Аналіз варіантів схем вузла та вибір оптимального - Проектування залізничного вузла

Залізничний вузол сортувальний колійний

Із розроблених у розділі 4 двох схем вузла (рисунки 4.4, 4.5) потрібно вибрати для проектування оптимальну. Для цього проведемо їх аналіз.

Схема вузла з паралельним розташуванням основних станцій із розв'язками послідовного типу (рисунок 4.4). Для розведення руху із кожної сторони вузла потрібно по три шляхопроводи, по яких здійснюється переважно пасажирський рух, а вантажний проходить під ними.

Колія, яка з'єднує сортувальну станцію із вантажною перетинає колії, які йдуть на пасажирську станцію навколо пасажирсько-технічної. У місці, де міжколійя між цими коліями мінімальне, запроектовано шляхопровід, який дозволяє здійснювати рух між вантажною та сортувальною станціями без перешкод пасажирському.

Схема вузла з паралельним розташуванням основних станцій із розв'язками охоплюючого типу (рисунок 4.4). Для розведення руху із кожної сторони вузла потрібно по три три шляхопроводи з кожної сторони вузла. По них здійснюється як вантажний, так і пасажирський рух.

Сортувальна та пасажирська станції з'єднуються так само, як і в попередньому варіанті, тому аналогічно проектується шляхопровід.

Отже, оптимальним варіантом вузла є друга схема, зображена на рисунку 4.5 - з розв'язками охоплюючого типу, оскільки для її реалізації потрібно побудувати 6 шляхопроводів Також можна зробити припущення, що така розв'язка буде більш компактною і потребуватиме меншої території для будівництва, при ній буде менше пересічення маршрутів поїздів.

Похожие статьи




Аналіз варіантів схем вузла та вибір оптимального - Проектування залізничного вузла

Предыдущая | Следующая