Обладнання на пункті штучного осіменіння тварин - Індустріальні технології утримання поросних свиноматок

Пункт штучного осіменіння свиноматок - це низка приміщень (лабораторія, мийна кімната. манеж), де зберігається сперма, ведуться технологічна робота з нею та штучне осіменіння свиноматок. Пункти створюються за ініціативою суб'єктів племінної справи у тваринництві, у тому числі фізичних осіб.

Пункти будують за типовими або індивідуальними проектами, погодженими в установленому законодавством порядку. Допускається організація пунктів у переобладнаних приміщеннях, які відповідають установленим ветеринарно-санітарним вимогам, зазначеним у Інструкції зі штучного осіменіння свиней, затвердженій Міністерством аграрної політики України, з обов'язковим технічним оснащенням: електричним освітленням, опаленням, водопостачанням, вентиляцією, бактерицидними лампами і дезкилимком.

Стаціонарний пункт у сільськогосподарських підприємствах усіх форм власності повинен бути укомплектований відповідним обладнанням.

Пункти розміщують безпосередньо в тваринницьких приміщеннях, або біля них. При осіменінні тварин у літніх таборах для кожного стада обладнують пересувний пункт.

Пункти осіменіння свиней для фермерських та індивідуальних господарств при необхідності будують (організовують) окремо від ферм громадського стада в зручних місцях, визначених сільськими та селищними радами, або осіменяють в місцях утримання тварин.

Існує дві форми організації штучного осіменіння свиней: осіменіння спермою кнурів, які утримуються на внутрішньогосподарських пунктах; осіменіння спермою кнурів, яку транспортують з держплемстанцій та станцій штучного осіменіння. Ці пункти повинні бути добре обладнані і відповідати необхідним ветеринарно-санітарним і зоотехнічним вимогам.

На пункті з утриманням кнурів-плідників є: манеж для отримання сперми, лабораторія для оцінки, розбавлення та розфасовки сперми, мийна кімната і манеж для осіменіння маток.

У манежі встановлюють фіксаційний станок для штучного осіменіння свиней. На великих фермах поряд з пунктом обладнують індивідуальні станки для виділення і осіменіння свиноматок та витримки їх 1-2 дні до закінчення охоти. С.

У приміщенні пункту підтримується температура в межах 18-25 Розміри манежу для одержання сперми від кнурів залежать від числа встановлених в ньому кабін з чучелами. Кабін роблять стільки, щоб можна було одержувати сперму підряд не більше 2-х годин. При цьому враховують, що протягом години на одне чучело одержують сперму від 4-5 кнурів. До кожної кабіни проводять розетку для підключення електрифікованих чучел конструкції Полтавського науково-дослідного інституту свинарства або інших авторів чи модифікацій.

Кабіни розміром 3,5Ч2,5 м, з висотою стін - 1,4 м виготовляють з цегли і облицьовують білою глазурованою плиткою. Підлоги в кабінах цементні, а під чучелами - дерев'яні (можна знімати), вкриті ребристими гумовими килимками. У манежі обладнують водопровідний кран зі шлангом для миття підлоги і стін, а також раковину для миття рук. Підлога в манежі асфальтобетонна з автоматичним гідрозмивом, вентиляція - приточно - витяжна примусова. Вікна розташовані на висоті 1,5 м від підлоги. Стіни манежу і підлогу фарбують білою масляною фарбою; крім того, стіни на висоту 1,5 м облицьовують білою глазурованою плиткою. Освітлюється манеж електричними лампами.

Для знезаражування повітря користуються бактерицидними лампами БУВ-30 або БУВ-60, які підвішують над кожною кабіною на висоті 2 м від підлоги. Лампи включають за 1-1,5 год. до одержання сперми на 25-30 хвилин.

Лабораторія площею 6 м2 з'єднується з манежем через віконечко, з мийною кімнатою - через двері. Під лабораторію пункту відводять найбільш світлу кімнату, яка відповідає всім санітарним вимогам роботи зі спермою. Підлога в ній повинна бути дерев'яною, пофарбованою олійною фарбою, або ж можна вкрити метлахською плиткою або линолеумом, а стіни і стеля побілені свіжо гашеним вапном (20 %-м розчином), а також можна облицювати білою глазурованою плиткою або пофарбувати білою масляною фарбою. Лабораторію укомплектовують приладами, інструментами та реактивами для збереження і оцінки сперми. В ній встановлюють електричний духовий стерилізатор і бактерицидні лампи (БУВ-15, БУВ-30), проводять підготовку інструментів для штучного осіменіння свиней.

Мийна площею 5-6 м2 розташовується поряд з лабораторією і має двері до манежу і в стерилізаційний блок (бокс). Її обладнують умивальником, дистилятором, газовою або електричною плитою, стерилізатором, інвентарем для миття посуду, прання спецодягу. Тут чистять і миють інструменти, посуд, прилади, а також перуть халати, полотенця, марлеві серветки. В мийній обладнують стерильний бокс, де проводять збирання штучних вагін, розміщують обладнання для стерилізації приладів, інструментів, матеріалів, посуду.

На пункті штучного осіменіння обладнують стерилізаційну кімнату або стерильний бокс (в мийній). Стерилізаційна кімната повинна сполучатися з мийною і манежем. В цій кімнаті загальною площею не менше 5 м2 розташовують обладнання для стерилізації вагін, інструментів, матеріалів, посуду, а також проводять збирання штучних вагін. Підготовлену до одержання сперми штучну вагіну передають техніку в манеж через віконечко. В стерилізаційній кімнаті встановлюють лампи БУВ-30 (для знезараження).

Всі приміщення пункту обладнують водопостачанням, каналізаційним обладнанням, паровим або водяним опаленням, яке забезпечує підтримання С. температури в межах 18-25.

У манежі для осіменіння розміром 6-8 м2 встановлюють клітку для фіксації свиноматок при осіменінні фракційним способом.

Клітка для фіксації свиноматок схожа на клітку для зважування свиней; відрізняється від неї тим, що передні дверцята мають спеціальні засувки, завдяки яким її можна закрити в будь-який момент; замість задніх дверець зроблені три планки, кожна з яких таким же автоматичним запором закривається в потрібний час.

Зверху клітка більш ніж на половину відкрита, що полегшує фіксацію свині в ній. В клітці є міцні лямки, які не дають можливості свиноматкам лягати під час штучного осіменіння; пристосування для зміни довжини клітки відповідно довжини тварини; рухлива планка, на якій фіксують під 105 час роботи з однієї сторони термос-прилад, а з другої - кружку Есмарха з теплою водою для митття зовнішніх статевих органів свині.

Клітку поміщають у спеціально обладнаний манеж і розташовують так, щоб її передня тильна частина закривала половину вихідних дверей приміщення. Загнавши свиню в приміщення і прикривши одну половину зовнішніх дверей, відкривають обидві дверці клітки, і тварина бачить вільний вихід назовні. Під час проходження свині через клітку закривають спочатку передні дверцята, а потім планки задньої. Дорослих маток з добре вираженою охотою можна осіменяти, не користуючись кліткою, прямо в станках свинарника.

Свиноматок в охоті утримують в окремих станках при пункті. Число станків залежить від маточного поголів'я свиней, які підлягають осіменінню. Кнурів-плідників утримують в приміщеннях безпосередньо при пункті штучного осіменіння, жорстко дотримуючись зоогігієнічних вимог.

Пункти зі штучного осіменіння свиней привізною спермою складаються з лабораторії, мийної і манежу для осіменіння маток, а також мають станки для утримання свиноматок в охоті до і після осіменіння. Приміщення можуть бути суміжними або ізольованими. Такий пункт будують можливо ближче до приміщення для утримання свиноматок.

Лабораторія площею 10-12 м2 повинна бути світлою і теплою. Стіни фарбують масляною фарбою, підлогу вкривають метлахськими кахлями, підводять електричні розетки. Розміщують лабораторний стіл, холодильник, скляну шафу, прилади для оцінки і зберігання сперми.

Мийна площею 8-10 м2 з'єднується з манежем для осіменіння свиней. Стіни і підлога такі ж, як в лабораторії, повинна бути раковина. Розміщують кухонний стіл, шафу для спецодягу та ін.

Манеж для осіменіння сполучається з мийною кімнатою і приміщенням для утримання холостих і поросних маток. Стіни його зафарбовують темною масляною фарбою, підлогу бетонують з ухилом до відстійника, встановлюють водопровідний кран. Обладнують індивідуальні станки для осіменіння маток з наступним їх витримуванням (розміри станка: довжина - 2,24 м, ширина - 0,65 і висота - 1,1 м). В передній частині встановлюють годівнички та автонапувалки, двері - спереду і позаду станка. На 1 тис. маток потрібно 50 станків.

Температура повітря в приміщеннях пункту повинна бути в межах 20 С. За наявності декількох ферм-репродукторів доцільно на кожній з них мати пункт штучного осіменіння свиней спермою, яку доставляють з основного пункту. В ньому також обладнують лабораторію і манеж з індивідуальними станками для осіменіння маток.

У теплу пору року осіменіння свиноматок проводять на вулиці у спеціальному розколі.

Готовність пункту штучного осіменіння свиней встановлюється кваліфікаційною комісією, до складу якої входять головний зоотехнік району, головний державний інспектор ветеринарної медицини району, спеціаліст племпідприємства та господарства.

Акт кваліфікаційної комісії про підтвердження готовності пункту є підставою для видачі паспорта пункту штучного осіменіння свиней, який дає право на функціонування пункту.

Похожие статьи




Обладнання на пункті штучного осіменіння тварин - Індустріальні технології утримання поросних свиноматок

Предыдущая | Следующая