Корпоративні ЗМІ як засіб створення конкретного образу, Корпоративна преса. Визначення та функції - Корпоративні ЗМІ

Корпоративна преса. Визначення та функції

Корпоративна газета як вид виникла однією з перших в системі вітчизняної періодичної преси. За два з половиною століття цей вид мав злети і падіння. З переходом суспільства до ринку, він знову виявився затребуваним і знаходиться на підйомі. Дослідник А. Ю. Горчева пише: "... коли ми говоримо про корпоративну друку, то маємо на увазі ті ЗМІ, якими займається бізнес: не тільки тому, що це дуже поширене явище, але й тому, що корпорація без ЗМІ зараз - дуже рідкісне явище, а ЗМІ без корпорації або спонсора, який заробив свої гроші в корпорації (за винятком тих небагатьох, які фінансує держава) взагалі уявити важко. Зародження класу підприємців потягнуло за собою зародження корпорацій, корпоративної преси, тому що з'явилися споживачі ділової інформації" [11].

Відомий дослідник ділової друку Дмитро Мурзін розглядав корпоративну пресу як інструмент управління корпорацією, що володіє всіма ознаками засоби масової інформації. Тобто корпоративна преса - особливий, інструментальний вигляд ділової преси. І ця особливість визначає її структуру [25]. Д. А. Мурзін виділяв чотири види періодичних корпоративних видань, а в рамках цих видів - ряд підвидів, також відрізняються між собою за своїм функціональним призначенням:

    1. Внутрішньо-корпоративні видання, які включають в себе підвиди: для всього персоналу; для лінійних менеджерів; для топ-менеджерів; 2. Видання для зовнішньої аудиторії, мають також декілька підвидів: галузеві видання - орієнтовані на персонал компанії, працівників галузі (включаючи конкурентів), представників влади; клієнтські - звернені до реального і потенційного споживача товарів і послуг компанії; просвітницькі журнали для корпоративних клієнтів - націлені не стільки на збут, скільки на реалізацію місії компанії, формування потреб і лояльності існуючих і майбутніх споживачів товарів і послуг; звіти: фінансові, соціальні (річні, щоквартальні, спеціалізовані), які стали важливим елементом залучення інвестицій. Це свого роду інструмент інформування суспільства про стан справ у компанії в цілому або в окремих сферах діяльності; 3. Змішані видання містять у собі ознаки і першого, і другого видів; 4. Колишні багатотиражки - суто український специфічний вид корпоративної преси: власне заводські багатотиражки - поширюються серед персоналу підприємства, вони типові для основних промислових центрів країни з великим числом великих підприємств; заводські газети для міста - будучи заводськими, вони одночасно виконують функції міських газет [26].

Кожне ЗМІ має свої цілі, які й визначають їх функції. Кожна функція диктує вид і підвид видання. Незалежно від типології корпоративних видань, основна їх мета - позиціонування компанії, досягнення у свідомості споживачів стійкого уявлення про бренд як про кращий для конкретних умов. Дослідники виділяють такі функції корпоративних ЗМІ:

    1. Інформування персоналу про роботу корпорації та про плани на подальший розвиток виробництва, формулювання цілей, завдання і стратегії корпорації. 2. Своєчасне інформування про впровадження новацій за місцем роботи (прийдешні зміни, кризові ситуації). 3. Зміцнення мотивації до праці, почуття загальної "сім'ї", співробітництва, корпоративного патріотизму. 4. Трансляція передового досвіду, пояснення необхідності його перейняти. 5. Соціалізації особистості: персонал засвоює соціально-культурний пласт корпорації, поступово включається в контекст корпоративних відносин. 6. Зворотній зв'язок допомагає читачеві конструктивно спілкуватися з колегами корпорації, її топ-менеджерами на сторінках видання, висловлювати свою думку. 7. Корпоративні ЗМІ сповіщають персонал про свою соціальну відповідальність, програмах грантової, благодійної, спонсорської та іншої діяльності компанії. 8. Корпоративні ЗМІ є одним з дієвих інструментів створення оптимальної комунікаційного середовища суб'єктів PR-діяльності: клієнтів, акціонерів, персоналу, потенційної аудиторії [12].

Є. В. Лапіна вважає найважливішими функціями внутрішньо-корпоративної газети інформаційну (об'єктивне висвітлення новин та корпоративних традицій організації), мотиваційну (прилучення співробітників до цінностей організації), посередницьку (контроль над відповідністю дій керівництва корпорації з проголошеними цінностями) та розважальну (задоволення потреб самовираження і відпочинку читачів) [19].

Належність до корпорації, вираз її інтересів, а значить залежність від побажань керівництва, породжує деякі особливості розвитку корпоративних мас-медіа в України. Зокрема, тиск на форму і зміст публікацій. Намагаючись догодити керівництву компанії, корпоративні видання публікують виключно позитивні матеріали. "Найчастіше... корпоративне видання виконує функцію казкового дзеркала, в якому відображаються виключно гідності власника. Зворотною стороною прагнення бути "всіх прекрасніше і миліше" у багатьох випадках є майже патологічна боязнь відкритого обговорення будь-яких проблем, тим більше - критики. Цензура, майже неминуча в корпоративному виданні, приймає тут гіпертрофовані форми тотального контролю, що перевершують за своїми масштабами гірші зразки партійного контролю над пресою"[26].

Ще одна специфіка корпоративних ЗМІ також випливає з приналежності видання до корпорації, і полягає в утриманні видання, яке залежить від того, яким видом діяльності займається компанія. Вузька спрямованість ділових ЗМІ, безумовно, висуває певні вимоги до журналістам, які працюють у цій сфері. Для того щоб трудитися в корпоративних ЗМІ, необхідно володіти не тільки навиками журналістської творчості, але й бути компетентним у галузі діяльності компанії, якій належить мас-медіа.

Отже, можна виділити властивості, характерні саме для корпоративних мас-медіа:

    - Наявність в матеріалах вузькопрофесійного термінології дозволяє сміливо віднести корпоративні ЗМІ в підвид ділових видань; - Для формування іміджу компанії допускається тільки позитивна інформація. Хоча іноді це має негативний ефект; - Різноманіття цільових аудиторій: інформація представлена у всьому обсязі: і для співробітників компанії, і для жителів району; - Існують особливі вимоги до журналістів корпоративних видань: мало бути талановитим журналістом, необхідно ще мати знання в області діяльності компанії, бути мобільним.

Похожие статьи




Корпоративні ЗМІ як засіб створення конкретного образу, Корпоративна преса. Визначення та функції - Корпоративні ЗМІ

Предыдущая | Следующая