МАСОВА КОМУНІКАЦІЯ ЯК ОБЄКТ СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ - Ставлення населення до реклами на телебаченні та її ефективність

Одним з важливих елементів соціальної і політичної системи суспільства є засоби масової інформації (преса, радіо, телебачення, кіно та інші). Їх соціальна роль пов'язана, насамперед, з розвитком свідомості мас, кожної особи. Система засобів масової інформації - соціальний інститут, що забезпечує збирання, опрацювання і розподіл інформації в масовому масштабі, на основі закономірностей, панівних в суспільстві. Діяльність засобів масової інформації полягає в забезпеченні обміну соціальною інформацією між великими групами людей в межах соціального мікро середовища з допомогою соціальних організацій і об'єднань, а також технічних засобів збирання, опрацювання і поширення інформації. Предметом соціології масової інформації виступають закономірності духовного їх впливу на формування свідомості і соціальної поведінки людей. Ефективність засобів масової інформації визначається ступенем їх впливу на політичну, економічну, соціальну, культурну сфери життя суспільства і спів відносинами між метою їх пропаганди або окремими виступами і фактичним її досягненням. Діють загальні специфічні критерії ефективності пропаганди, засобів інформації. В діяльності засобів масової інформації відображаються зв'язки не тільки системи масового спілкування, але й всього суспільства. [5; 34]

Україна сьогодні стає динамічним суспільством, в якому комунікація починає посідати нове місце. Від суто теоретичного поняття в науковому плані або ритуальної складової суспільного життя комунікація стає важливим чинником як суспільного, так і бізнесового життя сьогодення. На цьому тлі виникають нові наукові царини, серед яких "Теорія переговорів", "Аналіз і розв'язання конфліктів", "Паблік рілейшнз" та інші, що мають як базову дисципліну саме теорію комунікації. Ми ввійшли до нового світу, і в цьому переході чи не найголовнішу роль відіграла комунікація, адже саме політична комунікація уможливлює зміни суспільних систем. Комунікація оточує нас на кожному кроці. Тому нам слід оволодіти як її правильним використанням, так і методами її наукового аналізу. Без комунікації суспільство існувати не може, бо це його "нерв". [ 5; 40]

Соціологія масової комунікації - це галузь соціології, що вивчає процеси функціонування і розвитку мас-медіа. Метою соціології масової комунікації є вивчення з одного боку обумовленості цих процесів, а з іншого, їх наслідків, тобто впливу на соціальні, політичні, культурні та економічні процеси.

Соціологічне дослідження - це система логічних, послідовних, методологічних та організаційно технічних процедур для отримання наукових знань про певні явища, процеси. Мета соціологічного дослідження містить у собі відповідь на питання для чого воно проводиться, орієнтує дослідження на кінцевий результат визначає логіку й спрямованість завдань, упорядковує різноманітні дослідницькі процедури. Завдання - це логічно сформульовані настанови. Вказівки, послідовне вирішення яких конкретизує поставлену мету і забезпечує її реалізацію.](Кривошел Г. Соціологія журналістики)

Сучасні засоби масової комунікації, особливо телебачення, набувають планетарного характеру, звертаючись до сотень, мільйонів людей і створюють новий тип культури - аудіовізуальний. Ці та інші особливості та функції стали у 20-х роках ХХ століття предметом вивчення соціології масової комунікації. Вважається, що початок їй поклав соціолог М. Вебер, котрий у 1910 році обгрунтував необхідність соціології преси, та окреслив коло її проблем.

Головний напрямок досліджень соціології масової комунікації це вивчення ефективності масової інформаційної діяльності, пошук науково і практично обгрунтованих шляхів її підвищення. Соціологія МК розглядає не становлення та історичний розвиток журналістики, а процес динамічного її функціонування, її реальне життя як цілісного організму в багатстві конкретних умов та факторів.[14; 34].

Похожие статьи




МАСОВА КОМУНІКАЦІЯ ЯК ОБЄКТ СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ - Ставлення населення до реклами на телебаченні та її ефективність

Предыдущая | Следующая