Обробка блока - Процес вироблення книги

В обробку книжкового блоку входить ряд операцій. Взалежності від способу скріплення в обробку корінця входять різні операції.

При обробці корінця блоків зшитих нитками виконують такі операції:

    1. Заклейка корінця; 2. Сушка корінця; 3. Обтиск корінця; 4. Обрізка з трьох сторін; 5. Зафарбування обрізів; 6. Кругління корінця; 7. Відгин фальців; 8. Наклейка марлі; 9. Приклейка стрічки - закладки (ляссе); 10. Наклейка капталу; 11. Наклейка бумажки; 12. Наклейка гільзи; 13. Сушіння корінця. 1) Заклейка корінця блоку. Корінці зшитих блоків повинні бути обов'язково заклеєні для скріплення між собою зошитів у блоці і придання стійкої форми корінцю, від якої залежать якість подальших операцій. Клеєва промазка повинна бути еластичною, міцною, рівномірною. Міцність залежить від: природи клею, його в'язкості, товщини клеєвого шару. Кістковий клей не тільки проникає між зошитами але і склеює їх та утворює достатньо міцні опори для фальців під час розкривання книги. Великий вплив на якість заклейки надає в'язкість клею. Для хорошого заклеювання промазка повинна бути рівномірною тоненькою і не пересушеною. При великій товщині клейової плівки якість заклейки знижається. Використання темного клею при заклейці погіршує якість виробу. Найкраще при заклейці корінця використовувати полівінілацетатну дисперсію. Це клей білого кольору який використовується в холодному вигляді. 2) Сушка корінця блока. Сушіння призначене для виділення зайвої вологи з клейового шару та паперу, на я кий нанесено клей. Блоки повинні бути просушені і тільки тоді їх можна обробляти далі. Сушіння блоків виконується, як в натуральних умовах так і в штучних сушильних пристроях:
      А) сушіння корінця блока в натуральних умовах. Сушіння книжок в натуральних умовах проходить повільно, тому при великих тиражах потребує багато площі. Цей процес залежить від кліматичних умов в цеху. При заклейці корінці блоків, зшитих без марлі, можна віддавати до наступної операції через 10 хв., а зшиті на марлі - 15-20 хв. Недоліком цієї сушка являється збільшення виробничого циклу. Б) Штучна сушка корінцевих блоків. Є 3 види сушки корінця:
        - тунельні сушильні пристрої розташовують горизонтально до поверхні поля і являють собою камеру де виконується згаданий режим сушки; - через вертикальні сушильні пристрої блоків в процесі сушки транспортуються з одного поверху на другий. Волога яка випаровується, видаляється вентилятором; - в циліндричних сушильних пристроях сушка виконується також термовипромінюванням. Але ці сушильні пристрої важкі в конструкції і при цьому не находять широкого використання на підприємствах.

Технічні вимоги до якості після сушки. Корінець висушених блоків не повинен мати вологого блиску і клей при торканні не повинен давати відлип. Блоки не повинні склеюватися між собою. Марля не повинна бути кручена або зм'ята.

3) Обтиск корінця блоку після сушіння. Обтиск корінця блока виконується для того, щоб вирівняти по товщині корінцеву та передню частини. Потовщення виникає в результаті проникнення клею між фальцами зошитів та деформації волокон паперу при нанесенні клею на корінець. Обтиск виконується корінцевої частини та всього блоку.

Вимоги до якості:

    - товщина обжатого корінця блока повинна бути однаковою по всій висоті блоку; - товщина корінця всіх блоків у тиражі повинна бути однакова; 4) Обрізка блоків з 3-х сторін. Призначення обрізки. Отримати необхідну висоту і ширину блоку, придати йому охайного вигляду та забезпечення зручного користування книгою обрізка виконується на: 1-ножевих або 3-ножевих різальних машинах.

Фактори, які впливають на точність обрізки. Для того, щоб точно обрізати блок, потрібно щоб він був добре обжатий. Точність обрізки залежить від висоти пачки: чим вище пачка, тим більше розходження в розмірах обрізаних блоків. Найкраща якість коли обрізується один блок.

Вимоги до якості. В обрізаних блоках сторони повинні бути рівними, зрізані петлі всіх згинів, кромки аркушів і графічні проколи. Обрізка блоків повинна бути гладкою і чистою. Чистота обріза залежить в основному від якості ножів та марзанів. На ножах не повинно бути щербин і збоєнь. На форзацах і полях сторінок блоків не повинно бути складок, зморшок та надрізів.

    5) Кругління корінця блока. Кругління - це операція, я кА призначена для вирівнювання товщини корінцевої і передньої частини блоку; для придання корінцю симетричної округленної форми; для кращого розкривання. Кругління виконується на круглільних станках або на блокообробних агрегатах. 6) Кашерування або відгин фальців. Виконується для закріплення форми корінця, покращює розкривання книги і збільшує міцність з'єднування блока з кришкою.

Вимоги до якості:

    1. Корінець блоку повинен мати округлу симетричну форму; 2. Довжина дуги у всіх блоків одного тиражу повинна бути однаковою; 3. Корінець блоку повинен мати симетричний чіткий профіль відігнутих фальців; 4. Довжина дуги повинна відповідати стандартам. 7) Наклейка марлі, стрічки - закладки, капталу та паперу. Марля наклеюється тоді, коли блок зшивався брошурним шиттям, нитками, без марлі.

Наклейка стрічки - закладки виконується в основному для видань покращеного типу. Ця операція виконується завжди вручну.

Каптал - це шовкова або бавовняна стрічка тканини з потовщенням з однієї сторони. Каптал являється елементом оформлення книги, а також скріплює кінцеві частини корінця. Перед тим, як наклеювати каптал його апретують (тобто проклеюють) для того, щоб він був цупким і не скручувався.

Вимог до якості:

    1. При наклейці капталу потрібно, щоб він не був перетягнутий на якусь одну сторону; 2. Він повинен буди приклеєний по ширині відповідно довжині дуги; 3. Потовщина частина повинна бути приклеєна впритик до обрізу і не висіти.

Папір наклеюється на корінець блоку після наклейки капталу. Він придає блоку акуратний вигляд, збільшує скріплення зошитів у блоці, зберігає клейовий шар від висихання та осипання. Розміри паперу6 висота - висоті блоку-4мм; ширина - довжині дуги±2мм.

Якщо великий об'єм видання, то використовується гільза.

Похожие статьи




Обробка блока - Процес вироблення книги

Предыдущая | Следующая