Ксилографія на Сході, Ксилографія в Україні, Естампаж - Технологія друку (ксилографія, набірний шрифт)

Окремо стоїть мистецтво східній ксилографії. Якщо раніше вона передавала лише релігійні ієрогліфічні тексти, то в XVII столітті в Японії з'являються ілюстровані книги, а з 1660-х років - гравюри світського змісту. Розквіт японської ксилографії відноситься до XVIII століття, коли Окумура Масанобу ввів двох-і триколірну друк.

Найбільшим майстром кінця XVIII століття вважається творець ідеального жіночого портрета Китагава Утамаро, а в I половині XIX століття творці чудових пейзажів Кацусика Хокусай і Андо Хиросиге.

Ксилографія в Україні

Ксилографія відома в Україні (в основному на Волині та Галичині) з початку 14 століття. Майже забута у 18 -- 19 століттях, втім до цього часу відносяться роботи київського ієродиякона Севастяна. Мистецтво ксилографії, відроджується у 1920-х рр. В цьому стилі працював Хасевич Ніл, Яків Гніздовський

Естампаж

Непрямим попередником ксилографії окремі дослідники пропонують вважати естампаж - техніку отримання прямого відбитка рельєфного зображення. Перші досліди такого своєрідного способу друку відносять до часу, який практично збігається з часом винаходу в Китаї паперу (II століття н. е.). Це отримання відбитків з плоских кам'яних рельєфів, на рельєф накладається злегка зволожений папір, який спеціальними щітками притирають і легким постукуванням вдавлюють в поглиблення; після того на поверхню висушеного паперу, котрий сприйняв форму рельєфу, великою плоскою кистю і тампонами наносять водяну фарбу. У результаті виходить пряме відтворення рельєфу, яке складається з силуетів (залежно від завдань і застосовуваних матеріалів - чорних або кольорових), що перемежовуються пробільними лініями.

Цей спосіб мав застосування і в подальшому, вже з появою гравюри на дереві. Є припущення про те, що він міг вплинути на окремі стилістичні прийоми старої китайської гравюри, в яких можна спостерігати наслідування естампажу, що виражається наявністю білого штриха по кольоровому або чорному фону або силуетів.

Вбачаються схожість з естампажем і в прийомах друку торцововой гравюри притиранням - єдиному можливий спосіб отримання якісних відбитків з дощок малих форматів.

Похожие статьи




Ксилографія на Сході, Ксилографія в Україні, Естампаж - Технологія друку (ксилографія, набірний шрифт)

Предыдущая | Следующая