Бібліографічний огляд та його класифікація - Бібліографічний огляд продукції видавництва "Кальварія"

Бібліографічний огляд-вважається бібліографічний посібник, що містить узагальнену характеристику групи документів, які об'єднуються за певною ознакою. Тобто це - посібник, у якому застосовується огляд як спосіб бібліографічної характеристики. Текс огляду подається у вигляді статті, з послідовним висвітленням певних питань, з відсилками до відповідних документів, бібліографічні описи яких подаються окремо, у вигляді приміток [2, с. 105].

Види бібліографічних оглядів виокремлюються за різними ознаками : за цільовим і читацьким призначенням, за змістом, за видами дібраних до огляду видань, за формою подачі матеріалу.

За цільовим і читацьким призначенням бувають науково-допоміжні та рекомендаційні огляди. Науково-допоміжні огляди готують для читачів-фахівців, а також ознайомлюють із літературою, потрібною їм у науковій і практичній діяльності. Рекомендаційні огляди знайомлять з різноманіттям тем, відображених у літературі, а також вміщують найцікавіші та найкорисніші твори [3, с. 228].

За змістом бібліографічні огляди поділяють на універсальний, галузеві, тематичні та персональні. Універсальним найчастіше є огляди нових надходжень до бібліотек, книжкових магазинів. Вони інформують читачів про нові видання з усіх галузей знань. Саме такі огляди охоплюють книги, журнали та інші матеріали. Галузеві огляди складають, якщо в бібліотеках є великі розділи фонду природничо-наукової, технічної, сільськогосподарської, медичної та іншої літератури.

Особливо поширені тематичні огляди, вони охоплюють твори з певної теми. Під темою можна розуміти і галузь знання, і розділ науки або техніки, і певну проблему, і конкретне питання. Персональні огляди складають зазвичай у зв'язку з ювілеями і пам'ятними датами : днем народження письменника, художника, вченого. Різновидами персональних оглядів є огляди про життя і творчість діяча, про найважливіші твори та нові книги певної особи. Отже, це огляди, в яких одночасно характеризуються і праці автора, і матеріали, що розповідають про його життя і діяльність.

Саме за видами включених до огляду видань виокремлюють огляди книг, журналів, серійних видань, спеціальних видів видань, а за формою подачі матеріалу огляди бувають усні та друковані [3, с. 229].

Отже, бібліографічний огляд є живою, безпосередньою оповіддю про твори друку, а також в оглядах рекомендують книги загалом та їх окремі частини, журнали й конкретні статті. Важливим є те, що при складанні огляду потрібно відібрати найнеобхідніші відомості про кожен документ, показати внутрішню логіку розкриття теми, звернути увагу читача на різноманітні додатки, що є в проаналізованих виданнях.

Похожие статьи




Бібліографічний огляд та його класифікація - Бібліографічний огляд продукції видавництва "Кальварія"

Предыдущая | Следующая