Розробка шляхів і заходів щодо раціонального використання ландшафтів області - Вивчення ландшафтів України та шляхів їх раціонального використання

Рівненська область багата рекреаційними ландшафтами, різноманітністю рослинного покрову, курортологічними ресурсами, пам'ятками природи, історії, культури та архітектури.

Природно-заповідний фонд області складається з 269 об'єктів загальною площею 171 тис. га, що становить 8,5 відсотків території області. Площа лісового фонду становить 863 тис. га, в т. ч. вкрито лісом 794 тис. га, загальний запас деревини становить понад 100 млн. мі. Окрасою області є 63 озера та великих водосховищ, понад 160 великих і малих річок. Для поліської землі перспективним є екологічний туризм, що базується на унікальних природних ареалах, на значній кількості природно-заповідних об'єктів.

Рівненщина має багату історико-культурну спадщину. На державному обліку перебуває 2 933 пам'яток історії та культури, серед яких музейні пам'ятки старовинних міст Дубно і Острога, державний історико-меморіальний заповідник "Поле Берестецької битви" у селі Пляшева Радивилівського району. Така велика кількість історико-культурних об'єктів спонукає до розвитку туристичної галузі. З метою належного збереження пам'яток історії та архітектури краю здійснюється низка заходів щодо їх охорони і реставрації. За минулі роки проведено великий обсяг робіт з впорядкування забудови і благоустрою історичних міст Дубно, Острога, Корця, Гощі, Березного, Рівного.

Для невідкладного вирішення екологічних проблем необхідна широкомасштабна система комплексних заходів економічного, соціально-політичного, технологічного та культурного характеру.

Управління в галузі охорони довкілля на регіональному рівні здійснюється місцевими органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, спеціально уповноваженими органами шляхом проведення спостережень, досліджень, екологічної експертизи, контролю, прогнозування, програмування, інформування тощо.

Варто зазначити, що однією з найбільш актуальних проблем у сфері управління охороною довкілля є інвестування природоохоронних проектів.

В області, як і в цілому по Україні на сьогодні сформовано економічні та економіко-правові основи раціонального природокористування і охорони навколишнього природного середовища.

Базовими елементами такого механізму є:

    * плата за використання природних ресурсів; * плата за забруднення довкілля; * відшкодування збитків за порушення законодавства про охорону довкілля; * система фінансування природоохоронних заходів за рахунок коштів природоохоронних фондів різних рівнів (державного, обласного, місцевих).

Основним елементом цього механізму та найбільш вагомим джерелом фінансування природоохоронної діяльності являються цільові фонди охорони навколишнього природного середовища, які були створені з метою концентрації коштів і цільового фінансування природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, пов'язаних з охороною навколишнього природного середовища, які спрямовані на запобігання, зменшення та усунення забруднення навколишнього природного середовища.

Саме завдяки існуванню екофондів, як на державному, так і регіональному рівнях, створена реальна можливість акумулювання певних коштів на реалізацію природоохоронних програм та проектів.

Необхідно посилити адміністративну, кримінальну, матеріальну відповідальність за порушення режиму заповідних територій, в тому числі - пам'яток садово-паркового мистецтва; оформлення охоронних зобов'язань установ, підприємств, організацій у віданні котрих вони перебувають, особливо в сільській місцевості.

У відповідності до вимог Закону України "Про відходи", заходів, передбачених Комплексними програмами охорони довкілля Рівненської області на територіях усіх сільських, селищних, міських рад виділено місця під звалища побутових відходів. Замовлено проектну документацію під будівництво. Недосконалість діючого механізму "забруднювач платить" на сьогодні не виконує своє основне завдання - стимулювання суб'єктів господарювання запроваджувати у виробничій діяльності ефективні природоохоронні, ресурсозберігаючі заходи та новітні технології.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", кошти від зборів за використання природних ресурсів повинні спрямовуватися на виконання робіт по відтворенню, підтриманню цих ресурсів у належному стані. В силу об'єктивних причин і, в першу чергу, через бюджетно-фінансовий дефіцит ці вимоги призупинені починаючи з 2001 року Законами України "Про Державний бюджет України", тому кошти від цих платежів стали джерелом поповнення доходної частини державного та місцевих бюджетів та використовуються на загальні потреби суспільстватво нового звалища відходів для міста Рівне.

Як складові системи екологічного управління в державі все більшого розвитку набувають засади екологічного страхування та аудиту. В Рівненській області вже більшість великих підприємств охоплені добровільним екологічним страхуванням на випадок шкоди, завданої внаслідок забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Проведення операцій екологічного страхування та екологічного аудиту ліцензується. В м. Рівне вже є спеціалісти-екологи, які отримали такі документи та успішно запроваджують на території області систему екологічного страхування з 2003 р. та аудиту з 2005 р., що створює економічну зацікавленість підприємств у зниженні ризику забруднення навколишнього природного середовища та ощадливому використанні природних ресурсів.

Похожие статьи




Розробка шляхів і заходів щодо раціонального використання ландшафтів області - Вивчення ландшафтів України та шляхів їх раціонального використання

Предыдущая | Следующая