Ксилографія у західній Європі - Технологія друку (ксилографія, набірний шрифт)

Перші зразки західноєвропейської гравюри, що їх виконано в техніці обрізної гравюри на дереві, тобто ксилографії, з'явилися на межі XIV -- XV століть. У 1780-х роках художник і гравер Томас Бьюїк винайшов спосіб торцемвої гравюри на дереві (на поперечному зрізі стовбура твердих порід). Він сам створив ілюстрації до "Загальної історії чотириногих" і двотомної "Історії птахів Британії".

Разрешить написание латиницей

Так нині перша дата в історії гравюри збігається з першою датою в історії друкарства. Проте проникнення гравюри до Європи лише ненабагато випередило винахід Іоганном Гутенбергом книгодрукування.

Перші зразки західноєвропейської гравюри, виконані в техніці обрізної гравюри на дереві, з'явилися на рубежі XIV-XV століть. Вони були релігійного змісту, що зумовило поширення цього "ремесла": спочатку це була Баварія, Ельзас, провінції Священної Римської імперії. Якщо спочатку це були переважно релігійні зображення, то потім стали з'являтися сатиричні листки, календарі і абетки. Перша датована ксилографія називається "Св. Христофор "і виконана вона була в 1423 році. Близько 1430 року з'являються так звані блокові книги, де текст і ілюстрація вирізалися і друкувалися на одній дошці, а з 1461 ксилографії почали вживатися в якості самостійних ілюстрацій для друкованих книг.

Техніка гравюри на дереві досить проста: на відшліфовану поверхню дошки товщиною близько 2,5 см наноситься малюнок, після чого лінії цього малюнка обрізаються з обох сторін гострим ножем, а фон вибирається спеціальним інструментом до глибини 2-5 мм. Після цього дошку можна прокатувати фарбою і виконувати відтиснення на папері.

Якщо вище йшлося про так звану обрізний гравюрі (виконаної уздовж деревних волокон), то в 1780-х роках чудовий англійський художник і гравер Томас Бьюїк винайшов спосіб торцевої гравюри на дереві (на поперечному зрізі стовбура твердих порід). Він сам створив безліч шедеврів цього жанру - ілюстрації до "Загальної історії чотириногих" і двотомній "Історії птахів Британії".

Саме в техніці торцевої ксилографії в XIX столітті створюється безліч книжкових ілюстрацій, які з Додавання другої тонової дошки називалися політіпажей. Найбільш великими представниками цієї техніки в Росії були гравери Лаврентій Серяков і Володимир Мате.

Похожие статьи




Ксилографія у західній Європі - Технологія друку (ксилографія, набірний шрифт)

Предыдущая | Следующая