Ксилографія, Винайдення ксилографії у Китаї - Технологія друку (ксилографія, набірний шрифт)

Винайдення ксилографії у Китаї

Саме в Китаї було зроблено винахід механічного способу відтворення книг - друк. Винайдений раніше китайцями папір створив економічні і технічні передумови другого чудового винаходу китайців - друк. Сам принцип здобуття безліч відтисків з одного оригінала (кліше) був відомий дуже давно і практикувався зовсім не лише в Китаї, але ніде, включаючи і середньовічну Європу, не здогадувалися використовувати його для виготовлення книг.

Китайці прийшли до свого винаходу не відразу. У VI-V вв. до н. е. даоси - ченці, представники філософсько-релігійного учення даосизму, і буддисти стали друкувати з дерев'яних гравюр-печаток амулети, ікони, тексти. Не менш важливим джерелом винаходу друку ксилографії були відтиски з написів на камені. У Китаї, як і на древньому Сході, найбільш важливі тексти висікали на кам'яних стелах, щоб вони виявилися загальнодоступними і довговічними. Приблизно в V-VII вв. н. е. склалася практика знімати з цих стел естампи. Робилося це так: до стели прикладали декілька вологих листів паперу і легкими ударами молоточка заганяли папір в западини букв. Потім верхній аркуш змащували чорною фарбою, а западини залишали незакрашеними. Такий був своєрідний механічний спосіб літографування.

У VIII-IX вв. у Китаї затвердився і інший спосіб масового зняття копій - ксилографія. Хоча офіційно "батьком" поліграфії вважається Іоганн Гутенберг, який в 1440 році винайшов книгодрукування, проте найпершою з відомих друкарських книг є буддиська "Діамантова сутра", надрукована в Китаї в 868 році саме методом ксилографії.

Діамантова сутра 868 року, архів Британської бібліотеки

Суть простої ксилографії така: на дерев'яній дошці малюється в дзеркальному вигляді текст і, якщо треба, зображення. Потім частину деревини між буквами видаляють. Виходить рельєфна опукла друкарська форма. Рельєф змащують фарбою і притискують до паперу. Фарба переходить з форми на папір, і готовий відтиск виявляється прямим зображенням. У Китаї друкували на одній стороні аркуша, залишаючи зворотну чистою.

Непрямим попередником ксилографії окремі дослідники пропонують вважати естампаж - техніку отримання прямого відбитка рельєфного зображення. Перші досліди такого своєрідного способу друку відносять до часу, практично збігається з часом винаходи в Китаї папери (II століття н. Е..) - Це отримання відбитків з плоских кам'яних рельєфів; на рельєф накладається злегка зволожена папір, який спеціальними щітками притирают і легким постукуванням вдавлюють в поглиблення; після того на поверхню висушеної папери, сприйняла форми рельєфу, великою плоскою кистю і тампонами наносять водяну фарбу. У результаті виходить пряме відтворення рельєфу, яке складається з силуетів (залежно від завдань і застосовуваних матеріалів - чорних або кольорових), що перемежовуються пробільними лініями.

Похожие статьи




Ксилографія, Винайдення ксилографії у Китаї - Технологія друку (ксилографія, набірний шрифт)

Предыдущая | Следующая