прозорою, блискучою, глянцевою і використовується для оздоблення продукції, віддрукованої на офсетному звичайному та крейдяному папері масою їм2 120...180 г і на картоні з використанням клею 82. Плівка більшої товщини може погіршити оптичні властивості відбитка внаслідок спотворення зображення та жовтуватого відтінку. Окрім цього, вона дає велику усадку (10... 12%), що зумовлює жолоблення та скручування, тому її використовують для двобічного припресування до паперів усіх видів.

Діацетатну плівку "Кларіфойл" (Великобританія) виготовляють товщиною 12... 15 мкм і використовують для оздоблення виробів, віддрукованих на папері будь-якого виду.

Похожие статьи




Папір для відстав і полімерні плівки - Процес вироблення книги

Предыдущая | Следующая